Make your day different

Logo Cover

Stomatolozi otkrivaju u koja je 2 slučaja bolje pričekati s pranjem zubi, kada je (i zašto!) potrebno izbjegavati oralnu higijenu i četkicu za zube

Iako je zubna caklina najčvršći organ na tijelu, to ne znači da je najotporniji. Zajedno sa ostalim organima usne šupljine, zahtijeva uistinu posebnu i redovitu brigu. U slučaju da ste pravilo o pranju zubi tri puta dnevno već usvojili, primijenite ga tako da izbjegavate dvije situacije u kojima je bolje pričekati s pranjem zubi. O kojim se situacijama radi, doznajte u nastavku…

Prema riječima stomatologa, pranje zubi u krivo vrijeme moglo bi vam donijeti više štete nego koristi. Zapanjujuća činjenica je da se radi o situacijama u kojima većina obično poseže za zubnom četkicom i pastom.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Amber Heard (@amberheard.z)

Bez obzira imate li osjetljivu caklinu ili zube, štetno djelovanje na oralnu higijenu možete spriječiti tako da odgodite četkanje zubi u sljedećim situacijama:

Pranje zubi odmah nakon jela

Probava hrane započinje u ustima, pa ako operete zube odmah nakon jela to će stvoriti kiselo okruženje u probavnom sustavu. To bi moglo naštetiti vašoj probavi te stoga stomatolozi preporučuju da pričekate da vam se hrana ‘slegne’ prije nego osvježite dah pranjem zubi.

Za Best Life stomatolog Jin Lin, vlasnik dječje ordinacije Hurst, obrazložio je zašto bi četkanje odmah nakon obroka moglo dodatno oštetiti caklinu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Heather (@heatherly.dawn)

‘Kada konzumirate hranu koja sadrži šećer ili škrob, bakterije koje uzrokuju karijes počinju se njime hraniti i posljedično proizvode kiselinu. Pranje zubi moglo bi dodatno pojačati kiselo okruženje u usnoj šupljini i time oslabiti vašu caklinu.’

Tako će ona biti podložnija daljnjim napadima bakterija i izgubiti minerale koji joj pružaju čvrstoću i otpornost.

Četkanje zubi nakon ispijanja kisele tekućine

Čaša tople vode s limunom izrazito se preporučuje za bolje funkcioniranje metabolizma, ali ako neposredno nakon ispijanja te tekućine odlučite oprati zube, vrlo brzo mogli biste imati bolnu i osjetljivu caklinu. Sama voda s limunom ili neko drugo kiselo piće već će stvoriti kiselo okruženje u ustima, pa ga ne bi trebalo pojačavati sa zubnom pastom.

@heatherly.dawn

Pričekajte pola sata do sat vremena kako bi dozvolili caklini da obnovi mineralni sloj. Tada ćete moći bezbrižno oprati zube i uživati u svježini daha.

Abrazivna priroda četkanja zajedno sa samom mehanikom četkanja rasprostranit će kiselinu unutar usne šupljine i tako uzrokovati oštećenje cakline.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Heather (@heatherly.dawn)

Dozvolite svojem tijelu za neutralizira bakterije koje uzrokuju karijes tako da se strpite sat vremena nakon unošenja slatkog obroka ili kisele tekućine. U suprotnom, samo ćete rasprostraniti bakterije u teško dostupne dijelove usne šupljine, gdje će ostati i nastaviti proces uništavanja cakline.

Želite li svjež dah, okrenite se drugim mogućnostima. Unošenje dovoljno vode moglo bi isprati bakterije, a žvakaća guma bez šećera pružit će vam svjež dah bez popratne štete za caklinu.

Kako bi neutralizirali kiselost, koristite vodicu za ispiranje usta ili ih isperite s blagom otopinom vode i sode bikarbone. I naposljetku, ne zaboravite koristiti zubni konac kako bi uklonili bakterije koje se skrivaju između zubi!

Pripremila: Silvija Valjin
Foto: Instagram





Slični članci