Make your day different

Logo Cover

Zlatni Olimpijac Martin Salković i samozatajna supruga Manuela bili su magneti za poglede na Sarajevo Film Festivalu u glam izdanjima u kakvima ih rijetko viđamo

Predzadnja večer Sarajevo Film Festivala nije bila ništa manje glamurozna nego sve prethodne, a ovoga puta glavne zvijezde crvenog tepiha bili su samozatajni poznati supružnici Manuela i Martin Sinković. Hrvatski veslač, koji je ove godine osvojio zlatnu medalju s bratom Valentom na Olimpijskim igrama u Tokiju, mamio je poglede elegantnim modnim izdanjem, baš kao i njegova skockana izabranica koju rijetko viđamo u javnosti…

Uz brojna poznata lica iz svijeta filma i zabave, koja su svojim dolaskom uveličala predzadnju večer 27. izdanja Sarajevo Film Festivala, našao se i uspješni hrvatski sportaš Martin Sinković s tajanstvenom suprugom Manuelom.

Nakon naporne sezone i trijumfa na Olimpijskim igrama, gdje je s bratom Valentom osvojio zlatnu medalju, 31-godišnji veslač i njegova životna suputnica odlučili su malo odmoriti od obaveza i posjetiti trenutačnu regionalnu prijestolnicu filma.

Martin i Manuela Sinkovic

Proslavljeni Olimpijac za ovu svečanu priliku odabrao je bež hlače i bijelu košulju raskopčanog ovratnika uz koje je kombinirao lakirane crne cipele i kožni remen.

Ipak, njegova supruga Manuela, s kojom je u braku od 2013 godine, ukrala je sve poglede profinjenim izdanjem u kakvom je rijetko viđamo. Odabranica cijenjenog sportaša blistala jeu dugoj haljini boje šampanjca, začinivši je zlatnom clutch torbicom i sandalama visokih potpetica.

Martin i Manuela Sinkovic

Sinoć na ceremoniji dodjele nagrada prestižnom nagradom Srce Sarajeva okrunjeni su filmovi iz Natjecateljskih programa – igrani film, dokumentarni film, kratki film te studentski film. Usto, dodijeljena su i Srca Sarajeva u kategoriji najboljeg redatelja/redateljice, najboljeg glumca i glumicu te CineLink nagrade.

Hrvatski film ‘Sve što dolazi’ redatelja Mate Ugrine nagrađen je za najbolji kratki film 27. Sarajevo Film Festivala i jedini je nagrađeni film iz Lijepe naše. Priča je to o mladoj djevojci koja u potrazi za egzistencijom kao njegovateljica dolazi na jadranski otok s namjerom da ondje ostane privremeno, no veže se za tu sredinu.

Tena Gojic preuzima nagradu Mate Ugrine

Natjecateljski program – kratki film gledateljima je ponudio deset filmova, od toga četiri svjetske premijere, a šest regionalnih.

Titulu najboljeg igranog filma jednoglasnom odlukom žirija odnio je austrijsko-njemački film ‘Velika sloboda’ austrijskog redatelja Sebastiana Meisea. Film je imao svjetsku premijeru na ovogodišnjem Filmskom festivalu u Cannesu, unutar programa Un Certain Regard.

‘Velika sloboda’, najbolji film i najbolji glumac

U poslijeratnoj Njemačkoj Hansa višestruko uhićuju i zatvaraju zato što je homoseksualac. Jedina stabilna veza u njegovom životu postaje veza koju ostvaruje s Viktorom, osuđenim ubojicom s kojim dijeli zatvorsku ćeliju. Prvobitno gađenje prerasta u ljubav.

Za ulogu u tom filmu nagradu za najboljeg glumca dobio je Georg Friedrich, dok nagradu za najbolju žensku ulogu podijelile su tri mlade glumice Flaka Latifi, Urate Shabani i Era Balaj koje su nastupile u kosovskom filmu ‘Brdo na kojem riču lavice’ redateljice Luàne Bajrami.

Flaka Latifi, Era Balaj, Urate Shabani, najbolja glumica

Film prikazuje u jednom malom, zabačenom selu na Kosovu, tri žene gledaju kako drugi guše njihove nade i snove. Ništa ne može spriječiti njihov pokušaj da ostvare nezavisnost: vrijeme je da lavice počnu rikati.

Milica Tomović proglašena je najboljom redateljicom za srbijansku dramu ‘Kelti’ smještenu u Srbiji ratnih 1990-ih u kojoj se urušava društvo, odnosi među ljudima i unutar obitelji.

Milica Tomović, najbolja redateljica

Ovogodišnji Natjecateljski program – igrani film predstavio je deset filmova, od toga dvije svjetske premijere, a osam regionalnih. U selekciji Natjecateljski program – dokumentarni film publika je mogla pogledati šesnaest filmova, od toga osam svjetskih premijera, jednu europsku, šest regionalnih i jednu bosanskohercegovačku premijeru.

Najboljim dokumentarcem proglašen je film ‘Pejaži otpora’ redateljice Marte Popivode u srbijansko-francusko-njemačkoj koprodukciji. Taj film portretira Sonju, 97- godišnju ženu koja iznosi sjećanja o fascinantnom životu putu, kako je  bila partizanka u bivšoj Jugoslaviji te kako je  završila u nacističkom logoru Auschwitz, ali uvijek puna prkosa i otpora.

Marta Popivoda, najbolji dokumentarni film

Selekcija Natjecateljski program – studentski film sastoji se od dvanaest filmova, od čega su četiri svjetske premijere, tri međunarodne i pet regionalnih. Srce Sarajeva za najbolji studentski film dobio je film ‘Ljetni planovi’ rumunjskog redatelja Alexandrua Mironescua.

U okviru ceremonije dodjele nagrada  proglašena je i dobitnica Specijalne nagrade za promicanje rodne ravnopravnosti, nove nagrade Sarajevo Film Festivala otvorene i za filmove i redateljice izvan natjecateljskih sekcija, odnosno i iz drugih programa i s drugih teritorija, pod uvjetom da se radi o redateljičinom prvom dugometražnom filmu. Nagradu je osvojila kosovska redateljica Norike Sefe, ‘Tražeći Veneru’.

Dodjela nagrada

Istog dana na Festivalskom trgu dodijeljene su i Partnerske nagrade. Sve detaljno o njima kao i o svim nagradama ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala možete pronaći u prilogu.

27. Sarajevo Film Festival se završava danas, 20.kolovoza projekcijama nagrađenih filmova i svjetskom premijerom filma ‘Toma’ Dragana Bjelogrlića.

Dobitnici partnerskih nagrada

Foto: 27. Sarajevo Film Festival, 2021 (c) Obala Art Centar





Slični članci