Make your day different

Logo Cover

Ovo su Oskarom nagrađeni filmovi koje se isplati pogledati i nekoliko puta, a dan uoči svečane dodjele za to je pravo je vrijeme!

Najvažnija ceremonija u filmskoj industriji – dodjela nagrada Oskar, održava se u noći s nedjelje na ponedjeljak. Vikend uoči događaja kojeg s nestrpljenjem očekujemo sjajna je prilika da se podsjetimo onih filmova koji su proteklih godina osvojili kipića za najbolji igrani film, a koji su vrijedni i ponovnog gledanja…

Slobodni vikend gotovo je uvijek rezerviran za dobre filmove, a postoji li bolji izbor od filma koji je nagrađen prestižnim Oskarom? U nastavku smo izdvojili 13 kultnih filmova koji su odnijeli pobjedu u kategoriji za najbolji film, a zaslužuju da ih se pogleda i nekoliko puta.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Leonard Bernstein (@leonardbernsteinofficial)

Priča sa zapadne strane (1961)

Romantični mjuzikl iz 1961. godine u režiji Roberta Wisea i Jeromea Robbinsa adaptacija je istoimene brodvejske predstave koja je nastala po uzoru na priču Williama Shakespearea o Romeu i Juliji. Jedan od najuspješnijih mjuzikla u povijesti američke kinematografije donosi priču o ljubavi između pripadnika dvaju suprotstavljenih njujorških bandi, smještenu u 1950-te na ‘Upper West Side’. Američki redatelj Steven Spielberg 2021. godine napravio je istoimenu adaptaciju filma koji je također nominiran za najbolji film.

@cinetecabologna_n

Annie Hall (1977)

Klasik Woodyja Allena neizostavan dragulj koji svaka osoba koja drži do svoje romentike mora pogledati. Mlada Diane Keaton u naslovnoj ulozi upoznaje prilično neotesanog Alvyja Singera koji ju osvaja, a zatim gubi. Svima nam je jasno da se radi o fatalnoj ljubavi kakvu priželjkujemo i sebi na ulicama New Yorka, a ovaj je film kao takav postavio temelje filmskim postupcima i stilskim sredstvima kada se radi o modernoj romantičnoj komediji. Ispovijedanje glavnih likova i duboki monolozi ono su što volimo čuti skutreni na svojim kaučima ispod dekice, razmišljajući kako upravo likovi s ekrana izgovaraju naše misli i osjećaje. A tko je veći majstor s riječima od Woodyja Allena?

@soylentidergi

Let iznad kukavičjeg gnijezda (1975)

Remek-djelo Miloša Foremana bio je prvi film koji je osvojio ‘velikih pet’ zlatnih kipića nakon više od 40 godina, koliko je proteklo od Caprina ‘Dogodilo se jedne noći’. Ekranizacija istoimenog romana Kena Keseyja, u produkciji Michaela Douglasa i Saula Zaentza, sniman je u bolnici u Salemu, u saveznoj državi Oregon. Jack Nicholson je Randle Patrick Murphy, kriminalac koji služi kraću zatvorsku kaznu zbog seksa s maloljetnicom, koji je prebačen u umobolnicu zbog neuračunljivog ponašanja, no kasnije se otkriva da je to odglumio kako bi ostatak kazne mogao odslužiti u relativnoj udobnosti i luksuzu. Film koji je zaradio podijeljene kritike, i dan danas nalazi se među deset najboljih na IMDb-ju.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli History of Cinema (@historyofcinema)

Kum (1972)

Gotovo da ne postoji osoba koja nije odgledala trilogiju ‘Kum’, no ovo je jedan od onih klasika koji vrijedi (ponovno!) pogledati s vremena na vrijeme. Kriminalistička drama Francisa Forda Coppole temeljena je na istoimenom romanu Puza, a priča prati kronologiju mafijaške obitelji Corleone, na čelu s Vitom Corleoneom, kojeg tumači Marlon Brando, usredotočujući se na transformaciju njegovog najmlađeg sina, Michaela Corleonea kojeg je utjelovio legendarni Al Pacino. Jedan od najuspješnijih filmova svih vremena, gangsterska je priča o obitelji, lojalnosti i prijateljstvu, koji je zaslužio kultni status i po uspjehu koji ga prati posljednjih pedeset godina.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli 🎬 CineSpotlight 🎬 (@cinespotlight_)

Kramer protiv Kramera (1979)

Drama Roberta Bentona, s Dustinom Hoffmanom i Meryl Streep u glavnim ulogama, iskrena je priča o razvodu braka i njegovom utjecaju na sve uključene. Poneki aspekti filma, poput presude izrečene Tedu Krameru na brakorazvodnoj parnici kojom je utvrđeno koliko (malo!) smije viđati svog sina, čine se toliko nepravedni da bi se film mogao protumačiti kao propaganda za ljudska prava. Ipak ‘Kramer protiv Kramera’ ostaje film golemog senzibiliteta, a kontekstom se nastojao razjasniti jaz između rodnih uloga u procesu razvoda. Utjecaj filma na društvo bio je golem – samo deset godina kasnije Kalifornija je donijela zakon o razvodu braka bez krivnje, prema kojem niti jedna strana ne zahtijeva dokaze o nepravdi.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Forrest Gump (@forrestgumpfilm)

Forrest Gump (1994)

Dirljiva priča o čovjeku s poteškoćama u razvoju – Forrestu Gumpu, kojeg je utjelovio Tom Hanks, koji unatoč svom hendikepu, zahvaljujući neizlječivom optimizmu ostvaruje svoje snove. Robert Zemeckis, koji je osvojio i kipića za najboljeg redatelja, ispričao je život Forresta Gumpa kroz nekoliko dekada. Radnja započinje na autobusnoj stanici u Georgiji, gdje Forrest potpunim strancima kreće pričati svoju životnu priču – od toga kako je postao nogometna zvijezda, ratni heroj, milijunaš i najvažnije, suprug Jenny Curran, koju je odigrala Robin Wright, a u koju je Forrest Gump bio zaljubljen cijeli život.

@cinemoviees

Zaljubljeni Shakespeare (1998)

Romantična komedija Johna Maddena bila je ujedno i prva komedija, nakon ‘Annie Hall’, koja je osvojila nagradu za najbolji film. Iako je radnja većim dijelom izmišljena, nekoliko likova, čak i rečenica, temeljeni su na stvarnim ljudima i referencama iz Shakespearovih djela. U fokusu radnje smještena je dramatičar William Shakespeare, koji u nedostatku inspiracije, traga za novom muzom, koju pronalazi u obliku plemkinje Viole de Lesseps, a koja je inspirirana njegovim djelima. Lik slavnog engleskog dramatičara utjelovio je Joseph Fiennes, dok je uloga Viole pripala Gwyneth Paltrow, koja je na dodjeli nagrada 1999. godine također otišla s kipićem u ruci za najbolju glavnu glumicu.

@obras.maestras.del.cine

Djevojka od milijun dolara (2004)

Sportska drama Clinta Eastwooda, koja mu je odnijela pobjedu za najbolji film, priča je koja govori o podcijenjenom boksačkom treneru – Franku Dunnu, kojeg je utjelovio sam Clint Eastwood, a koji iskupljenje pokušava pronaći pomažući amaterskoj boksačici Maggie Fitzgerald, koju  u njezinom snu da postane profesionalka. Hillary Swank za ulogu Maggie Fitzgerald osvojila je Oskara za najbolju glavnu glumicu. Ono što ovaj film razlikuje od ostalih sportskih drama je Eastwoodova sposobnost da izbjegne svaku moguću patetiku, već je sve moguće klišeje ukomponirao u pomalo mračno filmsko ostvarenje koje će ostati zapamćeno u njegovoj filmografiji.

@cinema_going

Milijunaš s ulice (2008)

Film u režiji Dannyja Boylea 2009. godine bio je nominiran za čak deset zlatnih kipića, a osvojio je njih osam. Britanski film snimljen u Indiji sjajno je prihvaćen od strane publike i kritičara, a donosi priču o Jamalu, kojeg tumači Dev Patel, koji je dobio priliku za bijeg i kartu za bolji život nakon što je sjeo u fotelju kviza ‘Tko želi biti milijunaš?’ Njegovo znanje nije učeno, čitano ili temeljeno na obrazovanju, već preživljeno životnim iskustvima, a prstima sudbine dobiva odgovore na pitanja. Svojevrsni ‘američki san’ koji je prikazan na indijski način topla je priča koja će probuditi nadu o bolje sutra, koja je svima prijeko potrebna u ovim neizvjesnim vremenima.

@sinefesto

12 godina ropstva (2013)

Britansko-američka povijesna drama u režiji Stevea McQueena, adaptacija je istoimene autobiografije Solomona Northupa iz 1853. Priča o otmici slobodnog Afroamerikanca 1841. i prodaji u ropstvo u kojem je 12 godina proveo radeći na plantaži, nagrađena je s tri Oskara – najbolji film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju žensku sporednu ulogu. Uz sveobuhvatni vatromet boja i dalekosežne pejzaže New Orleansa, užarena i suha polja anđeoski mekog pamuka u Louisiani, teška tematika može se doimati kao udarac na vlastitoj koži za svakog gledatelja. Unatoč tomu što ovo nije film za opuštanje, već film o kršenju ljudskih prava, ponekad je potrebno podsjetiti se da se treba zauzeti za sebe kad su nam ista oduzeta.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli shadesofmovies (@shadesofmovies)

Spotlight‘ (2015)

Film Toma McCarthyja još jedan je u nizu temeljen na istinitom događaju. ‘Spotlight’ predstavlja tim novinara ‘The Boston Globea’ koji se bave istraživanjem kontroverzne i osjetljive teme – pedofilijom među svećenstvom. Priča prati tim pod vodstvom novog urednika koji ih je zadužio da istraže priču o svećenicima koji su zlostavljali djecu, a što su više kopali, to su više pronalazili. Za priču o svećenicima, tim bostonskih novinara osvojio je i ‘Pulitzer’ nagradu, a glumačka ekipa koju predvode Mark Ruffalo, Michael Keaton i Rachel McAdams sjajno su dokazali snagu istraživačkog novinarstva.

@douceyd

Zelena knjiga: Vodič za život (2018)

Biografska komedija-drama u režiji Petera Farrelyja pravo je filmsko osvježenje koje se isplati pogledati barem jedanput godišnje! Nostalgična radnja odvija se početkom šezdesetih godina u Americi, dok u nekim dijelovima zemlje još uvijek vlada segregacija crnaca i bijelaca, a rasizam je potpuno normalna pojava. Viggo Mortensen glumi Tonyja Vallelongu, američkog Talijana iz Bronxa, pomalo vulgarnog, ali obiteljskog čovjeka. Mahershala Ali tumači talentiranog pijanista Dr. Dona Shirleyja, kojem je za turneju po jugu, potreban vozač i tjelohranitelj. Dva potpuno različita svijeta, ipak uspijevaju pronaći zajednički jezik i donose dirljivu priču o prijateljstvu i toleranciji različitih.

@bugunnelerizledim

Parasite(2020)

U moru američkih filmova, južnokorejska crna komedija ‘Parasite’ prvi je neamerički film koji je osvojio Oskara za najbolji film. Spektakl uvrnutih obrata neortodoksan je i originalan prikaz društvene stratifikacije. Bizarna je to priča o siromašnoj obitelji Kim, koja živi u pljesnivu stanu u suterenu velegradske zgrade, a igrom slučaja otvara im se svijet luksuza. Estetski ugodan, na trenutke brutalan, film Joon-ho Bonga crnohumoran je prikaz svega što je u okrutnom svijetu kapitalizma – pogrešno.

Pripremila: Tara Musulin
Foto: Instagram

 





Slični članci