Make your day different

Logo Cover

Ovih 6 stvari u vašoj kuhinji imaju rok trajanja! Evo kako ih pravilno održavati i kada ih točno trebate zamijeniti novima

Koristite istu kuhaču čitavo desetljeće, a plastična daska za rezanje već je potpuno prekrivena tragovima noža? Vrijeme je da ih bacite u smeće i što prije ih zamijenite novima. Iako se čini kao da mogu trajati cijelu vječnost, neka od kuhinjskih pomagala s vremenom se oštete i postanu pogodno mjesto za razvoj opasnih bakterija koje mogu naštetiti vašem zdravlju. Istražili smo o kojih je šest kuhinjskih pomagala riječ i kada ih se točno trebate riješiti…

Iako vam se čini da kuhinjski pribor može trajati vječno, istina je da neke od tih stvari ipak imaju rok trajanja.

Pomagala izrađena od drveta i plastike nakon dulje upotrebe mogu postati leglo opasnih bakterija i donijeti vam više štete nego koristi.

@citygirlmeetsfarmboy

Riječ je o jeftinom kuhinjskom priboru koji možete kupiti u svakom većem dućanu, a koji koristite gotovo svakodnevno.

U nastavku donosimo kojih šest stvari iz kuhinje svakih nekoliko godina obavezno treba zamijeniti novima.

Drvene kuhače

Kuhače treba mijenjajti svake tri godine ili kada primijetite da su oštećene. Napukle kuhače predstavljaju pravi mali raj za razvoj opasne bakterije Escherichia coli, stoga je važno voditi brigu o tome da je redovito mijenjate kada je potrebno.

Gumene lopatice

Slastičarske špatule od gume mijenjajte svake dvije godine ili kada su vidno izgrebane, istopljene i promijenjene boje. Složit ćete se da kao takve ne izgledaju nimalo uredno.

@eco_homewares

Noževi

Noževe je potrebno zamijeniti svake dvije godine ili ako su slomljeni i zahrđali, jer nema svrhe da ih u takvom stanju koristite i pokušavate održati na životu.

Savjet: Noževima možete produljiti vijek trajanja tako što ćete ih jednom tjedno oštriti kamenom za brušenje.

Plastične daske za rezanje

Koristite li daske za rezanje izrađene od plastike, zamijenite ih novima ih svake godine ili nakon što tragovi od noža postanu vidljivi. Također, preporučuje se korištenje različitih daski za meso i povrće, kako biste smanjili rizik od trovanja salmonelom ili nekom drugom opasnom bakterijom.

Kako biste se riješili neugodnih mirisa, koji se s vremenom počne zadržavati, plastičnu dasku istrljajte polovicom limuna.

Dasku je povremeno potrebno i dubinski očistiti. Napravite pastu od žlice sode bikarbone, žlice soli i vode te  dobro istrljajte dasku. Nakon toga je temeljno isperite kipućom vodom.

@bruthomeware

Posuđe od teflona

Mijenjajte ga svake dvije do tri godine. Kada se pojave ogrebotine, teflon se počne ‘ljuštiti’, a pranje ostataka hrane  postane prava mala noćna mora, vrijeme je za kupovinu novog posuđa.

I teflonskom posuđu možete produljiti vijek trajanja. Tave i lonce zakačite da vise uspravno ili stavite salvetu između njih ako ih slažete jedne na druge.

Blender

Ako je vjerovati proizvođaču, idealno vrijeme za zamjenu blendera je kada se na bokalu pojave pukotine ili ako motor dođe u kontakt s vodom. Uz to, s vremena na vrijeme potrebno je tupe oštrice zamijeniti novima.

Foto: Instagram





Slični članci