Make your day different

Logo Cover

Mučite muku s održavanjem božićne zvijezde na životu? Uz ova tri ključna (i jednostavna!) savjeta potrajat će i do idućeg Božića

Crvena božićna zvijezda jedan je od tradicionalnih simbola najljepšeg blagdana u godini, no mnogi ljubitelji ove biljke muku muče s održavanjem. Iako je riječ o popularnom cvijetu koji tijekom prosinca krasi gotovo svaki blagdanski stol, zbog neadekvatne njege njezini listovi lako otpadnu pa je većina ljudi svake godine iznova kupuje. Kako bismo vam uštedjeli novac i pomogli da vaša božićna zvijezda opstane do idućeg Božića, u nastavku donosimo tri ključna savjeta uz koja će vam to uspješno poći za rukom…

Prema drevnoj legendi, jednoj astečkoj boginji zbog neuzvraćene je ljubavi napuklo srce, a kapljice njezine krvi pale su na lišće biljke koja je tada pocrvenjela. Tako je nastao vatreni cvijet okružen tamnozelenim listovima, a španjolski osvajač Cortes otkrio ju je uoči Božića 1520. godine i nadjenuo joj ime – božićna zvijezda.

@georgiatedla

Božićna zvijezda otvara svoje crveno lišće na Božić kao prekrasan dar djetetu u jaslicama, stoga se još naziva i ‘cvijet Svete noći’ – barem tako kaže meksička legenda. Već desetljećima je najpopularnija blagdanska biljka, no vrlo je osjetljiva i zahtijeva pravilnu njegu, što mnogima predstavlja pravu muku pa svake godine kupuju novu. Ipak, ako je dobro njegujete, može potrajati i do idućeg Božića, a važno je držati se ova tri ključna savjeta, piše Milberger’s Nursery.

@plantsworldnursery

1. Pripazite na količinu svjetlosti i temperaturu

Ovaj cvijet inače potječe iz toplijih krajeva u ekvatorskom pojasu pa iz toga razloga voli toplinu. Preporučuje se da teglicu s božićnom zvijezdom postavite blizu prozora kako bi primala dovoljno svjetlosti. Iako voi toplinu, nipošto je nemojte smjestiti uz radijator ili neki drugi izvor toplog zraka, jer to može biti jednako štetno kao da je postavite van na hladnoću. Kako bi što bolje rasla i živjela što dulje, božićnoj zvijezdi najbolje odgovara temperatura između 15 i 20°C.

@plantitudemy

2. Pravilno zalijevanje

Svakodnevno provjeravajte vlažnost tla i zalijevajte ako je suho. Za razliku od većine biljaka, božićna zvijezda zaljeva se odozdo preko podloška. Budete li je zalijevali standardno, odozgo, doći će do taloženja hranjivih tvari na korijen, a to uzrokuje truljenje biljke. Usto, dobra ideja je i prskanje vode po listovima svaki dan kako bi zadržala optimalnu vlažnost.

3. Presađivanje i održavanje

Iako je teško osigurati optimalne uvjete za uzgoj božićne zvijezde, važno je imati na umu da se s promjenom godišnjih doba mijenja i način održavanja. U ožujku je potrebno postupno smanjiti zalijevanje. Nakon što biljci otpadnu listovi, a stabljike se u potpunosti posuše, nove izdanke valja skratiti na 10 centimetara visine. U svibnju je možete ponovno početi zalijevati kao prije, to jest redovito održavati zemlju vlažnom, a bit će potrebna i primjena tekućeg gnojiva. Nove izdanke slobodno skratite. U jesen pripazite da božićna zvijezda ima dovoljno svjetla, ali i da temperatura prostora bude minimalno 15 stupnjeva.

@qualitygardenpet

Foto: Instagram





Slični članci