Make your day different

Logo Cover

FOTO: Na izložbu umjetnika Gorana Mećave stigli brojni ugledni uzvanici, a svojom su ljepotom plijenile supruga Sanja Vejnović i kći Marta

Goran Mećava sinoć je u zagrebačkom Domu HDLU predstavio svoju prvu izložbu. Osim brojnih ljubitelja umjetnosti njegov su rad svojim prisustvom podržale supruga Sanja Vejnović, akademska glumica koja se prije šest godina našla se na popisu najljepših glumica iznad 40 godina uz Jennifer Aniston, Elizabeth Hurley, Naomi Watts, Nicole Kidman, Salmu Hayek i Monicu Bellucci te njihova lijepa kći Eva Marta

Sinoć je u zagrebačkom Domu HDLU, Hrvatskom domu fotografije otvorena izložba akademskog filmskog snimatelja i umjetnika Gorana Mećave pod nazivom Periferni rakursi. Izložbu su posjetile brojne osobe iz javnog života, poput Mirana Kurspahića, Sanje Drakulić, Marka Vrdoljaka, Andree Solomun, Rumijane Meštrović, Joška Tešije i mnoge druge.

Sanja Vejnović i Goran Mećava sa kćeri Martom

Tijekom posljednjih pedesetak godina, a kao posljedica promjena u ženskoj modi, noge su postale bitan faktor zavođenja u najširem značenju te riječi. Suvremena scena zabave ne može se zamisliti bez prisustva ženskih nogu.

I umjetnički i neumjetnički mediji često koriste ovaj motiv u cilju postizanja određenih estetskih ili erotskih doživljaja a čitavi timovi (od plastičnih kirurga, fitness trenera i stilista) rade na njegovom oblikovanju i pripremi za što atraktivniju prezentaciju.

Autor projekta, Goran Mećava, istražio je vizuru koja je oprečna navedenim standardima i procedurama.

Njegove fotografije su nastale bez bilo kakvih prethodnih priprema: bez intervencija stilista, bez dizajniranja scene, bez proba, bez dodatne rasvjete, bez specijalnih efekata, rječju, bez svih onih pratećih elemenata koji određuju suštinu estetskog doživljaja među kojima je sam motiv samo jedan od činilaca koji proizvode taj doživljaj. Snimljene su mobilnim telefonom zbog jednostavnosti manipulacije i brzine egzekucije.

Objekti i lokacije su odabirani nasumično.

Ana Lederer i Sanja Vejnović

S obzirom da je koncepcija zahtjevala proceduru prema kojoj vlasnice nogu nisu mogle imati saznanja o tome da će im noge biti fotografirane, ona bi se mogla baviti i problematizacijom fenomena voajerizma ali voajerizam nije bio predmet istraživanja u ovom slučaju, već samo jedan od mogućih postupaka koji je osigurao objektivizaciju motiva.

Prezentacija ovako nastalih fotografija istražuje estetski doživaljaj koji je posljedica te objektivizacije.

Redatelj Marko Vrdoljak s djecom

Koncepcija dizajna postavke izložbe formirana je u odnosu na koncepciju projekta kao i u odnosu na izlagački prostor, a čine je digitalni printovi izabranih fotografija iz ciklusa tematski grupiranih i grafički oblikovanih na velikim formatima folije, kao svojevrstan slikovni narativ mišljen tako da može  uspostaviti direktniji vid komunikacije s promatračem od onog koji bi se mogao uspostaviti klasičnom postavkom pojedinačno uokvirenih fotografija.

Silvestar Dragoje Šomi i Enes Midžić

Ciklus sadrži više tisuća fotografija, a nastao je u razdoblju od jedne godine na nasumično odabranim urbanim lokacijama u nekoliko europskih gradova, s nasumično odabranim motivima.

Sadržaj ove izložbe čini oko 2300 fotografija iz ciklusa, od kojih je 300 fotografija predstavljeno u formi digitalnih printova, a oko 2000 u formi video prezentacije.

Fotografkinja Vladimira Spindler

 

Sanja Vejnović, Miran Kurspahić i Andrea Solomun

 

Rumijana Meštrović

 

Sanja Drakulić i Pamela Elekes

Foto: PR

 



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci