Make your day different

Logo Cover

Traje li vam badić samo jednu sezonu, sigurno činite neku od ovih 5 grešaka! Evo kako da uvijek izgleda kao netom kupljen

Novi kupaći kostim u kojem ovoga ljeta šećete nekom od jadranskih plaža mogao bi ‘trajati’ samo jednu sezonu ako ga ne budete pravilno održavali. Koliko će dugo neki badić izgledati novo i očuvano najviše ovisi o tome koliko ga često nosite te kako ga perete i sušite. Iako se taj zadatak ne čini kao znanstvena fantastika, prilikom tretiranja kupaćeg kostima važno je izbjeći naizgled nevažne greške koje ga mogu prerano uništiti. U nastavku otkrijte o kojih je pet grešaka riječ i kako najbolje održavati badić kako biste mu maksimalno produžili rok trajanja…

Većina dizajnera kupaćih kostima tvrdi da je njihov prosječni rok trajanja oko 30 nošenja. Naravno, ni jedan badić ne može trajati vječno, no pravilnim tretiranjem možete mu znatno produljiti životni vijek.

Kupaći kostimi najčešće su izrađeni od sintetičkih materijala, vrlo su osjetljivi te, nažalost, dobro upijaju mrlje od krema i ulja za sunčanje.

@graindesablebijoux

Usto, morska voda, sunce i klor najveći su uništavači boje i oblika vašeg omiljenog badića pa on zahtijeva posebnu njegu.

U nastavku doznajte pet najčešćih grešaka koje uništavaju kupaći kostim i skraćuju mu vijek trajanja, ali i kako ih najbolje izbjeći.

1.Nanosite kremu za sunčanje prije odijevanja kupaćeg kostima

Kad nanosite kremu za sunčanje, najprije odjenite kupaći kostim, a zatim se namažite kremom. Pripazite da veće količine kreme za sunčanje ne dođu na sam badić, jer ćete tako napraviti tvrdokorne i masne mrlje koje se teško uklanjaju.

Dospije li krema za sunčanje na kupaći kostim, odmah je pobrišite, a ako su mrlje i dalje vidljive, uklonite ih sodom bikarbonom. Nanesite sodu bikarbonu na mrlju, ostavite da djeluje sat-dva pa isperite.

@koleha.bikini

2. Perete kupaći kostim u perilici rublja

Kupaći kostim mora se oprati nakon baš svakog nošenja, pri čemu sol i klor najbolje uklanja blagi deterdžent. Najbolje ga je oprati ručno, sredstvom za pranje šarenog ili osjetljivog rublja, a zatim dobro isprati čistom vodom.

U životu badića postoji jedan rijedak trenutak kada je pametno oprati ga u perlici rublja, a to je nakon završetka ljetne sezone. Kada istrošite svaku priliku za kupanje u moru i shvatite da je krajnje vrijeme da ga pospremite duboko u ormar, operite ga u perilici na 30°C.

3. Grubo ga cijedite

Kada operete kupaći kostim, pažljivo ga ocijedite i umotajte u suhi ručnik koji će upiti višak vode. Izbjegavajte snažno cijeđenje motanjem badića, kao i sušenje u sušilici, jer to može oštetiti tkaninu i skratiti joj životni vijek. Također, izbjeljivači i glačanje su – zabranjeni.

@saboskirt

4. Sušite badić na izravnoj sunčevoj svjetlosti

Jake sunčeve zrake oštećuju materijal, stoga je kupaći kostim bolje staviti da se suši u poluhladu nego na najvećem suncu. Za sušenje je, između ostalog, puno važnija cirkulacija zraka od same sunčeve topline. Najbolje ga je postaviti preko stalka za sušenje kako bi zadržao prvotni oblik.

5. Sušite ga na hrapavom zidiću

Neophodno je pripaziti gdje stavljate kupaći kostim da se osuši. Rubna površina betonskih bazena, hrapavi zidići i drveni namještaj mogu uzrokovati neku vrstu pilinga na tkanini, zbog kojeg badić će izgledati staro i iznošeno čak i ako je nov. Oštre kamene stijene na morskoj obali također mogu uništiti osjetljivi materijal pa ga radije položite na ručnik.

@koleha.bikini

Foto: Instagram



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci