Make your day different

Logo Cover

Tončica Čeljuska za Cover Style otkriva zašto je Dubai bio zadnja destinacija na njenoj bucket listi, ali i kako se rodila ljubav na prvi pogled

Tončica Čeljuska, jedno je od omiljenih lica na HRT-u, gdje je provela gotovo tri desetljeća. Cijenjena voditeljica i urednica HRT-ove emisije ‘U svom filmu’ svoj privatni život uvijek nastoji držati dalje od očiju javnosti, no nikada nije krila da je strastvena ljubiteljica putovanja. Na svoju poveću listu posjećenih lokacija nedavno je uvrstila i egzotični Dubai. Iako je sama priznala kako više preferira destinacije koje obiluju povijesnim znamenitostima, ne krije koliko ju je ova urbanistička i nadasve uzbudljiva arapska prijestolnica očarala.

Za lifestyle portal Cover Style otkrila je kako se ipak prepustila posjetiti destinaciju koja joj je bila posljednja na bucket listi i zbog čega se, ipak, rodila ljubav – na prvi pogled.

Tončica Čeljuska

‘Da su putovanja besplatna više me nikad ne biste vidjeli’, netko pametan je jednom rekao. Potpuno ga razumijem jer i sama više od svega volim biti putnica. Jedna sam od onih koja na aerodromu odmah živne , a čim pređem Breganu već se osjećam preporođeno. Dakle , putujem od kad znam za sebe, i koristim svaku priliku da negdje zbrišem. Ako ništa, otići ću barem do Ljubljane na ručak, a najmanji mi je problem letjeti i 24 sata ekonomskom klasom do Australije. Sve kako bi vidjela, čula, osjetila, doživjela nešto novo.
No jedan grad nikako da dođe na red . Dubai . Iskreno, preferiram gradove koji imaju prošlost, spomenike, volim uživati u kulturi i tradiciji destinacije – a Dubai to definitivno nije.
Bio mi je doslovno posljednji na listi ‘must see’, gotovo da nisam shvaćala zašto se ljudi oduševljavaju tim tonama betona i stakla usred ničega. Sve dok me nije slijedom sretnih okolnosti put naveo u ovaj nevjerojatan grad. I dogodila se ljubav na prvi pogled: grad je srušio sve moje predrasude i premetnuo se u sam vrh mojih iskustava s putovanja.

Tončica Čeljuska i Renata Gubić

Da ilustriram svoje oduševljenje, ovako ću reći : da sutra, primjerice, dođu vanzemaljci na zemlju i da recimo moram odabrati dvije destinacije kojim bi im predstavila najviše dosege čovječanstva u prošlosti i sadašnjosti: bez dileme bih odabrala dva grada – Veneciju i Dubai. Znam da će mnogima zvučati blasfemično staviti u istu rečenicu predivnu stoljetnu Serenissimu i njene pompozne palača s gradom čija je povijest tek par desetljeća ekspanzije , a koji je sinonim za luksuz 21. Stoljeća.
No, za mene dileme nema. Poveznice su i više nego očigledne. Jedan je nastajao stoljećima na vještini venecijanskih trgovaca, a drugi u tek 30 tak godina na viziji vladara Dubaija. Baš poput Venecije koja je nastala na pješčanim sprudovima lagune koristeći u to davno doba najveće dosege građevine i inženjerstva , i moderni Dubai je nastao na pijesku pustinje , ali i na nasipanju mora u obliku fascinantne palme na kojoj je stotine hotela i villa. Venecijanci su se bogatili kroz stoljeća kao najveći Europski trgovci koji su povezivali Europu i Istok, a i moderni Dubai je krenuo u ekspanziju kao luka i duty free zona u Srednjeg Istoka. Mnogi misle da je tajna bogatstva Dubaija u nafti, no samo 1 posto BDP Dubaija čini nafta. Luksuzni turizam i trgovina ono je što ovaj grad čini bogatim. Baš poput Venecije koja je bila trgovačka velesila , i Dubai se razvijao zahvaljujući trgovini, a narastajući je u sebi ujedinio sva moguća tehnološka i inženjerska znanja upravo u arhitekturi i građevini. Kada se vozite kanalima Lagune ne prestajete se čuditi kako je moguće napraviti takav grad na vodi . Kada dođete u Dubai čudite se na isti način- otkud u središtu pustinje takve nevjerojatne građevine , i to sve u 30tak godina.

Ono što Dubai učinio tako posebnim je vizija vladara DUBAIJA šeik Muhamed bin Rašid al-Maktuma da u ovom gradu prolazi samo najbolje od najboljeg . Najviša zgrada, najveći shopping mol, najveći umjetni otoci. Vladar čije portrete možete vidjeti na svakom koraku, ovdje je iznimno poštovan i upravo u njegovoj viziji i ideji počiva ekspanzija ove pustinjske metropole.
Grad je izrazito internacionalan i sresti ćete sve nacije ovog svijeta, bilo da tu žive i rade, bilo da su u posjetu. Od 2 milijuna stanovnika, samo desetak posto je domicilnog , arapskog stanovništva, 90 posto su stranci. Tako da prilika za druženje i upoznavanje novih kultura u ovoj metropoli ne nedostaje. Bez ikakvih problema smo se sporazumijevali na engleskom kojim se gotovo svi služe.

Ako hoćete doživjeti i vidjeti doslovne sve najbolje svjetske hotelske lance – ovaj grad je prava adresa. Upravo ovdje svi su gradili svoje najljepše i najluksuznije hotele . U gradu u kojem je više od 4 tisuće hotela, ima doslovno za svaki budžet , no mi smo odsjele smo u lancu hotela kojem se najradije vraćam – turski Rixos s kojim već imam sjajna iskustva iz Turske i iz Dubrovnika. Ako drugdje po svijetu nešto drži standard 5 zvjezdica, budite sigurni da će u Dubaiju zbog silne konkurencije , hotel premašiti vlastiti standard što se u našem slučaju i dogodilo. Vrhunski smještaj, nevjerojatna gastronomska ponuda ( uključujući najbolji sushi ikad) fenomenalni bazeni i predivna pješčana plaža ispred hotela. Nigdje nećete dobiti takvu vrijednost za novac kao u Dubaiju izvan glavne sezone, što znači u svibnju i lipnju kada nije tolika gužva, ali još uvijek nisu nepodnošljive vrućine. Temperature su još između 30 i 35, idealno za more i bazen, ali i za istraživanju divota ovog grada.

A sad malo o onome što je mene doslovno izbacilo iz cipela. Dosezima ljudskog inženjerskog, arhitektonskog i građevinarskog uma koje nigdje drugdje ne možete vidjeti osim u ovoj pustinjskoj metropoli!

BURJ Kalifa , najviša zgrada na svijetu. Veličanstvena, graciozna, impozantna. Zdanje visoko kao dva Empire state Buildinga u New Yorku ili kao tri Eiffelova tornja U Parizu. U izgradnji ove 828 metara visoke zgrade sa čak 163 kata sudjelovalo je preko 12 tisuća ljudi. Pogled s najvišeg vidikovca je doslovno pogled od sto milijuna dolara- malo sam rekla!

Uz BURJ Kalifu je Dubai Mall najveći šoping centar na svijetu u kojem su svoje mjesto našli svi mogući brendovi. Pošteno je priznati, da smo se ovdje zadržali više u obilasku nego u šopingu, jer je Dubai odavno prestao biti mjesto povoljne kupnje , cijene u trgovinama su u pravilu više nego u Europi, no zaista fascinira ponuda. Prepuno je kafića i restorana gdje se možete udobno smjestiti i pričekati show fontana ispred Burj Kalife. Fontane naime „plešu“ u ritmu glazbe . Show počinje svakih pola sata između 18 i 23 , besplatan je, a što se više spušta mrak prizor je, zbog rasvjete , sve fascinantniji. Prizori od kojih su me doslovno prolazili trnci.

NO ono što me je doista apsolutno oduševilo i što bih uvrstila među deset najljepših zdanja koje sam uopće vidjela je – MUZEJ BUDUĆNOSTI. Riječ je o zgradi nevjerojatnog eliptičnog oblika u obliku torusa . Fasada muzeja predstavlja 1024 bajta u kilobajtu , a tek kad uđete doživite pravi spektakl . Otvori u obliku arapske kaligrafije su nešto najljepše što sam uopće vidjela u arhitekturi . Iskustvo u muzeju nadilazi granice mašte, a nekoliko sati je malo za iskušavanje svih mogućnosti putovanja kroz inovacije, znanost i vizije budućnosti. Osobito je uzbudljiv doživljaj simulacije vožnje u svemir i pogled na Dubai iz svemira, pa potom i spuštanje – nešto što nećete zaboraviti. Sama zgrada je završena 2022., a njena je gradnja predstavljala ogromni izazov jer su arhitekti i građevinari morali doista razmišljati izvan okvira da bi sagradili zgradu bez potpornih stupova. National Geografic je zgradu uvrstio među deset najljepših muzeja na svijetu , a na otvorenju ju je šeik Dubaija proglasio najljepšom na svijetu- s čime bi se doista i složila.

Sve u svemu, Dubai je grad koji me zaveo iz prve, i koji teško mogu usporediti s bilo kojim drugim gradom . Vibrantan, eklektičan, moderan. Restorani i barovi rade do kasno u noć, grad nikad ne spava! Odmah vam je jasno da u njemu možete zadovoljiti svaku potrebu i ispuniti bilo koju želju. Naravno, ako imate dovoljno novca. Međutim, to je i grad koji nudi puno i besplatnih nezaboravnih sadržaja i gdje se doista neovisno o budžetu možete osjećati glamurozno i dobrodošlo. Primjerice, Dubai je poznat po Ladies Night ponudi. Ako ste žena, svaki dan možete potpuno besplatno izaći i popiti nekoliko pića. Barovi i restorani diljem grada imaju određene večeri u kojima je određena ponuda alkoholnih pića za dame besplatna. Postoje web stranice i profili društvenih mreža gdje možete doznati koja je Ladies Night ponuda aktualna koje večeri i odabrati mjesto koje vam najbolje odgovara. Tako da nema bolje destinacije za ženske rođendane ili djevojačke večeri, u što smo se i uvjerili u nekoliko restorana i barova u kojima smo nailazili na vesela ženska društva.
Nas dvije smo si priuštile i jedno popodne u čuvenom restoranu Nammos koji se nalazi unutar kompleksa Four Seasona.

Dior Nammos

Riječ je o lancu restorana kojeg se može naći na najprestižnijim turističkim odredištima, a ovaj u Dubaiju je doista poseban jer je na plaži , a njegovo uređenje potpisuje kuća Dior. Tako dok čekate desert možete skoknuti u šoping u Doirov dućan unutar restorana, doslovno uz ležaljke i suncobrane . Što se tiče cijena u ovakvim restoranima, one su primjerene ukupnoj ponudi destinacije. Recimo da i u Hrvatskoj možemo naći takvu ponudu – u Dubrovniku ili Hvaru. Dakle, luksuz svugdje postoji, no bitno je da za taj novac doista i dobiješ tu kvalitetu.
Drugim riječima, ako želite par dana godišnjeg iz snova- ova prijestolnica Emirata je puni pogodak.

.
.

 

Pripremila: Tončica Čeljuska
Foto: privatna arhiva





Slični članci