Ako ste u Amsterdamu posljednji put bili prije mnogo godine (ili nikada?!) vrijeme je da ga (ponovno!) posjetite i upišete na visoko mjesto pri kreiranju liste s novogodišnjim odlukama, i željama. Premda našeg dr.Sinišu Glumičića u grad, koji odiše nestvarno čudesnom slobodom, više puta godišnje ‘natjeraju’ poslovne obveze, uvijek i iznova zaključuje da se neke stvari mogu ipak doživjeti samo u jedinstvenom Amsterdamu, gdje su fasade šarene i kose, prostitucija i lake droge legalizirane, a gdje se bez bicikla osjećate kao bez nogu….. U nastavku provjerite zbog čega je sve Amsterdam toliko drugačiji od svih gradova koje poznajete….
Uz moj rodni i voljeni Zagreb, grad u kojem se osjećam isto tako ugodno i kao kod kuće upravo je Amsterdam. Posljednjih 15 -ak i više godina , prije svega zbog brojnih pacijenata koji nam dolaze iz Nizozemske, pa samim time i brojnih prijateljstava, Amsterdam posjećujem po nekoliko puta svake godine. Iako je svako takvo putovanje u ovaj prekrasan grad na kanalima vezan uz posao, konzultacije ili pak simpozije i kongrese, Amsterdam je i grad gdje se istinski može uživati u sjajnim koncertima, klubovima, fenomenalnim restoranima ili, pak, jednostavnom vožnjom na biciklu kroz romantične ulice ove ‘Venecije na sjeveru’ Europe, kako ga često nazivaju.

Kuće na kanalima Amsterdama izgledaju kao iz bajke, a svi prozori su osvijetljeni i uglavnom nikada, pa ni noću, nemaju zatvorene šalaporke ili spuštene zastore te kao da nikoga nije briga što svi mogu gledati što se zbiva u njihovu stanu ili dnevnom boravku. Često stanari pojedinih zgrada stave veliki i mekani trosjed ispred svoje zgrade na kanalima, te se tamo druže a i svaki prolaznik koji želi može si sjesti i na miru popiti svoje piće družeći se s njima. Kanali u Amsterdamu, kojih ima ukupno 165 i koji čine oko 100 km vodenih voznih puteva prepuni su malih brodica, kuća na vodi, pa sve do većih brodova punih turista.
Čest običaj je svakog Amsterdamca da nedjeljom s društvom , uz muziku na svom brodiću i narezane delicije od sira, kruha i šunke, se voze kanalima tijekom cijelog dana obilazeći svoj grad. Vjerovali ili ne, svake godine u tim kanalima završi i oko 25 000 bicikala, koji na ovaj ili onaj način budu bačeni, a van ih se izvuče ih se samo oko 8000. I druge brojke zvuče nevjerojatno…U Amsterdamu ima oko 950 000 bicikala, a manje od 800 000 stanovnika, koji pak mogu uživati u preko 1600 kafea i barova, te se voziti preko 1300 mostova, koliko ih ima u samom Amsterdamu.
Ono što mene svaki put iznova zadivi je arhitektura kuća na kanalima. Kada ih promatrate imate osjećaj kao da se netko polupijan igrao sa vaser-vagom, sve je pomalo pomaknuto, sve stoji pomalo ukrivo, što cijeloj priči daje fenomenalan šarm. Razlog tomu je da cijeli grad počiva na drvenim trupcima kojih ima više od 11 milijuna i koji često neravnomjerno tonu u mulju dok ne dođu do tvrdog pješčanog sloja na oko 11 – 15 m dubine.

U Amsterdamu svi, baš svi, izvrsno pričaju engleski jezik. Sam grad je izrazito multikulturalan, te je ujedno i broj 1 u svijetu po broju nacionalnosti koje tamo žive. Naravno poznat je i po svojim Coffe shopovima gdje imate opsežne menije koje uključuju razne vrste marihuana, i kolača od istih, a ono što svima izaziva čuđenje je zakon koji strogo brani pušenje cigareta u bilo kojem baru, restoranu ili zatvorenom prostoru, no isto ne važi i za pušenje jointova u navedenim Coffe shopovima.

Ta sloboda koja se osjeća na svakom koraku jedan je i od glavnih razloga da preko 20 milijuna turista godišnje dolazi u ovaj grad koji je veličine našeg Zagreba. Cijelu Hrvatsku, s našom divnom obalom i preko 1200 otoka godišnje posjeti skoro duplo manje turista nego omanji Amsterdam, što je Nizozemcima nepojmljivo, posebno kada se uzme u obzir da se na njihovoj obali može uglavnom samo šetati kraj hladnog i sivog mora.

Iako je prostitucija odavno legalizirana u Nizozemskoj te je crvena četvrt svjetski poznata, a Coffe shopovi legalno nude marihuanu u svim formama i oblicima, Amsterdam spade među najsigurnije gradove u svijetu s najmanje kriminala. S obzirom na to da su većinu ovakvih, inače ilegalnih radnji, stavili pod kontrolu, samim time su i smanjili uzrok većoj stopi kriminala, istovremeno ubirući velika davanja u smislu poreza. No, danas je crvena četvrt Amsterdama uvelike promijenjena. Brojni tzv. ‘prozori’ iza kojih su se prije ‘razgibavale’ prijateljice noći, danas su mali restorančići, dućani dizajnerske odjeće, kafei…i tek tu i tamo, i to uglavnom u kasnim noćnim satima, zacrvene se svjetiljke i dame noći osvanu u pokojem prozoru pozivajući vesele i često omamljene prolaznike na par minuta plaćene zabave.

Malo podalje od RIJKS muzeja, koji je potpuno obnovljen te otvoren 2013 godine i koji je danas jedan od najljepših muzeja svijeta s najvećim brojem i najljepšim djelima Rembrandta, uključujući Noćnu stražu, nalazi se jedan od mojih najdražih restorana –IZAKAYA. Fenomenalan azijski restoran svake četvrte nedjelje u mjesecu organizira nedjeljni ‘brunch’ koji, osim sjajne muzike uključuje i super dj – a, live muzičare , mađioničare, impersonatore, patuljke koji serviraju pića, te lude plesačice po šankovima
I sve to uz hrpu letećih konfeta te vatromet iz šampanjaca od 2 sata popodne pa zatim duboko u noć. Ovako nešto uglavnom će te doživjeti samo u Amsterdamu…
