Mnogi se bore s upravljanjem novcem, pa ne čudi što se tzv. novčani stres izravno povezuje s problemima mentalnog zdravlja. Ako smatrate da trenutni financijski izgledi negativno utječu na vaše mentalno zdravlje, razmislite o primjeni ovih pet važnih savjeta za upravljanje novcem.
1. Procijenite svoje potrošačke navike
Prije nego što bilo što poduzmete, pažljivo pogledajte svoje osobne navike u trošenju. Osim toga, proučite izvatke računa sa svih kartica koje imate i analizirajte svaku kupnju ili trošak koji ste napravili. To što pratite svoje troškove ne znači nužno da imate financijske probleme. Međutim, ovaj će vam postupak pomoći da shvatite kuda novac svaki mjesec odlazi.
Nakon što ste analizirali sve kupnje, podijelite te troškove prema njihovoj nužnosti. Crvenom bojom označite troškove prvog prioriteta, poput stanarine, komunalnih računa, plina, zdravstvenog osiguranja, hrane i školarine. Zatim proučite ostatak troškova, poput jela, kupovine i zabave. Pokušajte vidjeti ima li stavki na kojima možete smanjiti potrošnju. Razumijevanje koje su kupovine nužne, u konačnici će vam pomoći da svaki mjesec završite i uz neku uštedu novca.
2. Ne ustručavajte se zatražiti pomoć.
U slučaju nedostatka novca, pozajmljivanje novca od prijatelja i rodbine može se smatrati zastrašujućim iskustvom. Ako želite izbjeći da negativno utječe na vaše odnose s obitelji i prijateljima, razmislite o podnošenju zahtjeva za osobni zajam. Vaša osobna dobrobit uvijek bi trebala biti na prvom mjestu, tako da se ne bojte se prijaviti za kredit ako će vam to pomoći da uklonite neki od novčanih stresa i poboljšate novčani tok.
3. Vježbajte samokontrolu.
U današnjem svijetu internetske kupovine, lako je nagomilati nepotrebne predmete. Umjesto da kupite još jednu tubu kreme za oči koju nikad nećete koristiti ili par traperica koje nikada nećete obući, naučite planirati svoje troškove. Zapravo, pričekajte popuste i posebne ponude ako možete. Crni petak je sjajno vrijeme da dobijete sve što želite bez da bacate previše svog teško zarađenog prihoda.
4. Spremite malo svaki mjesec.
Uštedjeti malo novca svakog mjeseca može se činiti kao da je to lakše reći nego učiniti, posebno ako ne zarađujete puno. Međutim, kada pokušavate uštedjeti, ne morate svaki mjesec izdvajati ogromne količine novca. Umjesto toga, pokušajte uštedjeti malo odsvake zarade. Istina je da će vam čak i mala ušteda na mjesečnoj bazi pružiti mogućnost da nešto kupite s novcem koji uštedite.
5. Kada ste u nedoumici, obratite se profesionalcu.
Ako se borite s kompulzivnom potrošnjom, zapravo možete patiti od nedijagnosticiranog stanja mentalnog zdravlja. Iako ovo može zvučati nategnuto, impulzivno ponašanje može biti simptom mnogih mentalnih bolesti, uključujući bipolarni poremećaj. Ako smatrate da su vaše navike trošenja izvan kontrole ili primijetite određene obrasce za kojih se jednostavno ne možete riješiti, obratite se stručnjaku za mentalno zdravlje za pomoć. Ako vam mentalna stanja nisu problem, razgovarajte s proračunskim savjetnikom o svojim navikama potrošnje. Savjetnik za izradu proračuna može vam pokazati točno što pogrešno radite i pomoći vam da svoje financije vratite na pravi put. Mnoge škole ne podučavaju osobne financije, pa je važno uzeti stvari u svoje ruke prije nego što potrošnja izmaknu kontroli. Mnogi se osjećaju depresivno, tjeskobno ili sramotno zbog svog duga, ali ništa se neće poboljšati ako ne poduzmete korake za poboljšanje svoje financijske situacije. Stoga, umjesto da se nervirate zbog svojih navika potrošnje, slijedite ovih pet koraka kako biste ublažili svoj novčani stres.
Izvor: yourtango.com/M.P
Foto: Instagram