U tijeku je sezona tikve, povrća koje se može iskoristiti za izradu bezbroj ukusnih vrlo zdravih jela. Uz gastronomske klasike, kao što su punjene buče i kremasta juha, bundeva je idealna baza za pripremu finih domaćih njoka. Ako još niste isprobali ovu deliciju, u nastavku donosimo recept za njoke od hokaido tikve u umaku od gorgonzole koje će uspjeti čak i početnicima…
U sastav hokaido tikve uključene su različite vrste nutritivnih elemenata zahvaljujući kojima ova namirnica ispoljava niz ljekovitih i blagotvornih djelovanja na ljudski organizam.
Skladištenjem hokaido tikve povećavate u njoj udio ugljikohidrata i vitamina. Optimalno mjesto za njeno skladištenje je suh podrum ili tavan, a u idealnim uvjetima može se čuvati i do šest mjeseci.
Meso hokaido tikve odličan je izbor za slana i slatka jela te je puno vitamina, minerala i vlakana. Također, ova tikva je dobar izvor vitamina B1, B2, i B6, a kalij u njoj je zaslužan za pravilan rad srca te je s fosforom dobra kombinacija za kosti.
Ako nemate ideju kako je iskoristiti na malo drugačiji način, u nastavku donosimo recept za njoke od hokaido buče u umaku od gorgonzole koje će vas osvojiti na prvi zalogaj.
RECEPT
Pire od bundeve:
500 g hokaido buče
prstohvat soli
malo maslinovog ulja
Njoki:
350 g pirea od hokaido buče
200 g brašna
jaje
Umak:
300 g špinata, očišćenog i blanširanog
žlica maslinovog ulja
žlica maslaca
režanj sitno nasjeckanog češnjaka
150 g gorgonzole
bijeli papar
2 žlice sjeckanih bučinih sjemenki
Priprema:
Buču prepolovite, žlicom joj odstranite koštice te je narežite na kriške. Kriške posložite na lim za pečenje, posolite ih i poškropite s malo maslinova ulja.
Pecite ih u pećnici zagrijanoj na 200 °C oko 20 minuta, odnosno dok potpuno ne omekšaju. Pečene kriške buče ogulite od kore te ih vilicom zgnječite u pire.
Odvažite 350 g pirea od buče, dodajte jedno jaje i počnite mijesiti tijesto. Malo po malo dodavajte 150 g brašna dok ne dobijete mekano tijesto s kojim možete raditi. Nemojte pretjerati s dodavanjem brašna jer ćete dobiti žilave njoke.
Prebacite tijesto na pobrašnjenu radnu plohu te ga još kratko premijesite. Ako se jako lijepi posipajte ga s ostatkom brašna, no budite oprezni.
Tijesto podijelite na četiri jednaka dijela, svaki dio razvaljajte u kobasicu pa kobasicu narežite na male komadiće – njoke. Ako želite, njoke možete dodatno oblikovati na daščici za njoke ili ribežu. Gotove njoke kuhajte u puno slane, kipuće vode.
Gotovi su nekoliko minuta nakon što isplivaju na površinu. Ocijedite ih i stavite u posudu s malo maslaca. Vodu od kuhanja sačuvajte, trebat će vam za umak.
Na velikoj tavi zagrijte žlicu maslinova ulja i žlicu maslaca. Kada se maslac otopi dodajte nasjeckani češnjak i kratko ga pirjajte dok ne zamiriši i uhvati malo boje. Dodajte gorgonzolu koju ste narezali na manje komade te podlijte sve s malo vode od kuhanja njoka.
Kada se gorgonzola otopi, umiješajte blanširani špinat. Promiješajte, dodajte malo svježe mljevenog bijelog papra i kratko prokuhajte. Maknite s vatre, umiješajte njoke i posipajte ih nasjeckanim bučinim sjemenkama.
Foto: Instagram