Zanemarimo li na tren sve negativne posljedice aktualne pandemije, rad od kuće se ne čini tako loš; napokon imamo više vremena za gledanje omiljenih serija, kratak počinak nakon ručka više nije nedostižan, uredili smo radni kutak sobe ali ni rad iz kreveta nam ne pada tako teško. Sudeći po prognozama epidemiologa, ovakav model rada sigurno će opstati nekoliko narednih mjeseci, a u nekim strukama možda i – zauvijek. Stručnjaci su ispitali kakav bi bio dugoročni učinak kućnog rada na čovječanstvo, a rezultati nisu baš optimistični…
Bilo da radite ili se školujete od kuće, na početku vam se to činilo nepojmljivo ali ste našli načine prilagodbe. Možda ste formirali plan s partnerom koji vam je omogućio drugačiju i slobodniju raspodjelu kućanskih poslova, ili ste napokon dobili vremena da uredite dom po želji, a možda ste uspjeli nešto i uštedjeti jer novac niste imali gdje trošiti.
Kako to biva sa svim velikim životnim promjenama, zapitali smo se kao bi izgledale posljedice ako bi se rad od doma rastegnuo na duže staze.
Bez obzira na to što smo se adaptirali na ‘novo normalno’, ono staro nam itekako nedostaje, pogotovo kad počnemo uočavati posljedice kroničnog bivanja kod kuće, piše Glamour.
Prema analizi psihologa i fitness stručnjaka, kad bi se rad od kuće uistinu ustalio u ‘novo normalno’, kroz dvadeset godina tipični takav radnik suočio bi se s problematičnim držanjem, nakupinom kilograma, nezdravim tenom i ovećim podočnjacima.
Simulaciji tog radnika iz budućnosti tim stručnjaka nadjenuo je ime Susan, a kako prenosi DirectlyApply, razlozi navedenih posljedica su nedostatak vitamina D, pretjerano zurenje u ekran i općenito konstantno bivanje u sjedećem i ležećem položaju.
Iako ova simulacija seže u krajnost, iz nje možemo štošta naučiti o načinu života od početka strogih pandemijskih mjera, a zatim se pripremiti da izbjegnemo potencijalne posljedice.
U skladu s tim, donosimo 5 stavki koje manifestiraju promjene u našim životima i mentalitetima u proteklih godinu dana:
1. Nedostaje nam društvena strana uredskog posla
Iako ste do sad možda zamjerali kolegama ili ih smatrali dosadnima, nakon nekoliko mjeseci rada od kuće vjerojatno ste osjetili da vam nedostaje čak i ono banalno čavrljanje kod aparata za kavu.
S obzirom na to da sve više Britanaca izjavljuje da pate od samoće i izoliranosti uslijed rada od kuće, stručnjaci na modelu Susan predviđaju da bi izostanak ljudskog kontakta dugoročno drastično povećao razinu stresa, a potom i povisio krvni tlak.
Osim toga, ako ne pronađemo alternativne načine socijaliziranja, mogli bi izgubiti motivaciju, produktivnost, ali i ono najvažnije – moralnost.
2. Ne izlazimo na svjež zrak dovoljno često
Još jedna stavka koja nam je u pred-pandemijsko vrijeme bila zamorna mogla bi se pokazati izrazito vitalnom – putovanje do posla i natrag.
S obzirom na važnost apsorpcije vitamina D i B12 za našu kožu, sugeriramo da iskoristite svaku moguću priliku da prošetate ili otkrijete neke druge aktivnosti na otvorenom koje vam se dopadaju.
3. Naš kućni ured ne može nadomjestiti onaj pravi
Najčešći tip zaposlenika koji obavljaju posao od kuće izložen je dugotrajnom sjedenju za računalom, što uzrokuje loše držanje. Iako ste kod kuće slobodni organizirati svoj ured u bilo kojem kutku stana, ukoliko se češće odlučujete da to bude kauč ili krevet, postoji veći rizik od ukočenog i istegnutog vrata i pogrbljenih ramena.
Sugeriramo da stvorite kutak za potpuno radni ambijent kako biste u njemu ostali produktivni, a ako dobar dio radnog dana provodite sjedeći, ne zaboravite se istegnuti.
Pogrešno držanje vam prijeti bez obzira radite li od doma ili iz ureda pa predlažemo da istražite oblik tjelovježbe koji bi vam bio pogodan, primjerice yoga ili pilates.
4. Lako ulazimo u neuredan ritam spavanja
Još jedan razlog za odvajanje radnog kutka doma od kutaka za odmaranje je upravo važnost dobrog sna. Kako bi bolje usmjerili energiju, a potom ju i iskoristili bitno je zadržati koncentraciju u radu.
Tako ćete na kraju svakog radnog dana osjetiti zdravi umor i lakše utonuti u san.
Osim toga, dozvolite si pauze od gledanja u ekran kako bi odmorili oči i izbjegli sudbinu koja čeka imaginarnu Susan – prevelike podočnjake i suhe oči.
5. Brže nakupljamo kilograme
Iako trenutno ne uviđate potrebu za redovitim vježbanjem, ili se ne držite plana pravilne prehrane jer mislite da nema svrhe kad ste ionako stalno kod kuće, dugoročne posljedice mogle bi biti šokantne.
Pokušajte održavati zdrave životne navike radi sebe, a ne radi pokazivanja istih okolini jer ćete u suprotnom vrlo brzo početi primjećivati višak kilograma u predjelu trbuha, listova i bedara.
Fizički izgled ne treba vam biti u prvom planu, ali ne bi smio pasti u potpuni zaborav.
Pripremila: Silvija Valjin
Foto: Instagram