Make your day different

Logo Cover

Proljetni recept za slasni file brancina u hrskavoj korici gotov u svega 30 minuta

Uoči dolaska proljetnih dana naša Željka Maras, kolumnistica gastro rubrike i uspješna poduzetnica, vlasnica i autorica servisa ‘Jedem doma’, ovoga se puta pozabavila ribom. U ovoj kolumni potražite jedan savršen recept kako pripremiti slasni file brancina u hrskavoj korici u svega trideset minuta, a ovo jednostavno jelo će svojom profinjenosti i bogatstvom okusa ostaviti dojam kako ste u kuhinji proveli mnogo više vremena…

Jedva smo dočekali topljenje snijega koje najavljuje proljeće i na tanjuru. Sinonim za toplije dane, posebno petkom, kada izlazi moja kolumna je – riba. Dakako da se riba može i treba jesti cijele godine, ali snijeg koji je blokirao promet od mora prema kopnu te niske temperature kao da ipak traže neko konkretnije mesno jelo….

Za otvaranje toplije sezone u kojoj ćemo često objavljivati recepte s ribom donosim vam jedan recept iz riznice naše domaćice Dubravke, koja ima dugogodišnje iskustvo pripreme svečanih i svakodnevnih obroka u rezidencijama inozemnih veleposlanika. Gotov je u svega 30 minuta, a svojim profinjenim okusima ostavit će dojam puno većeg truda u kuhinji.

Riba je čisti protein. Ne samo što sadrži višestruko nezasićene masnoće, dragocjene saveznike za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, borbu protiv stresa i poboljšanje koncentracije, nego predstavlja i bogat izvor mineral. Bogata je jodom, kalijem, natrijem te vitaminima B skupine.
Često čujem kako ljudi komentiraju da je riba je divna, ukusna i zdrava, ali – dosadi. Mnogi nemaju ideju kako bi je jeli više od jednom tjednom jer je uvijek pripremaju na isti način. Frigana u ulju ili pečena u pećnici, možda lešo u juhi, uz blitvu s krumpirom, i tu otprilike staje prosječna konzumacija ribe u hrvatskim kućanstvima. A načina da je se pripremi je bezbroj, posebno ako se filetira.

 

O filetiranju sam pisala prije nekoliko mjeseci, kad sam opisivala recept s oradom na ražnjiću. No nije na odmet ponoviti. Riblji fileti otvaraju puno veći spektar mogućnosti pripreme nego riba u komadu. No ipak, većina kućnih amaterskih kuhara zazire od filetiranja ribe kao nečega rezerviranog samo za profesionalnu kuhinju i fine restorane. Posve pogrešno! Sve što vam treba je dobar, oštar nož srednje veličine i zaista vrlo malo spretnosti.

 

 

Iako je recept drugačiji od uobičajenih hrvatskih ribljih, ovo jelo ne odudara mnogo od namirnica i okusa poznatih našem podneblju, a ipak stvara dojam posve novog i neobičnog jela. Tipičan prilog blitvu zamijenili smo pirjanim komoračem.

Praksa nam je pokazala da ovo jelo, unatoč suprotnim očekivanjima i nepisanim pravilima, dobro podnosi stajanje u hladnjaku, pa čak i zamrzavanje, no samo ako se pospremi u hladnjak ili zamrzivač prije pečenja. Ribu pripremite do paniranja i drugi dan za svega desetak minuta imate fini riblji obrok.

 


Za 2 osobe:
2 brancina srednje veličine
2 šnite kruha ili 1 pecivo
2 komorača srednje veličine
4-5 mini rajčica
1 češanj češnjaka
grančica ružmarina
grančica peršina
grančica timijana
4 žlice maslinova ulja
sol
papar

Ribu filetirajte na način da je velikim oštrim nožem zarežete polukružno ispod škrga, pa ravno uzduž jedne i druge strane ribe. Pritisnite ribu lijevom rukom, te nožem zarežite file iznutra po cijeloj dužini, odvajajući ga od kosti. Narežite dvije šnite kruha i odvojite sredinu od kore. U blender stavite sredinu kruha, 2 žlice maslinova ulja, peršin, timijan, ružmarin, češnjak, sol, papar i dobro izmiješajte.

File ribe posolite i popaprite, te ga s gornje strane prekrijte smjesom kruha i začina. Stavite u nauljeni lim ili posudu za pečenje. Pećnicu zagrijte na 200-220 C. Pecite ribu 10-15 minuta, dok korica od kruha i začina ne dobije lagano rumenu boju. Komoraču odrežite gornji dio s lišćem. Vanjski sloj odvojite. Prerežite komorač uzdužno i narežite ga na listiće debljine nekoliko milimetara. Na zagrijano maslinovo ulje stavite češnjak da pusti aromu, pa ga izvadite. Komorač pirjajte 12 minuta. Dodajte narezane mini rajčice i pirjajte još 3 minute. Posolite.

 

Željka Maras








Slični članci