Make your day different

Logo Cover

Prema recentnom američkom istraživanju postoji 5 situacija u kojima je konzumiranje vina pametnije preskočiti jer donosi više štete nego koristi…

Druženje s prijateljima, priprema zanimljive večere, gledanje omiljenog filma… Naizgled obične situacije naglo se mogu pretvoriti u neplanirane ako im se doda koja čaša vina previše. U svečanim situacijama poput promocija i proslava, butelja vina (ili šampanjca!) nepogrešiv je odabir. Ali što je s prilikama u kojima vino donosi više štete nego koristi? Iako se volimo našaliti da kazaljka našeg sata uvijek pokazuje na wine’o clock, postoje prigode kad bi ga bilo pametnije preskočiti. U nastavku saznajte o kojim je situacijama riječ…

Prema recentnom američkom istraživanju, tri četvrtine odraslih osoba voli piti vino, a razlozi su sljedeći: fini okus, dobro se spaja s hranom i čini ih sretnima. Čak 42% ispitanih također navodi da vjeruje u zdravstvene blagodati ovog alkoholnog pića.

@man_concept

Umjerenost je ključ pa će tako čaša crnog vina nakon ručka, ili bijelog uz večeru, učiniti čuda za vašu krvnu sliku. To ne znači da bi trebali pretjerano posezati za vinom u potrazi za zdravljem.

S druge strane, čašćenje dobrom buteljom mogla bi vam biti odlična motivacija za održavanje zdravih navika – budete li se dovoljno kretali, pazili na hidrataciju i brinuli o psihičkom zdravlju, izbjeći ćete nuspojave užitka u vinu.

@man_concept

Želite li izbjeći dosadan mamurluk ili jutarnju glavobolju nakon ispijanja par čaša vina previše, slijedite upute kad bi bilo najbolje (i zašto!) usporiti s tom navikom:

1. Kad ste tužni, depresivni ili pod stresom

Piti samo da bi zaboravili na aktualne ili dugotrajne probleme prilično je kratkoročno rješenje zatomljivanja tuge, ali može imati dugoročne posljedice. Budete li redovito utapali tugu u vinu, mogli bi se lako distancirati od realnosti što će vas ponovno tjerati da pribjegnete alkoholu.

Sva alkoholna pića uzurpiraju razine hormona u našem tijelu,a tako i onih odgovornih za sretno raspoloženje poput serotonina.

@_slayrepublic

S obzirom na to da je alkohol po prirodi depresant, prekomjerno konzumiranje u tužnim trenutcima moglo bi polučiti još gori efekt. Nemojte oskvrnuti sve lijepo što vežete uz butelju vina i čuvajte ju za ugodne prilike!

2. Neposredno prije spavanja

Vino snižava razinu šećeri u krvi što direktno utječe na kvalitetu sna. Želite li se dobro naspavati, na vrijeme osvijestite količinu koja vam se čini optimalna i kad ju dosegnete, zaustavite se.

Obavezno popijte vode prije spavanja ako ste imali vinsku večer jer ćete tako olakšati rad želudca i jetre.

U slučaju da pretjerate s vinom, ti organi moraju raditi tijekom noći što doprinosi lošem spavanju jer se tijelo ne može u potpunosti opustiti.

3. U vrijeme prije ili nakon vježbanja

S obzirom na diuretična svojstva vina, poželjno je malo odmoriti nakon iscrpnog treninga, dopustiti tijelu da se vrati u stabilno stanje i potom prepustiti užitcima uz fine kapljice.

Konzumiranje bilo kojeg alkohola, pa tako i vina, prije samog treninga nije preporučljivo iz mnogobrojnih razloga – teže ćete uspostaviti ravnotežu, izložiti se opasnosti od ozljede. Iako djeluje poprilično zabavno, odvojite ove stimulativne aktivnosti u danu kako bi u objema mogli ispravno uživati.

@man_concept

4. U slučaju osjećaja dehidriranosti

Alkoholna pića pospješuju rad bubrega pri čemu oni apsorbiraju puno više vode. Stoga, ako se već osjećate žedno, vino tu žeđ neće utažiti onako kako ste zamislili. Dodatno ćete naškoditi radu metabolizma, a nećete hidrirati tijelo.

Polovično rješenje može biti bevanda ili gemišt, ali idealno bi bilo prije otvaranja boce vina osigurati tijelu dovoljno vode, a ako se osjećate dehidrirano, u toku večeri također posegnuti za čašom vode.

Tako ćete izbjeći mamurluk, osjećat ćete se svježe i spremno i nećete okriviti vino za umor, podočnjake i vrtoglavicu.

5. Ako ste preskočili obrok

Prosječna čaša vina broji 85 kalorija, što uistinu nije zanemarivo, ali mislite li da vino može funkcionirati kao zamjena za večeru, varate se.
Sumnjamo da imate potrebu napiti se od vina toliko da ne znate za sebe.

Alkohol se puno brže apsorbira na prazan želudac, pa ako odlučite pojesti nešto tek nakon par čašica, obrok vam neće dobro sjesti, a umirujuć osjećaj potaknut vinom će ispariti i pretvoriti se u mučninu i vrtoglavicu.

@man_concept

Umjesto toga, priložite finu čašu roséa ili drugog omiljenog vina uz ukusnu večeru i odličan provod bit će zajamčen.

Iz Eat This, Not That predlažu da jelo uz vino bude bogato proteinima, ugljikohidratima i zdravim mastima pa vam preporučujemo da složite dalmatinsku (ili slavonsku!) platu s mesnim narescima, sirom, maslinama i prepečenim kruhom.

Pripremila: Silvija Valjin
Foto: Instagram



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci