Make your day different

Logo Cover

Ovih 6 namirnica odlični su saveznici zdrave oralne higijene! Uvrstite li ih u svoju prehranu, nećete morati brinuti o neugodnom zadahu

Bez obzira na to što u posljednje vrijeme osmjeh skrivamo ispod maske, oralna higijena od fundamentalne važnosti za zdravlje. Karijes nazivaju tihim ubojicom pa preporuka o redovitom pranju zubi dva puta dnevno, korištenju zubnog konca i vodice za ispiranje usta gotovo prerasta u naredbu. Ako se ni pravilnim održavanjem higijene usne šupljine ne možete riješiti neugodnog zadaha, posegnite za jednom od ovih šest namirnica…

Stomatolog David Mitola, osnivač obiteljske stomatološke ordinacije Mitola u New Yorku za Live Strong objasnio je kako zdrava hrana može pomoći u očuvanju svježeg daha, ali i cjelokupnog zdravlja usne šupljine.

Šećer je najveći uzročnik karijesa pa bi umjerena konzumacija te namirnice također mogla doprinijeti zdravlju vaših zubi, ali i umanjiti zadah.

@thefashionfraction

S obzirom na to da su i žvakaće gume uglavnom pune šećera, a četkica i pasta za zube vam nisu pri ruci, konzumirajte neku od ovih šest namirnica kako biste se riješili neugodnog zadaha.

Jabuke

Sočne, ali opet hrskave jabuke svojom teksturom pomažu otjerati bakterije i potencijalne ostatke hrane među zubima.

Usto, dr. Mitola naglašava kako sadrže antioksidanse zvane polifenoli koji uspješno sprječavaju razvoj bakterija u ustima i tako zaustavljaju stvaranje kemijskih spojeva koji uzrokuju loš dah.

@amberheard.z

Zeleno lisnato povrće

Klorofil u zelenim biljkama ujedno je i prirodni ‘dezodorans’. Kako biste izbjegli loš dah nakon ručka, pojedite zelenu salatu ili drugo lisnato povrće poput kelja, špinata ili kupusa, jer će ono neutralizirati neugodne mirise u vašem dahu.

Takvo povrće ujedno pospješuje pH balans u ustima, što automatski znači smanjenje kiselosti. Dr. Mitola pojašnjava da je prevelika kiselost u ustima također odgovorna za suhu usnu šupljinu i loš zadah.

Prednostima zelenog povrća nije kraj – zaputite se do tržnice u potrazi za bamijom, blitvom, korabicom ili celerom jer obiluju kalcijem koji će ojačati zubnu caklinu i tako spriječiti probleme u ustima.

@maylis.foodstories

Peršin, bosiljak i menta

Osim zbog svježeg mirisa, česta prisutnost mente u zubnim pastama ima i znanstveno utemeljen razlog: sadrži enzime koji se vežu za spojeve koji sadrže sulfur i tako se bore protiv zadaha.

Iste enzime sadrže peršin i bosiljak, a usto su bogati polifenolima koji, kao i kod jabuka, zaustavljaju pojavu loših bakterija u usnoj šupljini. Ove zelene namirnice možete dodati u jelo i smoothie ili pak skuhati čaj.

@pink_apron_kitchen

Đumbir

Đumbir je odličan u borbi protiv lošeg daha te je poznat po tome da umiruje želudac. Zbog svojih detoksikacijskih svojstava odličan je za čišćenje cjelokupnog organizma, a u usnoj šupljini će razgraditi sulfurne spojeve pomoću spoja gingerol-6.

Kao što pojašnjava dr. Mitola, taj spoj će se vezati za enzime koji će se izboriti protiv neugodnih mirisa u ustima.

@camilacoelho

Probiotički jogurt

Probiotici su bakterije s blagotvornim djelovanjem za cijelo tijelo, ali osobito za želudac i crijeva. Prema riječima dr. Mitole, one se bore protiv loših bakterija u cijelom probavnom sustavu pa tako i u ustima.

Odličan su izvor kalcija koji će učvrstiti sloj cakline i povoljno djelovati na zube. Pri odabiru probiotika ipak sugeriramo da odaberete neki s manjim udjelom šećera, s obzirom na to da ga bakterije vole čak i više nego vi.

@anajohnson

Sjemenke komorača

U zemljama poput Indije, gdje su ljudi često osuđeni na prirodne lijekove, sjemenke komorača su odavno priznate kao odlični borci protiv zadaha.

Da pojasnimo, žvakanje ovih sjemenki pojačava proizvodnju sline i tako pomaže u ispiranju bakterija koje uzrokuju neugodan miris u ustima.

@thecooking_studioo

Želite li izbjeći stvaranje lošeg daha, Live Strong sugerira da nakon konzumacije namirnica poput ribe, maslaca od kikirikija, citrusnog voća, mesa i tjestenine s umakom obavezno operete zube.

Pripremila: Silvija Valjin / Foto: Instagram





Slični članci