S prvim zrakama sunca i toplijim vremenom, većina ljudi podložna utjecaju meteoroloških prilika počinje osjećati niz tegoba koje zajednički nazivamo sindromom proljetnoga umora. Česti simptomi proljetnog umora uključuju bezvoljnost, pospanost, razdražljivost, pad koncentracije i pad imuniteta. Osim uravnotežene prehrane, u suzbijanju ovih tegoba uvelike će pomoći fizička aktivnost, a mogu pomoći i dodaci prehrani. U nastavku donosimo 5 savjeta za lakše savladavanje proljetnog umora…
Proljeće kuca na vrata, a muči vas pospanost, nedostatak energije i bezvoljnost? Možda patite od sindroma proljetnog umora.
Ovo stanje organizma povezano je s dolaskom toplijeg doba godine. Tijekom zimskih dana proizvodnja serotonina u organizmu opada, a s dolaskom proljeća hormon sreće ponovno preuzima vodeće mjesto. Organizmu treba vremena da se privikne na novonastalu situaciju, zbog čega dolazi do pada energije i osjećaja zamora.
Od proljetnog umora pati svaka druga osoba, većinom preosjetljive na vremenske promjene. Proljetni umor i posljedična neučinkovitost javljaju se upravo onda kad se povećava intenzitet svjetla.
Proljetni umor je, čini se, neizbježan i jednostavno ga treba proživjeti, no neugodni simptomi mogu se smanjiti na najmanju moguću mjeru.
1) Provodite više vremena na suncu
Provodite što više vremena na otvorenom, a u zatvorenim prostorima oslobodite prozore da propuste što više svjetla. Svjetlo utječe na povećano stvaranje hormona sreće i potiče sintezu vitamina D čiji nedostatak ima utjecaj na proljetnu tjeskobu.
2) Promijenite stil života
Redovita tjelovježba potiče dotok krvi u mozak, podiže energiju, povoljno utječe na san i jača samopouzdanje. Nije važno kojom aktivnošću se bavite, dok god se krećete.
3) Ne zaboravite na uravnoteženu prehranu
Zbog brze nadoknade energije često posežemo upravo za masnom i rafiniranom hranom, ali treba imati na umu da taj efekt ne traje dugo i ubrzo ćete opet osjetiti umor. Bazirajte prehranu na namirnicama s niskim glikemijskim indeksom koje polako otpuštaju šećer i dulje osiguravaju osjećaj sitosti.
4) Uvedite higijenu spavanja
Nastojite spavati minimalno 7-8 sati svake noći i držite se postavljenog vremena za odlazak na spavanje. Stres i zabrinutost ometaju san, stoga dobra knjiga ili topla kupka prije spavanja mogu doprinijeti opuštanju. Možete se poslužiti i metodama poput vidnog zamišljanja, mišićnog opuštanja i vježbi disanja.
5) Naučite se opustiti
Unutarnja veza uma i tijela podrazumijeva primjenu metoda opuštanja kao što su meditacija, slušanje glazbe, terapija umjetničkim izražavanjem. Pronađite ono što vas ispunjava i smiruje i prepustite se jednostavnoj lakoći postojanja.
Pripremila: Tara Musulin
Foto: Instagram