Bilo da ste se odlučili počastiti sezonskim cvijećem ili ste na poklon dobili buket, nema većeg razočaranja nego kad primijetite da je krenuo venuti. Cvijeće u vazi čini prekrasnu dekoraciju u domu, no jedina mana je kratak vijek trajanja koji se, uz nekoliko trikova, ipak može produljiti. U nastavku potražite savjete profesionalaca pomoću kojeg će raskošni buket na vašem stolu potrajati i do nekoliko tjedana…
Najveća mana rezanog cvijeća je kratak vijek trajanja. U slučaju da ste se odlučili dekorirati dnevni boravak buketom tulipana, narcisa, zumbula ili ruža, postoji nekoliko načina na koje ih možete dulje održati na životu.
Posvetite li malo više pažnje i njege cvijeću u vazi, moći ćete mu se diviti čak tjedan ili dva dulje nego inače. Prije svega, važno je da cvijeću odrežete peteljku za jedan centimetar kako bi moglo bolje upiti hranjive tvari iz vode.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Cvijeće se u cvjećarni čuva na drugačiji način nego kad ga kod kuće stavite u vodu. Dno peteljke brzo se sasuši i zatvori pa biljka ne upija dovoljno vode kad dođe u kontakt s njom.
Vaš rez mora biti pod kutem od otprilike 45 stupnjeva jer ćete tako osigurati širu površinu upijanja vode. On mora biti uredan i jasan pa je najbolje upotrijebiti oštre škare za vrtlarenje ili dobro naoštren kuhinjski nož.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tako pripremljeno cvijeće što prije stavite u vodu, najbolje mlaku i odstajalu. Svakako ćete svojem buketu osigurati bolje uvjete stavite li ga u filtriranu vodu, umjesto onu direktno iz slavine koja bi mogla biti prezasićena kamencem.
Pri umetanju buketa u vazu, pazite da samo stabljika biljke bude u vodi – lišću to nije potrebno. Stavite li ga u vodu, vjerojatno će brzo postati trulo.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Iz The Sprucea također predlažu da redovito mijenjajte vodu u vazi, pritom pazeći da nije prehladna. Kako bi pojačali pravi miris cvijeća koje krasi vaš stol, u vodu možete staviti komadić ugljena.
Za prevenciju ubrzanog truljenja, držite buket podalje od zdjele s jabukama jer pored njih biljke brže dozrijevaju (zato ih je dobro držati kraj kivija, avokada, manga i sličnog tropskog voća).
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nemojte izlagati buket direktnom suncu da se ne bi prebrzo osušio, a u vodu možete dodati žličicu šećera ili soka od limuna, s obzirom na to da oni provjereno produljuju vijek trajanja cvijeća u vazi. Pripazite da se odlučite za samo jednu od te dvije opcije, a limunadu pripremite za sebe.
Kako biste zaustavili širenje bakterija, možete dodati malo alkoholnog octa ili votke u vodu koju ste natočili u vazu. Umjerenost i oprez pri doziranju vrlo su važni kod ovog savjeta.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Osim iznutra, buket je važno održavati i izvana. Povremeno uklonite uvelo lišće i latice ne biste li ostavili više prostora i hranjivih tvari za zdrave dijelove cvijeća.
Pripremila: Veronika Perković
Foto: Instagram