Make your day different

Logo Cover

O Lisabonu, gradu s dušom, nostalgičnom fadu, opasnim valovima, slasticama koje traže još, i osmijehu

Niste bili u Lisabonu? Ova će vas kolumna dr. med. Siniše Glumičića zasigurno navesti na razmišljanje da u skoroj budućnosti posjetite Portugal, zemlju sunca i iskrenih osmjeha, čiju prijestolnicu nazivaju gradom s dušom. Liječnik, koji iza sebe broji nešto manje od trideset godina profesionalnog rada iz područja estetske kirurgije, koji o ljepoti zna gotovo sve, ovoga je puta i sam bio impresioniran čudesnim prizorima, a po povratku sa simpozija, i prije nego je ponovno odjenuo liječničku kutu, otkrio je u svojoj drugoj kolumni za Cover Style što sve treba vidjeti u Lisabonu, koje se slastice naprosto moraju isprobati, ali i gdje se nikako nije pametno uputiti u štiklama. Ovo je potonje, naravno, preporuka svim ženama, kojima je, uostalom, Glumičić najbolji prijatelj i omiljeni doktor.

Kontinuirana edukacija jedan je od imperativa u medicini, a posebice u estetskoj kirurgiji, posebno kad se uzme u obzir cijeli niz novih materijala, injekcijskih terapija i raznih metoda pomlađivanja koja su nam prezentirana i servirana svake godine na brojnim kongresima i simpozijumima. I da čovjek želi ne može stići obići sve te simpozije i kongrese tako da već dugi niz godina nastojim spojiti ugodno s korisnim i biram one kvalitetnije simpozije koji se ujedno održavaju u gradovima i zemljama koje nisam imao prilike posjetiti.

 

 

Upravo zato sam bio vrlo sretan kada sam dobio poziv za simpozij u Lisabonu, Portugalu—prekrasnoj zemlji punoj sunca i veselih ljudi koju su mi mnogi prijatelji toliko ishvalili da sam samo čekao priliku da odem. Simpozij prošlog vikenda u Lisabonu i prezentacija estetskih- kirurških novina bila je upravo ta prilika i direktnim letom iz Zagreba, za tri sata, sletjeli smo u Lisabon; pun sunca, i mirisa mora i soli u zraku.

@alejocalderon

 

Ogromna rijeka Tagus (Rio Tejo) u Lisabonu se ulijeva u Atlanski ocean i impresivne je veličine. Cijeli je grad Lisabon sagrađen na brdašcima i u prvi mah me je podsjetio na brda San Francisca. Stare zgrade vrlo su dobro sačuvane i većina ih ima fasadu izrađenu od prekrasnih keramičkih pločica, dok su nogostupi u pravilu od ručno obrađenih i slaganih kamenih komadića što cijelom gradu daje jedinstven šarm.

 

@see_it.shoot_it

No, na tim nogostupima hodati u štiklama je doslovno nemoguće tako da nećete nigdje vidjeti ženu u petama.

 

@wanderdeeper

 

U slučaju kiše koja je pak u Portugalu izrazito rijetka pojava ( zadnja kiša, rekli su mi u hotelu pala je prije 6 mjeseci), kameni nogostupi postaju opasni po život, zbog sklizanja i neravnina.

 

@sharing_portugal

 

Ima izrazito puno slastičarnica/ pekarnica a specijalitet koji se mora probati je Pastel de nata, kremasta portugalska slastica od slatke kreme kojom se ispunjava ‘lončić’ od lisnatog tijesta. Kad probate jednu, odmah kupite i drugu jer će te jedva čekati zagristi i u nju. Drugi specijalitet su sardine. I to sardine na sve moguće načine; od super šarmantnih konzervi sardina koje se prodaju na svakom ćošku do sardina kao predjela, glavnog jela. Sardine na ovaj način, sardine na onaj način..nema kraja opcijama.

 

@feva1612

 

Riba je općenito zastupljena i izvrsno pripremljena i svježa u svim restoranima koje smo posjetili,a i Portugalski pršut može stajati uz bok španjolskoj pata negri. Pri tom su cijene vrlo primjerene i dostupne. Uz brojna turistička mjesta u samom Lisabonu i njegovoj okolici, gdje se nalazi i Fatima, svjetski poznato i priznato mjesto hodočašća, meni je bilo najinteresantnije posjetiti Nazare.

 

@adrianalucas

 

Naime, Nazare je malo ribarsko mjesto oko 80 km sjeverno od Lisabona, na samoj obali Atlanskog oceana, sa oko 15 000 stanovnika. Takvih zgodnih ribarskih sela i gradića ima na pretek, no upravo na plažama koje okružuju Nazare, stvaraju se najveći valovi na svijetu.

 

@jp.visions

 

Svojom visinom ovi valovi dostižu i više od 30 metara i doslovno su smrtonosni ako se nadjete pod njima. No upravo su oni i izazov najvještijim svjetskim surferima, te je američki surfer Garrett McNamara 2011 godine uzjahao i i uspjesno odsurfao do sada najveći zabilježeni val od 30 metara.

 

@municipiodanazare

Interesantno je kako starosjedioci i općenito Portugalci koji žive u Nazareu se ne žele zbližavati, prijateljevati niti na bilo koji način intimizirati sa sve većim brojem surfera koji tamo dolaze upravo iz tog razloga što znaju strahovitu snagu valova i smatraju da je samo pitanje dana kada će neki od njih poginuti pod valovima ili pak završiti polomljenih kostiju, i paralizirani.

Konačno, glazba je u krvi Portugalaca, a posebno fado; specifični glabeni žanr koji karakteriziraju tužne, nostalgične pjesme te koji je toliko popularan u Lisabonu da fado glazba ima i svoj ogroman muzej.

@mastery.of.photography

Fado se izvodi u brojnim restoranima i omanjim barovima i kafićima i traje dugo u noć. Gitara, divni ženski vokal, i neko od brojnih portugalskih vina te divan muzikalan portugalski jezik…Sjajan grad, prekrasna zemlja i ljudi…

 

Dr. Siniša Glumičić








Slični članci