Želite li upiti sve draži Istre, povedite se njujorškom reportažom i provjerenom 36-satnom avanturom u kakvoj je uživao i američki novinar David Farley, koji je obišao 14 mjesta. Njegovi su dojmovi prepuni hvalospjeva, za sve istarske boje,mirise i okuse te predivan spokoj i mir poput onog kakvog pruža samo jedan od 14 nabrojanih razloga(i bisera!) Istre, ljupki i sad već planetarno slavni Hotel Meneghetti. Želite li otkriti Istru, zavirite u ovu čarobnu reportažu upravo objavljenu u velikom New York Timesu, a koju prenosimo u cijelosti.
‘Ljubitelji tartufa nisu jedini koji će uživati u gurmanskom kraju u sjevernoj Hrvatskoj. Drevni brežuljci, stjenovite obale i bogata povijest samo su neke od drugih atrakcija poluotoka Istre’, uvodne su riječ veličanstvene reportaže o pitoresknoj Istri koji je sredinom kolovoza objavljen u slavnom NY Timesu, a u kojem se novinar osvrnuo na 14 mjesta koja se u Istri nikako ne smiju propustiti.
Reportaža će ovog vikenda izići i u tiskanu izdanju popularnog New York Timesa pa će i njegovi najvjerniji čitatelji moći zaviriti u mistične ljepote i barem slikom okusiti sve istarske mirise i okuse.
‘Istra može biti mikrosvijet 20. stoljeća u jugoistočnoj Europi, ali je i čarobno igralište 21. stoljeća za one koji vole sunce, plaže, brdovite krajeve, rimske ruševine, domaće vino, tartufe i vrhunska jela, ljubitelji Italije će se ovdje osjećati kao kod kuće, jer je većina stanovništva još uvijek dvojezična, govoreći talijanskim i hrvatskim.
Zapanjujuća primorska mjesta poput Rovinja, Poreča i Pule možda privlače većinu posjetitelja, ali svakako vrijedi posjetiti unutrašnje srednjovjekovne gradine Motovuna i Grožnjana i njihovih umjetničkih zajednica te restorana koji poslužuju jela od tartufa’, ukratko je sažeo glavninu istarskog turizma novinar i glavni krivac za ovu slikovitu reportažu David Farley.
Njegova je misija bila u 36 sati obići što više ‘must see’ i ‘must feel’ istarskih lokacija, na biranim mjestima na kojima će mu svaki trenutak odisati Istrom u punom smislu te riječi. A za tu jedinstvenu avanturu Istrom David Farley je odabrao neka tipična, a neka i totalno neobična mjesta. Počevši od relaksacije, prije umora, u pivskom wellnessu.
Želite li upiti sve draži Istre, povedite se njujorškom reportažom i provjerenom 36-satnom avanturom prema ovom redoslijedu i zlatnim dojmovima, kakvima je svaki spomenutu lokaciju opisao novinar David Farley.
PETAK
1. Kupanje u pivu za ležeran početak avanture – San Servolo Resort and Beer Spa
Kada je pivovara San Servolo počeo proizvoditi pivo 2013., malo je tko znao da će se pet godina kasnije, u tom istom pivu moći kupati. Novootvoreni San Servolo Resort i Beer Spa, uz pivovaru, a smješten je u neposrednoj blizini gradića Buje, gostima nudi mogućnost 45-minutnog uranjanja u pivo dok piju neograničene količine istoga, u kadi. Iz tog je razloga možda dobro rezervirati sobu u hotelu, kaže on, a nakon pivske kupelji, spa gosti mogu se znojiti u sauni ili otići na kupanje u bazenu s vodom. Ne pivom.
2) Popodnevno pićence u Cocktail Baru Valentino
Skriven na južnoj strani Rovinjskog Starog grada smjestio se Cocktail bar Valentino, a nudi savršenu mogućnost ispijanja koktela u ležaljkama i stijenama tik do mora. S jedne strane, to dojmu daje savršenu notu, iako baš nije najsigurnija opcija ako želite popiti više koktela.
3) Večera u restoranu Monte
Nije iznenađenje da je prva Michelinova zvijezda dodijeljena upravo restoranu u Istri, restoranu Monte smještenom u starom gradu Rovinju. Tu se osjećaju talijanski utjecaji u raznim jelima od tjestenine, a dugogodišnji naglasak, što kuharsku ekipu ponosno izdvaja od drugih, je snažan utjecaj lokalnog gastronomskog blaga, s domaćim jelima. Restoran proizvodi vlastito maslinovo ulje (nekoliko kilometara dalje, pored Limskog fjorda) i redovno kreiraju jela neobičnog miksa talijanske i istarske kuhinje koje uključuju jadransku tunu, tartufe i jastoga, a imaju i odličnu kartu najboljih istarskih vina. Za večeru prepunu Istre.
SUBOTA
4) U lov na tartufe
Hrvatska, posebno Istra, nije bila uvijek na mapi lovaca na tartufe, dok su god Talijani iz Piemonte potiho prelazili preko granice kupovati bijeli tartufe s istarskih područja, a zatim ih u sjevernoj Italiji prodavali kao talijanske. Ali, sve se promijenilo 2. studenoga 1999. kada su domaći lovac na tartufe Giancarlo Zigante i njegov pas Diana otkrili gotovo tri funte težak bijeli tartuf, što je u to vrijeme bio najveći ikad pronađeni tartuf. Odjednom, svijet je bio svjestan da se cijenjeni bijeli tartuf može naći, i kupiti, po mnogo povoljnijim cijenama – u Istri. I zato kad dođete u Istru, savjetuje američki novinar, obavezno okusite tartufe i idite na lov na njih, s ekipom Prodan Tartufi koji se nalaze u blizini grada Buzeta, gdje obitelj Prodan i njihovi psi vode posjetitelje na sat vremena lova, a zatim kuhaju jela od tartufa. Iskustvo i obrok, neprocjenjivo.
5) Lagani ručak u maloj Toklariji
Smješteni u 600 godina staroj uljari, u pitoresknom okruženju grada Buzeta, na sjecištu starih putova, smjestila se mala gastro baza od samo 17 sjedećih mjesta, znakovitog naziva Toklarija, a kako kažu mnogi poznavaoci Istre, mjesto je to obaveznog zaustavljanja za jednu usporenu gastronomsku okrjepu. Ekskluzivnu u svakom smislu te riječi. Ekscentrični kuhar i vlasnik, Nevio Sirotić, “sporo” stavlja “sporu hranu”, a ručak traje tri ili više sati. No, rustikalna atmosfera, kamin koji osvjetljava blagovaonicu poziva vas da tamo ostanete neko vrijeme. A namirnice čista priroda iz vlastitog vrta i lokalne proizvodnje. Jedina mu je mana što ne možete navratiti tek tako, jer je mjesta malo, a ponuda miriši predaleko.
6) Umjetnička duša Grožnjana
Grožnjan živi kao da je napušten i to mu je daje nevjerojatnu draž. Nakon Drugog svjetskog rata, piše novinar svoju lekciju iz povijesti, mnogi dugogodišnji stanovnici ovog brda grada pobjegli su u Italiju, ostavljajući iza sebe malo stanovnika. Do kasnih šezdesetih godina prošlog stoljeća tu su se zato potiho nastanili umjetnici i boemski tipovi pa danas izgleda kao šarmantno srušeno selo, s popločanim uličicama, okruženima galerijama.
7) Motovun od dolje do gore
Samo 10 milja preko bujne doline rijeke Mirne iz Grožnjana, sjedi Motovun, vjerojatno najslikovitiji gradić na poluotoku i rodno mjesto vozača utrke Mario Andrettija. Gradić u zidinama uglavnom je ispunjen trgovinama koje prodaju lokalne proizvode, ali je divno odredište za šetnju srednjovjekovnim zidinama, okupan lokalnim mirisima i okusima.
8) Istarski sushi
Damir i Ornella, bračni par i vlasnici istoimenog restorana u Novigradu, ove su godine proslavili 20. godinu postojanja, a njihovi se meniji, da kušamo i taj dio Istre, uglavnom bazira na sirovim jelima. Damir radi u prednjoj prostoriji, gdje spaja lude kombinacije okuse, dok Ornella ju kuhinji kuha jelo od tjestenine s morskim delicijama. Meni se mijenja svakodnevno na temelju onoga što njihovi ribari ulove tog jutra.
NEDJELJA
9) Plaža uz Zeppelin Beach Bar
Dok razgledavate Pulu i poželite se plaže, odite na plažu Saccorgiana, južno od središta grada. To je šljunčana plaža u mirnoj uvali, savršena za sunčanje, a za odličnu okrjepu tu je Zeppelin Beach Bar, kao točka na i odmora uz more.
10) Ribarski ručak
Za ručak nakon kupanja krenite put marine u starom ribarskom mjestu Fažana, oko pet kilometara sjeverno od Pule. Tamo je smještena Stara Konoba, odlično mjesto za sjesti van i gledati plovila koja odlaze u ribolov po ribu u kojoj uživate. A nakon nezaboravnih tartufa, domaće kuhinje i ekstravagantnih ribljih specijaliteta, ovdje ćete se najesti svi vrsta domaće, netom ulovljene ribe – od sardina na žaru, do dagnji i škampa te okrepljujućih juha i drugih specijaliteta.
11) Sve pulske arene
Postoji više od jednog razloga da posjetite Pulu, na južnom dijelu poluotoka, ali ako zaista trebate samo jedan razlog, onda je to svakako još uvijek dobro očuvana, veličanstvena rimska arena iz prvog stoljeća koja ujedno i šesti po veličini antički rimski amfiteatar na svijetu. Od više od 200 koliko ih još postoji. A nakon što vas fascinira njena veličina, potrudi se u gradu pronaći i ostale ruševina Rima koje su razasute gradom. Pogotovo dobro očuvani 2.000 godina star Augustov hram.
Smještaj:
Za ovu predivnu avanturu Istarskim krajolicima i istarskim gastronomskim bespućima novinar je morao pronaći mirnu oazu u kojoj će noćiti i namiriti san, a Istra i u tom pogledu nudi nezaboravno iskustvo.
Rovinj, s jedinstvenim Hotelom Lone i ljupkom Vilom Tuttorotto, smještenom u samom srcu starog grada, ili za još veće hedoniste, Stancija Meneghetti, popularna seoska destinacija smještena južno od Rovinja, na cesti prema Balama. Predivno rustikalno imanje s devet soba i 15 apartmana okruženo je s 30 hektara vinograda, od čega mnogo ide na vlastitu proizvodnju vina. Pravi raj za miljenike istinskog uživanja.
Fotografije: Facebook/Instagram