S dolaskom ljeta većinu ljudi uglavnom muči isti problem – nesnosna vrućina. Dok neki spas pronalaze u klima uređajima, mnogi u svojim domovima nemaju tu opciju, stoga se bezuspješno pokušavaju rashladiti na razne druge načine. Prema riječima stručnjaka, optimalna temperatura za spavanje je između 16 i 21°C, jer ‘naš mozak mora biti malo hladniji od ostatka tijela’. Kako bismo vam olakšali muke, u nastavku otkrivamo 15 učinkovitih i provjereno dobrih savjeta za lakši san tijekom toplinskog vala…
U danima kada temperature dosežu do 40°C stupnjeva vrlo se teško rashladiti, posebice ako tijekom ljeta boravite u gradu.
Iako većina takve dane provodi u uredu ili u kući ‘pod klimom’, neki ipak izbjegavaju to rješenje ili ga pak nemaju na raspolaganju.
Stručnjaci tvrde da je najbolja temperatura za spavanje je između 16 i 21 °C, jer ljudski mozak mora biti nešto hladniji od ostatka tijela, piše Independent.
‘Spavanje po noći važno je za obradu informacija tijekom dana, kao i za popravljanje i ponovno uravnoteženje tijela, kako fizički, tako i psihički. U idealnom slučaju, da bismo mogli dobro spavati, mora postojati frakcijska temperaturna razlika između našeg tijela i mozga – toplo tijelo i hladna glava’, pojasnila je psihologinja i terapeutkinja za spavanje dr. Nerina Ramlakhan iz Silentnighta.
Također, u nastavku je otkrila 15 jednostavnih i učinkovitih rješenja za ugodan i lakši san po paklenim ljetnim vrućinama koje možete isprobati već večeras.
1. Stavite posteljinu u plastičnu vrećicu, a zatim u zamrzivač na nekoliko minuta. Ako nemate puno prostora u svom hladnjaku ili zamrzivaču, istu stvar možete učiniti samo s jastučnicom ili pidžamom.
2. Možete napuniti bocu ledenom vodom i staviti je na ‘točke hlađenja’ na tijelu kao što su koljena, gležnjevi, zapešća, vrat, prepone i laktovi. To će pomoći u rashlađivanju čitavog tijela, a bočica s vodom bit će vam pri ruci u slučaju da ožednite.
3. Svi koji navečer ne mogu spavati zbog vrućine trebali bi se namazati kremom na bazi aloe vere prije odlaska u krevet. Idealno bi bilo da se ta krema čuva u hladnjaku kako bi vas još više rashladila.
4. Za lakše spavanje tijekom vrućih ljetnih mjeseci napunite sprej bočicu hladnom vodom te je čuvajte nadomak kreveta kako biste se uvijek mogli pošpricati po licu, vratu i leđima.
5. Koristite pamučne pidžame i tanke pamučne plahte. Naime, visokokvalitetni pamuk najbolji je materijal za posteljinu je izrazito prozračan.
6. Prema riječima stručnjaka za spavanje Davea Gibsona, prije spavanje izbjegavajte unos prevelike količine proteina jer oni ubrzavaju metabolizam i tako mogu zagrijati tijelo.
7. Tijekom vrućina preporučuje se konzumiranje začinjene hrane, ali minimalno tri sata prije odlaska na spavanje, jer će znoj ohladiti tijelo.
8. Kada je riječ o vježbanju, za lakše spavanje trebalo bi tjelovježbu odraditi ujutro, a ne navečer. Tako ćete spriječiti pretjerano zagrijavanje tijela.
9. Vodu bi trebalo piti tijekom dana, ali noću ne previše. Otprilike pola litre vode prije spavanja bit će dovoljno za hidratizaciju tijela, a da se ne budite zbog odlaska na zahod.
10. Prije spavanja ne preskačite tuširanje, no pripazite da voda ne bude prehladna. Naše tijelo reagira na nagle promjene temperature, i to očuvanjem topline, stoga može doći do suprotnog učinka.
11. Gibson tvrdi da bismo trebali držati prozore zatvorenima tijekom dana kako bi prostorija ostala svježa. Također, zavjese treba držati preko prozora.
12. Kada su uključeni u struju, punjači mogu emitirati toplinu i odmoći u procesu rashlađivanja prostorije. Iako možda neće napraviti preveliku razliku, bolje je ukloniti svu tehnologiju iz spavaće sobe, posebice punjače, kako biste spriječili dodatnu vrućinu.
13. Kako biste dodatno rashladili sobu, ispred ventilatora, ispred stavite posudu s ledom. Osim što će vam pomoći u osvježavanju, postići ćete osjećaj prozračnosti u cijeloj prostoriji.
14. Kako biste se lakše ohladili i slađe zaspali tijekom vrućih noći, prije spavanja operite zglobove i stopala u hladnoj vodi.
15. Prije odlaska u krevet, savjetuje se stavljanje mokrog flanela u hladnjak na sat vremena. Kasnije ga možete staviti na čelo i spavati bez straha od buđenja uslijed vrućine.
Foto: Instagram