Make your day different

Logo Cover

Mislite da znate sve o pranju rublja? Ovo je 7 najčešćih grešaka koje činite i tako uništavate odjeću

Svi znamo osnovne zakone pranja rublja, no neke od stvari koje svakodnevno činite krivo mogu imati negativne posljedice na vašu odjeću, posteljinu i ručnike. Te greške mogu dovesti do mrlja pa čak i malenih rupa na tkanini, a zadnja stvar koju želite je da vam odjeća nakon pranja bude u gorem stanju nego kada ste ju stavili u perilicu. U nastavku donosimo sedam najčešćih grešaka koje činite prilikom pranja rublja…

Unatoč jasnim uputama proizvođača o pranju pojedinih komada odjeće i uputstvima za korištenje deterdženta, zna se dogoditi da svježe oprano rublje ima neugodan miris ili pak mrlje.

Razlozi zbog kojih se to događa vezani su uz sitne propuste. Otkrivamo sedam najčešćih grešaka koje činite prilikom pranja rublja i kako ih popraviti.

@treasure_valley_laundry_lady

1. Pranje rublja na preniskoj temperaturi

Mišljenja smo kako niža temperatura pranja čuva tkanine, što je točno, ali ako pri tomu koristite pogrešan deterdžent rublje neće biti adekvatno oprano. Koristite li prašak koji se pri niskim temperaturama ne otapa, možete uništiti odjeću zbog toga što se na njoj se prašak lijepi i stvara mrlje. Rješenje je deterdžent prilagođen pranju na nižim temperaturama.

2. Prevelika količina omekšivača

Dugotrajno korištenje omekšivača u perilici stvara ljepljivi sloj koji se tijekom pranja odvaja i lijepi na odjeću. Znak da pretjerujete s omekšivačem su bijele mrlje na rublju, ali i neugodan miris netom nakon pranja. Rješenje je smanjena količina omekšivača ili korištenje alkoholnog octa umjesto omekšivača. Ocat će bijelo rublje omekšati i podariti mu željenu bjelinu, te pri tomu uništiti bakterije u perilici.

@mademoiselle_hortense_

3. Pranje ručnika s drugim stvarima

Ručnik ne miriše ni nakon pranja s omekšivačem? To može biti posljedica zadržavanja bakterija, ostataka stanica kože i tragova sapuna. Savjetuje se da se ručnici peru odvojeno od drugog rublja i to u manjoj količini i pri visokoj temperaturi. Čak i ako vam se čini da u perilicu stane još koji komad, radije to preskočite.

4. Ne zatvarate patentne zatvarače i gumbe na odjeći

Zatvarače na trapericama i jaknama zatvori prije pranja kako se u njih ne bi zapleli konci i vlakna.Tako ćeš smanjiti šanse da oštetiš ostalu odjeću koju si stavila u perilicu rublja. Opušteni patentni zatvarači mogu oštetiti osjetljivu odjeću, kao i ogrebati vrata perilice. Također, grudnjaci s kopčama mogu povući tkanine ili oštetiti bubanj ako lete okolo. Kako bi umanjila rizik od oštećenja postavi ih u vrećice za pranje ili iskoristi staru jastučnicu.

@lereperedesbelettes

5. Traperice ne perete izvrnute naopačke 

Jedan od osnovnih razloga zašto vam traperice blijede je taj što ih ne okrećete naopačke pri pranju i perete ih u toploj vodi. Kako bi zadržale boju i oblik, trebale bi se prati izvrnute i u što hladnijoj vodi.

6. Pretrpavanje perilice

Punjenje perilice do zadnjeg milimetra čini se kao dobar način uštede vremena, ali i vaše energije. Međutim, ako pretrpavate perilicu, voda i prašak za pranje neće dobro doprijeti do sve odjeće, što može dovesti do toga da vaša odjeća i nakon pranja bude prljava.

@foxytrash

8. Nebriga o perilici

Prljavština i ostaci od deterdženta nakupljaju se u vašoj perilici što može biti uzrokom neugodnog mirisa i bijelih mrlja na vašoj odjeći. Kako biste to izbjegli, redovno prozračujte svoju mašinu, čistite gumene dijelove, a jednom mjesečno isperite perilicu mješavinom sode bikarbone i octa.

Foto: Instagram



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci