Vrijeme je blagdana i pregršt je razloga za slavlje. Ali, budite oprezni jer previše čaša kuhanoga vina i ostalih pića uobičajenih za zabave koje slijede može vam ujutro pokloniti dar koji nitko ne voli – mamurluk. Glavobolja, vrtoglavica, slabost, mučnina, povraćanje ili kraće: ‘jutro poslije’ kazna za pretjerivanje u alkoholu nikome nisu ugodni. Kako izdržati, ali i uživati u blagdanskom obilju bez mukotrpnih posljedica? U nastavku donosimo 9 sjajnih savjeta kako preživjeti sve večere i tulume…
Pretjerivanje u kuhanom vinu, ginu, punču i ostalim pićima uobičajenim za blagdanske proslave sa sobom često u idućem jutru donosi i svima nam poznate nelagode.
No, na svu sreću, postoji nekoliko stvari koje možemo učiniti kako bi spriječili to neugodno stanje.
1) Pojačajte unos vitamina
Slobodno možemo reći kako je prosinac najmasniji i najteži mjesec u godini. Vruće čokolade, kuhana vina, rakije, mirisni kolači, pred nama je zaista vrijeme uživanja u obilju. No, između težih obroka pojačajte unos zdravijih. Za doručak preskočite nareske i vratite se svom najdražem smoothieju ili čak laganom obroku koji se sastoji pretežito od voća. Umjesto čipsa, kolačića ili keksića, između obroka grickajte orašaste plodove ili voćku poput jabuke, naranče i mandarine.
2) Pijte puno vode
Za vrijeme blagdana napravite pauzu s kofeinskim pićima, poput kave i jakih čajeva. Povećajte unos vode – možete čak popiti i do tri litre vode dnevno. Vodu pijte i za vrijeme blagdanskih ručkova/večera i partyja koji vas još čekaju. Tako smanjujete mogućnost glavobolje dan poslije.
3) Nemojte piti na prazan želudac
Vjerujemo kako već i ptice na grani znaju da nikada ne smijete piti na prazan želudac. Naravno, masnija hrana smanjuje mamurluk, ali ne morate uvijek jesti samo onu težu hranu. Salata s maslinovim uljem ili svježi avokado su odlična podloga za šampanjac. Kad se nađete na tulumu, slobodno grickajte platu sa sirevima i orašaste plodove.
4) Izbjegavajte slatka alkoholna pića
Određena pića obogaćena šećerom, kao što je kuhano vino ili kokteli rezultirat će puno težim mamurlukom. Umjesto toga, posegnite za bijelim vinom koje možete razrijediti uz običnu ili gaziranu vodu, a dobra opcija su i nešto gorče žestice poput pelinkovca – naravno, u umjerenim količinama!
5) Nikotin je glavni neprijatelj
Vjerujemo kako će se strastveni pušači složiti da uživanje u piću nije jednako dobro kao i s cigaretom u ruci, no pušenje tijekom ispijanja alkohola povećava glavobolju idući dan. Naravno, prekomjerna konzumacija alkoholnog pića uzet će svoj danak, no uz kombinaciju s nikotinom izazvat će veće tegobe. A upravo je nikotin taj koji daje osjećaj kako možete popiti puno više.
6) Priuštite si saunu
Sauna je izvrstan pomagač tijekom prosinačkih blagdanskih stolova i partyja. Kroz intenzivno znojenje izbacujete nagomilane štetne tvari iz organizma, pa ako ste u mogućnosti, priuštite si relaksaciju u sauni.
7) Ne zaboravite na tjelesnu aktivnost
Znamo da vrijeme zimskih praznika kada priroda i cijeli svijet oko nas miruje nije baš idealno razdoblje za tjelesnu aktivnost, no zašto zanemariti svoje tijelo? To ne podrazumijeva danonoćno dežuranje u teretani, već dvadesetominutnu šetnju nakon ručka ili pola sata vježbanja i istezanja uz omiljene vježbe.
8) Bolje spriječiti nego liječiti!
Ako već znate da ste pretjerali na zabavi s prijateljima, pored uzglavlja obavezno ostavite veliku čašu vode kako biste se tijekom noći mogli hidratizirati, a svakako prije spavanja popijte i tabletu protiv bolova.
9) Umjesto ljenčarenja, razbudite se!
Par sati sna, glavobolja i osjećaj umora koji alkohol izaziva u tijelu tjeraju nas da cijeli dan provedemo zašuškani ispod dekice. Možda se čini kao ljepše i bezbolnije rješenje, no umjesto ljenčarenja, pokušajte se razbuditi tako da razgrnete zavjese, priuštite si tuširanje toplo-hladnom vodom. Kako biste se dodatno razbudili, koristite gelove za tuširanje s eteričnim uljima.
Pripremila: Tara Musulin
Foto: Instagram