Naša kolumnistica gastro rubrike Željka Maras, vlasnica i autorica servisa ‘Jedem doma’, koja je svojom inovativnom idejom usrećila brojne prezaposlene žene, danas vam otkriva kako na nesvakidašnji način pripremiti tradicionalno nedjeljno jelo; pečeno pile. Budete li se držali svih uputa, dobit ćete klasični specijalitet koji će poprimiti jedan sasvim novi okus, a pritom ćete nedvojbeno razveseliti sve članove svoje obitelji koji ne mogu zamisliti nedjeljno okupljanje bez jela koje svojim okusom i mirisom vraća u djetinjstvo…
Prošli vikend bila sam na radionici paleo i lchf prehrane Anite Šupe, začetnice i ikone te vrste prehrane u nas. Bilo je to uistinu zanimljivo iskustvo, s puno novih spoznaja o prehrani u koju se zaklinje sve više ljudi, koji su upravo na ovaj način izliječili brojne bolesti i postigli ono svima toliko željeno blagostanje tijela i uma bez pada energije tijekom dana. ‘Kao da letim’, najčešći je opis kako se osjećaju.
Prehrana je to koja isključuje šećere, pa čak i one iz voća, kao i žitarice, čak i one koje se u većem dijelu populacije smatraju ‘zdravima’ poput kvinoje i prosa. Nisu prihvatljive niti mahunarke, na kojima se primjerice bazira također zdrava makrobiotika.
Kako se sve više klijenata našeg servisa Jedem doma hrani upravo po ovim principima, predavanje je u mom slučaju imalo i poslovnu edukativnu svrhu, ali i inspiraciju da sama pokušam neka tamo prezentirana jela prilagoditi svom pomalo razmaženom nepcu i poigrati se receptima pod radnim nazivom ‘paleo i lchf za napredne gurmane’.
No, kako to obično biva s našim egom odnosno onim malim vražićkom koji uvijek stoji na lijevom ramenu čak i dok nam naš osobni anđeo cvrkuće na desnom, tako i ja kad nešto moram, posebno u području prehrane, taj vrag krene svom snagom u suprotnom smjeru.
Ja sam se valjda samonametnutim prijegorom perfekcionistkinje odlikašice u životu toliko ‘namorala’, da kad u bilo kojem segmentu čujem ‘moram’ ili ‘ne smijem’, otkazujem poslušnost.
Tjednima nisam jela slatkiše jer mi se jednostavno nisu jeli, a kad sam na predavanju čula: ‘Šećer je najveće zlo’, dobila sam neodoljivu želju za sladoledom i Nutellom. Ugljikohidrati iz žitarica, posebno klasični kruh, u paleu i lchf-u također se smatraju velikim neprijateljem zdravlja, no ja sam već u subotu na radionici počela mahnito razmišljati o nedjeljnom ručku s pečenim piletom punjenim nadjevom od kruha, slanine i peršina, koje nisam jela ni poželjela godinama. Specijalitet je to moga djetinjstva i nedjeljnih ručkova moje bake i mame.
I – napravila sam ga, odlučivši nahraniti svog vražićka i umiriti ga da mi prestane unositi nemir. Odličan je to, relativno jednostavan recept koji uvijek možete imati u rukavu za nešto kompleksniji objed, a danas ga donosim i vama.
U međuvremenu sam ipak hranila i svog anđela koji smatra da je zdravo pročistiti organizam i iskusiti nešto novo, pa sam se marljivo opskrbila svim mogućim brašnima od sjemenki, tapiokom, prirodnim maslacima, punomasnim domaćim vrhnjima i paleo receptima. Odluka je pala: na paleo i lchf ne krećem od ponedjeljka, nego od prvog u mjesecu. Bit će i tu, sigurna sam, zanimljivih recepata koje ću dijeliti s vama.
Pečeno pile s mlincima ili pečenim krumpirima hrvatski je klasik za nedjeljni ručak koji će malo tko reći da ne voli. I uistinu, tijekom radnog tjedna smo se svi već nekako naučili snalaziti salatama, brzim ili unaprijed skuhanim obrocima, ali nedjelje kod kuće ipak kao da traže neko malo konkretnije, ako ne i svečanije jelo.
Klasično punjeno pile radi se s nadjevom od jetrica. Kako ja iznutrice ne volim, u pravilu ih izostavljam, no ako ih volite, popržite ih skupa s lukom i pancetom i uključite u punjenje.
Jela iz pećnice su zahvalna jer koliko god dugo da se peku nemate puno posla oko pripreme. Sve sastojke poslažete, eventualno ih povremeno okrenete, regulirate temperaturu ili podlijete i – jelo se samo priprema.
Ovo je jelo idealno za dane kad vam ostane dosta starog kruha jer se on na ovaj način odlično iskoristi. Kruh za punjenje u ovom receptu može biti bilo kakav. Čak bi se možda dalo razmisliti i o lchf kruščićima na bazi jaja, sira i sjemenki. Ja sam za ovu prigodu imala klasični tamni kruh sa sjemenkama i punjenje mi je ispalo vrlo ukusno, no nešto tamnije od klasičnog.
Pripazite na količinu soli. Odlično je nasoliti pile na par sati jer sol omekani meso, ali u tom slučaju nemojte soliti niti punjenje niti okolno povrće. Punjenje sadrži pancetu koja je sama po sebi također dosta slana.
Ako konzumaciju kruha i krumpira ipak ostavljate neosviještenim ukućanima, ovo jelo može zadovoljiti paleo i lchf principe. Nemojte jesti punjenje nego samo meso, a umjesto krumpira pecite i jedite mrkvu, komorač, tikvice ili papriku – dobit ćete zdrav obrok oslobođen ugljikohidrata.
Punjeno pečeno pile
Porcija: 4
Sastojci:
1 cijelo pile
½ starog kruha
1 mala šalica mlijeka
dva reda sitno rezane mesnate dimljene pancete
½ luka
½ vezice lista pešina
1 jaje
sol papar
maslinovo ulje
Pile dobro nasolite iznutra i izvana i ostavite da odstoji koji sat, idealno preko noći. Luk i pancetu sitno narežite i skupa popržite na srednje jakoj vatri oko 5 minuta. Maknite tavicu s vatre i pustite da se ohladi. Natrgajte sredinu kruha i u jednoj zdjeli i prelijte ga mlijekom. Sitno narežite peršin. Kruh iscijedite od suvišnog mlijeka, dodajte peršin, luk, pancetu, jaje i sve dobro promiješajte vilicom. Ako je smjesa previše mokra, zagustite je s malo krušnih mrvica. Šupljinu unutar pileta punite smjesom.
Ukoliko vam ostane smjese, a bit će vrlo ukusna kao prilog i svi je razgrabe u trenu, zamotajte je u aluminijsku foliju i pecite skupa s piletom. Pored punjenog pileta poredajte povrće po želji i pecite oko sat vremena u poklopljenoj posudi na 200 stupnjeva. Zatim otklopite posudu i pecite još pola sata. Kako vam se povrće ne bi prepeklo u tom relativno dugačkom vremenskom razdoblju pečenja, ostavite ga u komadu ili narežite na vrlo krupne komade.
