Make your day different

Logo Cover

Jesmo li sami sebi najveći neprijatelji? Donosimo 7 tipova toksičnih misli, a ako se u nekima prepoznate doznajte i kako ih se jednom zauvijek riješiti….

Jesmo li sami sebi najveći neprijatelji? U nastavku donosimo 7 situacija u kojima biste trebali izbjeći potkopavanje samih sebe jer ćete tako lakše ostvariti bolju, ako ne i idealnu verziju sebe…

Samopouzdanje je ključan saveznik svake osobe za uspjeh. Ali ponekad ga je teško povratiti nakon neke loše situacije, neplaniranog tijeka događaja ili čak obične sitnice koja nas pogodi.

Suočavanje s tim okolnostima nije mačji kašalj, a prvi korak je pronalazak dobrog mehanizma rješavanja stresnih situacija.

@fashiomoments

Povlačenje u vlastite, toksične misli, projiciranje još gorih ishoda i zatvaranje u sebe privremeno se čine kao korisne metode, ali one to nikako nisu.

Uz pomoć BrightSide-a ukazat ćemo vam na 7 tipova toksičnog razmišljanja, u nekima ćete se sigurno pronaći pa potom pročitajte kako ih se riješiti:

1. Svijet percipirate u krajnostima

U ovaj način razmišljanja se često dovodite u teškim situacijama, a to znači imate crno-bijeli pogled na svijet. Razmišljate li isključivo negativno, ili isključivo perfekcionistički, previdjet ćete sve nijanse koje stoje između tih krajnosti i na taj se način udaljiti od realne percepcije problema.

Dozvolite sebi da budete nesavršeni: nitko nije odmah uspio u naumu bez da je rastao i trudio se. S druge strane, svaka situacija uvijek može biti puno gora nego što je, ali zamaranje takvim mislima samo će vam otežati proces nošenja s tom situacijom.

@mathildegoehler

2. Upuštate se u pretjerano generaliziranje

Bilo da vam torta od sira u više navrata nije postigla idealnu konzistenciju, ili niste ostvarili dobru vibru u nekoliko spojeva za redom, to ne znači da niste dobra kuharica ili da nikad nećete pronaći dobrog partnera.

Pokušajte uzeti sve okolnosti u obzir, ne samo one koje se vežu za vas i tako ćete prestati gledati na sebe kao na neuspjeh u ljudskoj formi. To ne znači da je uvijek nešto drugo razlog vašeg neuspjeha, jer kao što smo rekli u prvom savjetu, nije sve isključivo crno ili bijelo.

@mathildegoehler

3. Odbijate prihvatiti pozitivnu kritiku

Ako vas netko pohvali, nemojte odmah percipirati tu osobu kao ulizicu, ili kao da vam to govori iz generičkih razloga. Ne analizirajte komplimente do iznemoglosti jer će vam prestati imati smisla i nećete se vidjeti kao osobu koja zavrjeđuje kompliment.

Naravno da svatko od nas zaslužuje biti pohvaljen, stoga izbjegnite ponižavanje u samih sebe u trenutku kad vam netko uputi lijepu riječ. Primjerice, ako vam netko pohvali novi kaput, nemojte odgovoriti ‘ma to je stara krpa iz second-handa’, već ga nosite s ponosom i dozvolite svijetu da vidi koliko uživate u kreiranju osobnog stila, bez obzira jeli skupo ili jeftino plaćen.

@mathildegoehler

4. Dozvoljavate emocijama da upravljaju vašim odlukama

Normalno je da se bojite upustiti u nešto novo, bio to posao ili ljubavni odnos. Teško je izaći iz vlastite zone komfora, ali ako vas bivši ponovno zove na spoj, uključite mozak i isključite srce! Prisjetite se realnih razloga za prekid i potisnite osjećaj samoće jer je vrlo izgledno da je bivši s razlogom, i da ćete se uz njega ponovno osjećati usamljeno.

Ponekad vas dobra prilika čeka iza vrata, a vi ključ za otvaranje tih vrata tražite u snopu emocija umjesto u snopu razuma. Prirodno je osjećati se nepripremljeno, ustrašeno i nesigurno u susretu s novim okolnostima, pa pokušajte prihvatiti taj osjećaj i razborito krenuti u to. Zahvalit ćete nam kad uspijete, a vjerujemo da hoćete.

@giizeleoliveira

5. Prečesto svaljujete krivicu na sebe

Planirate ugodno druženje, pozivate prijatelje ali situacija se neplanirano izjalovi: u dućanu ne pronalazite traženo vino, vremenski uvjeti onemoguće dolazak ekipe, ili se ispričaju da ipak ne mogu doći. Mislite da ste vi odgovorni za takav ishod? Razmislite još jednom – to su sve normalne situacije na koje niste mogli utjecati. Važno je ostajati u toku i predviđati moguće okolnosti, te ako vidite da bi do lošeg ishoda moglo doći, pokušati ih spriječiti.

Bez obzira na ishod, uvijek dajte sve od sebe, i uzimajte širu sliku u obzir. Primjer s druženjem je banalan, ali iz njega se izvlači jasna poruka: uzvanici sigurno neće doći jer ne vole biti u vašem društvu, već iz nekih drugih razloga. Osim ako niste ispunjeni toksičnim mislima, onda vas možda namjerno izbjegavaju, a to je razlog više da otresete takve misli.

@mathildegoehler

6. Obaveze slažete u imperativu

Mala gramatička poduka: bit ćete puno produktivniji ako si ostavite prostora da listu obaveza organizirate u kondicionalu, umjesto u imperativu.

Drugim riječima, umjesto da si nalažete ciljeve kroz ‘moram’ i ‘trebam’, počnite s riječima ‘ako mogu’ ili ‘ako želim’. Na taj način ćete si ostaviti prostora da uživate u onome što radite, umjesto da u svojoj glavi pokušavate održavati totalitarni režim.

@mathildegoehler

7. Prenaglo donosite zaključke

Bez obzira koliko ste bliski sa svojom okolinom, nikad ne možete s potpunom sigurnošću znati kako oni razmišljaju. Dozvolite li anksioznosti i nesigurnosti da vodi vaš tok razmišljanja, prebrzo ćete se dovesti do razmišljanja o negativnim percepcijama vaših najbližih prema vama.

Kad mozak požuri donijeti zaključke, preduhitrite potencijalno negativne misli ili barem nemojte dopustiti da odu u krajnost. Ako vas netko promatra, veće su šanse da ste mu privlačni nego odbojni.

@mathildegoehler

Nadalje, u istoj situaciji, veće su šanse da je ta osoba udvarač nego silovatelj. Psihički i fizički se pripremite na sve ishode, ali nemojte na prvu pretpostaviti ono najgore. Probudite svoje samopouzdanje i moći ćete se suočiti bez obzira na okolnosti.

Pripremila: Silvija
Foto: Instagram





Slični članci