Francuzima možemo biti zahvalni zbog nekoliko stvari: najukusniji kroasani, Eiffelov toranj i besprijekoran stil. Kada je riječ o dizajnu doma, francuski stil utjelovljuje opuštenu eleganciju koja u isto vrijeme djeluje bezbrižno, ali i pažljivo dekorirano. Interijeri francuskog stila često su ispunjeni kombinacijama starog i novog te skupocjenog i jeftinog. Tom je stilu teško odoljeti jer je nevjerojatno chic, a uz sedam savjeta koje donosimo u nastavku bit će ga lako rekreirati…
Pri ulasku u francuske domove posjetitelj obično dobiva dojam rezerviranosti, ali posvećenost detaljima pruža osobni potpis cijelom ugođaju.
Ima nešto posebno kod domova koji su blago neuredni na promišljen način, a upravo takav dizajn Francuskinje primjenjuju pri odijevanju, kao i dizajniranju interijera.
Da bi postigli suptilan, a ukusan izgled doma, ne morate se preseliti u povijesnu jezgru Pariza niti živjeti u seoskoj kući iz 18.stoljeća negdje u Provansi. Dovoljno je slijediti ovih sedam dizajnerskih pravila:
1. Kombinirajte starinski i moderan stil
Francuski dizajn interijera ima prepoznatljiv i eklektičan stil koji uključuje namještaj i dekoracije iz različitih era. Na njega utječu različiti stilovi i oni koji ga primjenjuju ne zaziru od nijednog izvora.
Kako bi postigli takav izgled, ne ustručavajte se zaviriti na buvljake rabljenog i vintage namještaja. Dekorativne dragulje koje tamo pronađete kombinirajte sa suvremenim komadima namještaja.
Alternativno, investirajte u antikvitete i ostatak prostorije opremite s namještajem koji se smatrao modernim sredinom prošlog stoljeća. Kohezivnost ćete zadržati ponavljajući nekoliko ključnih boja kroz čitav prostor kako bi povezali sve te raznovrsne elemente.
2. Uživite se u arhitektonske detalje
U slučaju da se vaš dom ne može podičiti starinskim štukaturama i detaljno oblikovanim stropnim lajsnama, to ne znači da se ne možete poigrati arhitekturom. Ako imate kamin, privucite pažnju na njega pomoću vaza i umjetnina. Uz to, naglasite podnice decentnim tepihom.
Razmislite o malim renovacijama ako imate običan dom u kojem nema specifične arhitekture. Da bi naglasili francuski karakter, možete investirati u krunaste lajsne za dnevnu sobu, a namještaj u blagovaoni presvucite s kvalitetnim materijalom i bogatim uzorcima.
Za rustikalan Francuski izgled, kuhinjski pod ili hodnik presvucite pločicama od terakote ili postavite ciglu tako da čini oblik riblje kosti.
3. Dekorirajte s nenametljivim bojama
Najveći dio jednostavnosti Francuskog stila obrazlaže se odabirom boja. Obično dominiraju čisti bijeli zidovi i namještaj neutralnih boja, s malim detaljima u boji koji prostor čine zanimljivim.
Potražite prigušene boje sa sivim podtonom poput kadulja-zelene, metalno plave ili prljavo roze boje. Tako ćete neutralnoj paleti dati dubinu, a pritom ćete zadržati sofisticirani efekt prostora. Kako biste cijeli izgled spojili u smislenu cjelinu, izvori svjetlosti i tehnološki aparati neka ostanu u crnoj boji.
4. Dodajte dašak glamura
Svaka soba Francuskog stila mora imati glamurozni element. Najjednostavniji način da to postignete je kroz delikatni kristalni luster ili veliko ogledalo s antiknim pozlaćenim rubom.
Ipak, odaberite samo jedan ili dva takva elementa kako bi unijeli malo luksuza bez da sobu pretvorite u potpuni hram glamura.
5. Prigrlite ljepotu starinskog namještaja
U interijerima Francuskog stila, ljepota se ne mora manifestirati kao nešto savršeno ili moderno. Starinsko puno drvo, shabby chic i pomalo hrđav metal Francuzi shvaćaju kao šarmantnu dekoraciju.
Svojem domu pružite povijesni, starinski element s komadima namještaja koji graciozno pokazuju (i nose!) svoje godine uz pomoć rustikalnog ogledala s ‘starinskim pjegama’ ili bojanim stolićem čija se boja lagano obrisala.
6. Nek vaš dom izgleda kao da se u njemu uistinu – živi
Zaštitni znak Francuskih interijera je dojam da nikad ne izgledaju potpuno savršeno. Izreka laissez-faire opisuje ovaj pristup dizajniranju i kod nas se prevodi kao ‘neka bude’!
Pa tako, neka sve stvari koje uistinu koristite budu pri dohvatu ruke: časopise možete ostaviti na stoliću, a omiljene šalice i posudice neka budu na vidljivom mjestu u kuhinji.
Dekorirajte prostor u kojem živite sa stvarnim uspomenama koje za vas imaju neko značenje, poput knjiga, umjetnina ili obiteljskog nasljedstva, radije nego s plastičnim dekoracijama koje sadrže generične poruke i motive.
7. Nemojte pretjerati u dekoraciji
Kako savjetuju iz Better Homes & Gardens, pri nizanju ukrasa u domu važno je izbjeći pretjerivanje. Francuski dizajneri interijera njeguju mirnu estetiku koja ne odaje dojam napučenosti.
Pri vlastitom dizajniranju, ograničite se na namještaj i dekor koji ima određenu svrhu i smisao, ili pak na onaj koji odražava vašu osobnost. Kad dekorirate umjereno, dopuštate vašim omiljenim komadima da dođu do izražaja.
Pripremila: Silvija Valjin / Foto: Instagram