Make your day different

Logo Cover

Fitness stručnjak Franjo Baltić u prvoj kolumni za Cover Style otkriva 3 ključne stvari kod planiranja treninga, i kako postati najbolja verzija sebe

Istinski zaljubljenik u fitness Franjo Baltić u svojoj prvoj kolumni za lifestyle portal Cover Style otkriva male tajne motivacije i kojih bi se to 3 ključnih stvari svi morali pridržavati prije donošenja ‘svečane’ odluke: ‘Od sutra krećem trenirati!’. Ok, možda nećete do ljeta imati tijelo poput australskog supermodela Elle MacPherson, koja nosi laskavu titulu ‘The body’, ili splitske pjevačice Severine, kojoj ovaj 30 – godišnji fitness stručnjak povremeno pomaže u održavanju forme i kondicije u Beauty Centru Caprice, ali svakako možete postati najbolja verzija sebe. Uz dobar plan! Ovaj osnivač društva ‘MoveYou’, koji se tijekom svoje karijere okušao i u natjecateljskim vodama u takozvanoj mens physique kategoriji bodybuildinga koja je usmjerena ka izgradnji prirodnog i estetskog izgleda, u svojim kolumnama redovito će pisati o uslugama osobnog treninga i savjetima za zdrav način života, a u svojoj prvoj otkriva kako pronaći užitak na fitness putovanju, a ne samo na egzotičnim destinacijama..

Nova godina, novi početak – barem tako volimo vjerovati. Teretane se pune entuzijastima s velikim planovima i još većim očekivanjima. Vjerujem da ste barem jednom rekli sebi: ‘Ova je godina moja!’ No pitanje je koliko dugo taj entuzijazam traje. Već u veljači sprave ostaju prazne, a odluke zaboravljene.

Što nas tjera da iz godine u godinu ulazimo u isti krug ambicioznih ciljeva i brzog odustajanja? Je li problem u prevelikim ciljevima ili nedostatku discipline?

No prije nego krenete kriviti sami sebe za nedostatak motivacije i discipline dozvolite mi da vam postavim jedno pitanje, koliko vremena vam je potrebno da isplanirate i pripremite jedno desetodnevno putovanje? Čak i ako putujete na već poznato mjesto vjerujem da ćete više vremena provesti planirajući i razmišljajući o tome nego o planiranju vašega fitness putovanja. Pa da vidimo koji su to neizostavni dijelovi našeg putovanja.

 

Franjo Baltić i Severina

 

 

1.Postavljanje realnih ciljeva

Kod postavljanja ciljeva je jako bitno da budu realni i dostižni. Ako očekivanja postavimo previsoko i kao takve ih ne uspijemo ispuniti, to će gotovo sigurno loše utjecati na našu motivaciju i time dovesti do brzog odustajanja. S druge strane mali ciljevi možda ne izgledaju baš primamljivo ali daju osjećaj da stvari idu po planu.

Ciljeve možemo podijeliti na kratkoročne i dugoročne.
Dugoročni ciljevi nam služe kao zvijezda vodilja, kako bismo uvijek imali jasan cilj i prema njemu prilagođavali način života kao i planove treninga.
Kratkoročni ciljevi su nam potrebni kako bismo redovno mogli pratiti napredak, prateći napredak pa makar i onaj mali imat će pozitivan utjecaj na motivaciju i samopouzdanje.

2.Planiranje treninga
Kada smo postavili ciljeve potrebno je odrediti način na koji ćemo postići zacrtano. Dobar plan treninga pomoći će nam da u svakom trenutku znamo što trebamo raditi, na taj način ćemo izbjeći prazan hod i gubitak fokusa za vrijeme treninga.

Na osnovu naših ciljeva potrebno je odrediti vrstu treninga, frekvenciju (broj treninga u tjednu), intenzitet, volumen,trajanje kao i još neke varijable treninga ovisno o našim potrebama. Planiranje treninga je možda i najteži dio posla pošto zahtjeva poznavanje trenažnih procesa te njihovu primjenu ali o ovoj temi više u nekom od sljedećih tekstova.

3. Planiranje prehrambenih navika
Kako bismo maksimizirali učinke treninga neizostavan ali mnogima i najgori dio ovoga putovanja je pridržavanje određenoga plana prehrane. Fizička aktivnost od nas traži onoliko vremena koliko i sama traje plus eventualno put do teretane i natrag, no promjena prehrambenih navika može iziskivati puno više vremena, truda i odricanja od fizičke aktivnosti.

Samim time što ćemo morati promijeniti naše svakodnevne prehrambene navike i možda se odreći nama nekih dragih specijaliteta, borba s prehranom može postati pravi izazov. Kako bismo olakšali ovaj dio posla potrebno nam je osnovno poznavanje nutritivnih vrijednosti namirnica kako bi mogli manipulirati s dnevnim unosima kalorija.

 

Fitness stručnjak Franjo Baltić

 

 

U ovome tekstu sam naveo samo tri ključne stvari na koje moramo obratiti pažnju kada se upuštamo u naše fitness putovanje, naravno ima toga još vrijedno spomena ali nije mi cilj ovdje navoditi sve pojedinosti nego vam samo skrenuti pažnju na to da čak i ove tri stvari iziskuju puno vremena, truda, odricanja i znanja kako bi sve funkcioniralo kako treba.

Stoga bi bilo preambiciozno očekivati da se samom pojavom u teretani bez dobroga plana tamo i zadržimo na neko duže vrijeme od trajanja članarine. Svi koji su barem jednom pokušali tako radikalno promijeniti životni stil shvaćaju koliko je teško održati takav tempo, posebno u ubrzanom načinu života u kakvom u današnje vrijeme živimo.

I upravo u tim radikalnim promjenama i leži problem, kao što ne možete na prvom satu vožnje u autoškoli voziti kao profesionalac tako ne možete ni u teretani odmah očekivati željeni uspjeh, potrebno je naučiti osnove, korak po korak savladavati sve teže zahtjeve pa i poneki puta pasti, sve je to dio procesa.

 

Franjo Baltić i Sandra Njavro, glavna urednica lifestyle portala Cover Style

 

 

Koliko god zvučalo kao klišej, potrebno pronaći neki užitak u tom procesu. Za početak odaberite neku aktivnost koja vam je najmanje naporna bilo da se radi o brzom hodanju, trčanju, istezanju ili bilo kojoj fizičkoj aktivnosti nižeg intenziteta, bitno je stvoriti rutinu.

S vremenom podižite intenzitet, dodajte druge vrste aktivnosti, postepeno iz prehrane izbacuje prazne kalorije i mijenjajte ih kvalitetnijim namirnicama, drugim riječima dajte si vremena da prihvatite promjenu, jer ipak ta promjena treba biti dugoročno održiva.

I zato, ne žurite s promjenama, smanjite očekivanja i uživajte u procesu.

Pripremio: Franjo Baltić
Foto: privatni arhiv

 









Slični članci