Prestanak pušenja najčešće se svodi na zamjenu ove loše navike nekom drugom, i to onom koja nas usrećuje i zadovoljava znatno manje od pušenja. Tradicionalna definicija prestanka pušenja podrazumijeva prestanak (kao da je samo tako ostaviti se ovisnosti preko noći), a mnogi eksperiementi koje iskušate da se otarasite ove smrdljive i štetne navike najčešće budu kratkog vijeka i kao takvi neodrživi. Dopisnica američkog Voguea, Nora Delighter, iskušala je nekoliko metoda i među njima pronašla onu koja djeluje – terapiju celerom.
Američka specijalistica za ovisnosti, Dr. Michelle Knapp, iz njujorškog Universtiy College of Nursing, blagonaklona je autoričinom eksperimentu i tvrdi da je ključ u zamjeni oralne fiksacije.
Knapp smatra da bi se doskočilo ovisnosti, potrebno je znati kako (pre)usmjeriti vlastitu energiju. Pritom konzumacija celera smanjuje mogućnost zlouporabe nikotina jer se radi o unosu zdrave, aktivirajuće i niskokalorične namirnice pune vode i odličnog učinka na tijelo.
Prije ‘terapije celerom’, Delighter nudi nekoliko alternativa za cigaretu koje je i sama isprobala:
Terapeutske čačkalice od čajevca
Lažu vam svi koji su dosad rekli da je žvakanje bljutavih čačkalica učinkovita zamjena za nikotin. Da ne govorimo o tome da aromatiziranim čačkalicama treba prožvakati ‘dušu’ do najmanjih iverica da bi se oslobodio nekakav okus. Niste baš ni sigurni od gutanja ovih opasnih komadića drveta koji bi mogli prouzrokovati samo ozbiljnije fizičke probleme. Čačkalice s okusom, pa tako i one od čajevca, najčešće su – bezokusne, nezadovoljavajuće i preskupe uzmemo li u obzir da su to nazubljeni komadići drveta koji vas neće ni izliječiti ni zadovoljiti.
Žvakaće s cimetom i pepermintom
Iako žvakaće gume nisu nužno najzdraviji, svakako nisu ni najkancerogeniji odabir. Međutim, nakon nekoliko žvakaća dnevno osjećat ćete manju potrebu za cigaretom, posebice ako su intenzivnije arome i okusa poput onih s okusom cimeta ili peperminta. Jedini je problem što takve žvakaće gume brzo gube okus, pa ćete morati pojačati dozu, ali nakon nekog vremena već je lakše prebaciti se na konkretnije zamjene.
Suho voće
Ovaj oblik suzbijanja navike pušenja većina će nas rado prihvatiti jer svi volimo voće. Odvikavanje od pušenja je Sizifov posao, ali kod zamjene oralne fiksacije najbolje će pripomoći sušene smokve, marelice i datulje. Upravo između dva obroka, kao i neposredno nakon njih imamo želju zapaliti cigaretu, a posezanjem za šakom suhog voća logična je odluka jer tijelo za šećerom žudi jednako kao i za nikotinom. No nutricionistica Laura Silver naglašava kako je potrebna umjerenost pri unosu zbog previše šećera u suhom voću: ‘Kako bih zaokružila svoj obrok, pojedem do četiri datulje ako se već osjećam rastreseno.’ Za datulje kaže da nisu najzdraviji odabir, ali kako nisu pune umjetnog sladila aspartama koji ćemo pronaći u slatkišima, dobar su izbor kod želje za zaslađivanjem i uspješno zaokružuju obrok.
Tjelovježba
Dobri stari kardio može poslužiti kao alternativna terapija kod prestanka pušenja. Doktorica Knapp kaže da je tjelovježba efikasna jer se oslobađaju hormoni ‘sreće’ – endorfini – čiji učinak traje cijeli dan, za razliku od kratkotrajnog užitka koji pruža nikotin tijekom pušenja. ‘Ako znam da ću nakon posla na trčanje, onda definitivno neću zapaliti cigaretu. Tjelovježba je naporna i nije baš zabavna, ali smatram da svakako pomaže pri suzbijanju potreba za konzumacijom’, rekla je liječnica. Zanimljivo je kako aktivnosti poput pilatesa smatra predosadnim pri suzbijanju ovakve navike.
Celer
Napokon, Delighter je o prednostima celera naučila kad je vidjela kako njezin šef svakodnevno nosi nekoliko kutija ovog povrća. Isprva je to smatrala njegovom čudnom i bizarnom navikom, posebice kad je čula da se uz pomoć celera pokušava otarasiti cigarete. Nakon što deset godina nije posegao za njom, a paralelno je uživao u celeru, i sama je autorica iz Voguea u supermarketu posegnula za ovim povrćem tijekom posjeta Britaniji. Nakon dugo vremena kopanja po kutijama povrća, odabrala je dovoljno stručaka celerove stabljike za šest sati koliko joj je bilo potrebno za vožnju vlakom do iduće točke putovanja s obitelji.
Celer je bio dovoljno pun vlakana da ju zasiti, dovoljno ukusan da joj odvrati pažnju i dovoljno hrskav da naživcira sve oko nje dok ga jede. Doktorica Knapp složila se s ovim eksperimentom: ‘Na ovaj se način psihološka potreba zamjenjuje fiziološkom jer je kod pušenja upravo važna bihevioralna komponenta – element navike.’
Spisateljica samosvjesno kaže kako zna da ‘celer nikad neće zamijeniti cigaretu (i ne mislim držati stručak između dva prsta praveći se da je cigareta), ali punih šest sati dok sam ga jela, nisam razmišljala o cigaretama, nego zapravo o apsurdu moje nove navike.’
Autorica tvrdi da je ključ u nastojanju i procesu, u fokusu na onu radnju koja zamjenjuje sam čin pušenja, a ne u opsesiji svršenim činom prestanka. Spor je to proces koji će biti uspješan samo ako ste dovoljno ustrajni.
Foto: Instagram
Pripremio: I.J.