Nije samo klasična detoksikacija juhama i povrćem način da se na najbolji način uđe u novu godinu, opterećenu blagdanskim kilogramima i stresom. No nemojte odmah misliti i da bi to trebalo biti nešto jako komplicirano što će vam oduzeti mnogo vremena. Ni približno, a taj gušt, taj wellness koji ćete osjetiti, bit će prava nagrada što ste se potrudili. Vjerujte.
Svaki je novi početak najbolje započeti na najbolji način, zar ne? Pa da se dobro očistite od svih lanjskih ‘bedova’, i naravno, svih onih kalorija koje ste u finišu godine unijeli u sebe, ovog siječnja dobro razmislite o kvalitetnoj detoksikaciji.
A to nije, po uvriježenom mišljenju strašna dijeta i puno tekućine. Ne detoksikacija je mnogo više, a s toliko godina iskustva na tom polju, stručnjaci rado otkrivaju najbolje načine.
Pa evo, za početak, da odmah shvatite kako sve to i nije tako komplicirano, a dobrobiti ćete prepoznati i sami.
Evo par savjeta kako krenuti zdravo u 2019.!
1. Uskladite probiotike sa zdravom prehranom
Zdrava crijeva su itekako bitna za naše zdravlje,a osiguravaju nam i ljepšu kožu i ten, da ne pričamo bolje raspoloženje, smanjenje i regulaciju težine. Probiotici su živi mikroorganizmi (tzv. “dobre” bakterije) koji u adekvatnoj količini imaju povoljne učinke na zdravlje. Probiotici pomažu u obradi hranjivih tvari u hrani, a time doprinose boljem funkcioniranju probavnog sustava.
Prema dr. Davidu A. Relmanu, dr. med., profesoru medicine i mikrobiologije na Stanfordu i voditelju infektivnih bolesti u VA Palo Altu, općenito govoreći, probiotici su dobri, ali budući da nisu osobno prilagođeni jedinstvenom mikrobiomu svakog pojedinca, trajni rezultati se nalaze u njihovom spajanju s dosljednom promjenom u prehrani i ponašanju. I dok prehrambene potrebe variraju od osobe do osobe, kao opće pravilo, Relmanov recept glasi: ‘Ozbiljno smanjite šećer i masnoću i povećajte količinu vlakana. To su stvari za koje vjerujemo da su gotovo uvijek dobre’.
2. Juha je novi sok
Obično niska u glikemijskom indeksu, juha – što je bolja i toplija alternativa juicingu – privukla je pažnju mnogih, od Gwyneth Paltrow do Kate Hudson. Ostavljajući hladno prešano voće u prošlosti, juha nudi ukusan recept na bazi povrća za lagane, nutricionistički zdrave obroke.
3. Čišćenje crijeva kokosovim uljem
Dok mnogi holistički praktičari hvale tretman za ispiranje crijeva detoksikacijom tijela, sprječavanjem zatvora i promicanjem gubitka težine, mnogi liječnici vjeruju da to može učiniti više štete nego koristi. Prema dr. Christine L. Frissora, profesorici kliničke medicine na Odsjeku za gastroenterologiju i hepatologiju na Sveučilištu Weill Medical College na Sveučilištu Cornell, prednosti ispiranja debelog crijeva su ‘mit’. Ona primjećuje da, ‘operativne sobe plaćaju tisuće dolara za sterilizaciju te opreme — debelo crijevo je puno bakterija’; što može doprinijeti širenju bolesti, uključujući HIV.
Osim upitne sigurnosti, Frissora odbacuje čišćenje debelog crijeva. Normalno debelo crijevo se prazni za tri dana. Za alternativnu pomoć u probavnom sustavu, ona predlaže dodavanje prirodnih stimulansa kao što su žlica kokosovog ulja ili sokom celera.
4. Infracrvena sauna
Postoji razlog što je vaš feed u Instagramu preplavljen modelima, glumcima i pjevačima (naime Kendall Jenner i Lady Gaga) umotanim u metalne pokrivače i okupane neonskim svjetlima. Infracrvena sauna je postala obavezna u wellness zajednici i fizikalnoj terapiji.
Korištenjem grijača koji emitiraju infracrvene svjetlosne valove za zagrijavanje tijela, posjetitelji se znoje više nego u klasičnoj sauni dok uživaju u umjerenijoj klimi, a istovremeno smanjuju kortizol, poboljšavaju metabolizam.
Fotografije: Instagram