Make your day different

Logo Cover

Daria Lorenzi Flatz: ‘Što sam naučila od Eve Braun i kako sam shvatila važnost riječi ‘Ne”

Daria Lorenzi Flatz večeras će nakon 17 godina stanke ponovno stati na daske zagrebačkog kazališta Teatar EXIT i zaigrati noseću ulogu u nagrađivanoj monodrami ‘Eva Braun’. Ova vrsna kazališna, filmska i televizijska glumica, za Cover Style je otkrila na koji način se pokušala približiti liku i djelu žene koja se posljednjih 16 godina skrivala u Hitlerovoj sjeni. Što je naučila od ozloglašene njemačke provincijalke oko koje su i dan danas isprepleteni mnogi mitovi, kako zapravo izgleda svakodnevica jedne glumice, majke troje djece i predane supruge te koliko je ona udaljena od holivudskog glamura, Daria je bez zadrške ispričala za Cover Style…

Hvaljena i nagrađivana monodrama Eva Braun, s glumicom Dariom Lorenci Flatz u naslovnoj ulozi, nakon višegodišnje stanke vraća se u Studio EXIT. Upravo je taj povod poslužio kao savršena uvertira za intervju s talentiranom 41 – godišnjom glumicom koja će večeras nakon 17 godina ponovno utjeloviti lik Hitlerove ljubavnice koja je posljednjih 16 godina svog života provela uz Adolfa Hitlera.

Daria je, pak, ovoj ovoj zahtjevnoj ulozi pristupila u želji da publici približi probleme modernog društva. Za razliku od uloge koju je utjelovila, Daria ne uživa povlastice koje sa sobom nosi apolitičnost. Dapače. Predana majka troje djece; osmogodišnjih blizanca Maka i Frana te dvogodišnjeg Tina  koje je dobila u braku s informatičkim stručnjakom i grafičkim dizajnerom Emilom Flatzom, živi životom moderne žene – posve svjesne svakodnevice koja je okružuje…

 

 

 

1. Eva Braun je povijesna ličnost uz koju su vezane brojne kontroverze i negativne konotacije. Koliko je bilo teško poistovjetiti se s njom?

U ovoj se predstavi nisam bavila njenim životom pa je i sam pristup priprema za ulogu bio drugačiji. Zapravo me nije zanimao sam prikaz nje kao osobe. Više od činjenice kako se oblačila, na koji način se šminkala i zašto je njezina ljubav poslužila kao opravdanje za zatvaranje očiju pred monstruoznim činovima koji su se ispred nje događale, zanimalo me ono što ona govori. Njezine riječi su poslužile kao platforma da se u fokus stavi problem apolitičnosti i činjenice da je pojedinac fokusiran samo na vlastiti život. Predstava prikazuje činjenicu kako smo toliko egocentrični da pored nas šest milijuna ljudi može otići u plinsku komoru, a da mi to ne znamo.

 

 

2. Koji je smisao predstave i koje je njezina pouka nakon što se spuste zastori?

Smisao predstave je propitkivanje naše odgovornosti i našeg (ne)interesa za sve ono što se događa oko nas. To se može aplicirati na bilo koju situaciju kojom smo svakodnevno okruženi: od pogleda na nemoćnog starca koji stoji u tramvaju do nekih epohalnijih stvari. Eva Braun je bila i prošla. Svatko ima opravdanje zašto nije nešto napravio, a kazalište služi da se zapitamo zašto mi danas nešto radimo ili ne radimo. Povijest se uvijek ponavlja, a što mi činimo da to spriječimo? Možda mi danas ne trpamo ljude u plinske komore, ali poneka misao poput ‘Što izbjeglice imaju tražiti u mojoj zemlji?’ možda nije toliko daleka.

 

 

3. Kako izgleda život glumice, majke troje djece i supruge?

Evo imamo i psa! Maka i Frana mi ponekad pričuva njihova baka, najmlađeg sina dadilja, a ja između proba i svakodnevnih obaveza šetam psa… Moja svakodnevica uistinu tako izgleda.

4. Kako izgleda život s četiri muškarca u kući?

Ja i suprug se zaista dobro nadopunjavamo. On preuzme dečke iz škole ili s treninga dok sam ja na probama, svakodnevno si međusobno pomažemo i pravimo novi raspored. Imamo pomoć baka, iskorištavamo svaku priliku kada nam mogu uletjeti na bilo koji način; kuhanjem obroka ili čuvanjem klinaca. Imamo i dadilju za najmlađe dijete. Primorani smo se svako jutro ustati i dobro izorganizirati prije nego zagazimo u dan. Zato smo u 20 sati u krevetu. Gasimo mobitele i skupljamo snagu za sutra.

 

Daria Lorenci Flatz sa suprugom Emilom Flatzom

 

5. Mislite li da žena doista može uskladiti poslovno i privatno? Možemo li mi biti ‘sve to’, i u konačnici, trebamo li?

Teško mi je na to odgovoriti jer sam i sama platila svoj danak zdravljem pokušavajući to izvesti. Može se. Jedino je pitanje kako i koju ste cijenu spremani platiti. I na koncu izvagati je li dobit veća od uloženog i je li se sve to isplatilo. Žene često između balansiranja posla i obitelji zapravo sebe stavljaju na zadnje mjesto. Jednom kad jednom tu činjenicu platite zdravljem onda shvatite da morate slušati svoje tijelo koje vam govori kada je vrijeme da stanete. Naučite reći riječ ‘Ne’. Pomirite se s nekim banalnim situacijama i prihvatite mogućnost da danas pod može ostati neopran ili da djeca skaču po vama dok odmarate umjesto da im priuštite savršeno popodne. Tek se s tom spoznajom promijene neke stvari. Ali s druge strane, ne mogu zamisliti da sam kućanica … Mora se pronaći mjera, a ona je u konačnici intimna i osobna odluka svake žene.

Fotografije: Vanja Šolin,  Privatni album
Autor: Darja Paskojević



Dobro Pršut


Dobro Pršut


Slični članci