Fuliranje na moru festival je ponajprije namijenjen domaćoj ekipi koji, uz vrlo dobar line up domaćih izvođača, nudi i odličan ‘street food’ i craft pivo u sjajnom ambijentu sunca, mora i gotovo netaknute prirode.
Kad je proljetos najavljen festival Fuliranje na moru nitko nije bio iznenađen. Naime, Fuliranje nije još jedno zagrebačko događanje, Fuliranje je prepoznatljiv zagrebački brend, pa je bilo pitanje trenutka kad će dobiti svoju ‘morsku ekstenziju’.
Producent Nick Colgan, vlasnik The Garden Brewerya i ‘capo di tutti capi’ festivala u tišnjanskom The Garden Resortu prepoznao je potencijal, a uz potporu općine Tisno i TZ Tisno, Fuliranje je stiglo na more.
Na dvije pozornice prvog su dana festivala ekipu rasplesala tri izvođača. Grupa Detour bila je pun pogodak na Beach stageu, a u publici su najveće oduševljenje za vesele ljetne hitove u izvedbi uvijek nasmijane Gine Victorije Damjanović pokazali najmanji.
Plaža tišnjanskog resorta bila je, naime, ispunjena i obiteljima s malom djecom, jer je općina Tisno svim Tišnjanima osigurala ulaz na festival.
Nakon Detoura na plaži, ekipa se preselila pred glavnu pozornicu koja je bila rezervirana za Damira Urbana & 4, te Darka Rundeka & Ekipu.
Urbanove obožavateljice bile su oduševljene finalom koncerta kad se Urban spustio među njih izljubivši prvi red (propustih, jer sam istezala leđa na plaži, ali sam sve saznala iz prve ruke).
Rundek je, pak, svoj dvosatni nastup ispunio s malo riječi i puno svirke koja je publiku držala zainteresiranom do samog finala i nezaobilaznih Šejn i Bi’ mogo da mogu.
No, osim svirki, na Fuliranju je uvijek naglasak i na finoj spizi za koju je prije svih u Tisnom zaslužan Gardenov Marko Palfi koji je osmislio ponudu na čak četiri cornera Food Courta – Burger, Asian, Vegan i Smoothie.
Među burgerima se tako posebno ističe veganski burger na bazi mahunarki i podimljen, koji u sebi sadrži sok od cikle kako bi se vizualno postigao dojam mesa.
Isproban, no i dalje prednost dajemo janjećem burgeru u koji ide meso ovna u kombinaciji s 40% junetine kako okus ne bi bio prejak, a sve kombinirano s domaćim humusom i salotom od mrkve i mente s grčkim jogurtom u potato bunu koji za Garden proizvodi Kroštula iz Primoštena.
Moja sudegustatorica isprobane hrane na prvo je mjesto stavila gyoze punjene svinjetinom s Asian cornera servirane uz salatu od mrkve i zelja i s dressingom od sezamova ulja i sweet chilli umakom, a nije se mogla othrvati niti slasnim rebarcima zagrebačkog House of Ribs čiju ponudu poznaje iz metropole.
Posebnost Food Courta jesu i gostovanja konoba i restorana iz okolice, pa su prva dva dana rezervirana za konobu Boba čiji je chef Vjeko Bašić osmislio arancin od sušenog morskog psa sa šalšom od pomidora koja se kuhala 4 sata i majonezom od peršina, te konobu Opat čiju foccaciu s maslinama, sabljarkom, mariniranim koromačem i dressingom od gorušice i agruma potpisuje chef Ante Božikov.
Sjajna je to prilika za isprobati hranu iz kuhinje chefa zbog kojeg biste inače morali potegnuti na Kornate. Večer smo završili uistinu degustacijom skradinskog rižota iz padele Ante Pižića, jer mjesta za više od toga kod nas starstvenih izjelica više nije bilo.
Dobar fusion svirke i fine spize nastavlja se već danas kad na stage izlaze BOA II, Massimo i Kuzma & Shaka Zulu. Subota je rezervirana za Pavel, Gorana Bareta & Majke, te Psihomodo pop, dok će nedjelju ‘razbucati’ Ljetno kino, Parni valjak i Vojko V. Za vikend se mijenja i ‘local chef’s’ postava, pa u subotu kuhaču preuzimaju restoran Prova koja će ponuditi ‘šampjera na kraju sela s finom kremom od ljubičastog batata’ i konoba Tereža s ‘kornatskom janjetinom s bižima’.
I na kraju, još nekoliko ‘servisnih informacija’. Za jednodnevne ulaznice izdvojit ćete 160 kn, festivalske su od danas 480 kn. Cijene burgera kreću se od 70 kn do 80 kn, a već spomenute i hvaljene gyoze koštaju 60 kn, dok su baby back ribs 120 kn. Gardenov Pilsner i Pale Ale u limenci (0,33 L), kao i pola litre gazirane ili negazirane vode, te gazirana pića jesu 20 kn.
Napisala: Lucija Biondić
FOTO: Promo