Kao dio svoje misije da kulturu približi što većem broju ljudi, međunarodna zaklada pokrenula je 2024. godine Art Explora Festival – jedinstveni puArt Exploratujući festival koji morem i oceanima putuje na prvom brodu-muzeju na svijetu. Posjetiteljima besplatno donosi inovativna umjetnička i kulturna iskustva, kako na samom brodu, tako i na obali te u prostorima gradova domaćina…
Festival uključuje imerzivne vizualne i zvučne instalacije, iskustva virtualne stvarnosti, izložbe te bogat program uživo: koncerte, plesne izvedbe, razgovore i radionice.
Nakon što je do sada privukao više od 300.000 posjetitelja u gradovima poput Vallette, Venecije, Marseillea, Tangera, Malage, Drača i Nice – Art Explora Festival u rujnu 2025. dolazi u Hrvatsku.
Od 12. do 20. rujna, festival će prvi put pristati u riječku luku, na Gatu Karoline Riječke. Program hrvatskog izdanja kurira Branka Benčić, ravnateljica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
‘Mobilnost i umjetničko stvaranje snažni su alati za dijeljenje priča, otvaranje novih perspektiva i izgradnju drugačijih odnosa sa svijetom. Ukrcavanje na ovakav brod već je samo po sebi iskustvo – još posebno kada na njemu pronađete umjetničke i kulturne sadržaje, i na brodu i na obali’, kaže Frédéric Jousset, predsjednik zaklade Art Explora.
Program Art Explora Festivala u Rijeci
Festival će se odvijati na tri razine: na samom brodu-muzeju, na obali (pozornica i prostor za radionice) te na ključnim gradskim lokacijama – Muzeju moderne i suvremene umjetnosti i Muzeju grada Rijeke.
Imerzivna iskustva na brodu-muzeju:
-
Gornja paluba: Imerzivno audio iskustvo posvećeno bogatstvu i raznolikosti Mediterana, u suradnji s IRCAM-om i Ircam Amplify (Pariz).
-
Unutrašnjost broda: Virtualno putovanje kroz antičke gradove Atene, Aleksandrije i Venecije u sklopu serijala Čuda Mediterana, razvijenog u suradnji s Ubisoftom.
Konceptualno nazvan Iza plime, festivalski program u Rijeci istražuje povezanost čovjeka i mora, mediteranske kulturne utjecaje i složene identitete koji oblikuju našu kolektivnu maštu i odgovornost. Program uključuje razgovore, projekcije, radionice, izvedbe i glazbu, s posebnim fokusom na:
-
emancipatorske ženske glasove
-
mitologiju i naslijeđe antike
-
modernizaciju i demodernizaciju
-
arhivsku i dokumentarnu filmsku baštinu
-
zvukove mora i vodenih ekosustava
‘Program istražuje narative, geofizičke, povijesne i imaginativne i otkriva mreže odnosa, stare i nove horizonte. More donosi osjećaj pripadnosti, ali i nepoznatog, udaljenog. Umjetnici kroz različite medije promatraju povijest, stvarnost i budućnost, oblikujući kolektivnu reimaginaciju odnosa prema moru’, priča Branka Benčić, kustosica riječkog izdanja festivala.


Foto: Promo