Nakon blagdana provedenih u odmoru, iću i piću, mnogi muku muče s vraćanjem starog bioritma. Nedostatak čvrstog i kvalitetnog sna može rezultirati mrzovoljnošću i stalnim osjećajem umora, što može ometati svakodnevno funkcioniranje i obavljanje poslovnih obaveza. Ako se pronalazite u ovom opisu, kriva bi mogla biti nekad od ovih sedam naizgled bezazlenih navika…
Po završetku blagdana mnogi se vraćaju radnim obavezama i nerijetko proživljavaju isti scenarij: zbog kasnog odlaska u krevet nisu se dovoljno naspavali pa umor liječe kofeinom, a priča se ponavlja i sljedeće večeri.
Iako većina u tom slučaju poseže za tabletama za spavanje kao privremenim rješenjem, puno je važnije naći uzrok lošeg sna. Prema riječima stručnjaka, najčešće se krije u nekoj od ovih sedam svakodnevnih navika, piše The Sun.
1. Spavanje s uključenim grijanjem
Zimogroznim osobama čini se nemogućim spavati u hladnoj sobi, no stručnjaci za interijere u Hilarysu navode kako je jedan od čimbenika koji često dovodi do nekvalitetnog sna spavanje s uključenim grijanjem.
Prema njihovim riječima, spavanje u pretoploj sobi može dovesti do pregrijavanja tijela, što rezultira problemima poput suhe kože i osjećaja svrbeža.
‘Preporučuje se spavanje u malo hladnijoj sobi kako biste osigurali da temperatura vašeg mozga ostane niža od temperature ostatka vašeg tijela. To dovodi do kvalitetnijeg i neometanog spavanja’, kažu.
2. Konzumiranje velikih količina hrane prije odlaska na počinak
Mnogima je teško odoljeti grickalicama i finoj hrani prije odlaska u krevet, posebice kada je hladnjak pun ostataka blagdanske hrane.
Liječnica opće prakse Carol Cooper savjetuje da ranije večerate kako biste spriječili žgaravicu koja noću može biti najveći neprijatelj sna: ‘Uvijek je najbolje pokušati jesti što ranije, tako da sadržaj vašeg želuca ima dovoljno vremena da se preseli u tanko crijevo.’
3. Spavanje uz mobitel
Plavo svjetlo s mobitela može poremetiti proizvodnju melatonina, takozvanog ‘hormona spavanja’, a nepravilno lučenje možete uzrokovati osjećaj pospanosti.
Usto, plavo svjetlo može poremetiti tjelesni cirkadijalni ritam, poznatiji i kao prirodni tjelesni sat. Ranija istraživanja pokazala su da niska razina melatonina u tijelu direktno utječe na nesanicu i osjećaj razdražljivosti.
4. Nedovoljno sunčeve svjetlosti
Nedostatak sunčeve svjetlosti uzrok je raznih problema pa tako i nekvalitetnog sna. Nada Bastine, psihologinja i stručnjakinja iz tvrtke za spavanje SIMBA, kaže kako je izrazito važno provoditi što više vremena na zraku, čak i tijekom tmurnih dana.
‘Premalo sunčeve svjetlosti tijekom dana može dovesti do problema poput sezonskog afektivnog poremećaja i hipersomnije – stanja zbog kojeg je teško ostati budan tijekom dana. Jutarnja dnevna svjetlost povezana je s dobrim noćnim snom. 2017. istraživači su otkrili da su ljudi koji su bili izloženi većoj količini svjetlosti tijekom jutarnjih sati, između 8 i podneva, noću brže zaspali i imali manje poremećaja spavanja tijekom noć u odnosu na one koji su bili manje izloženi’, pojasnila je.
5. Konzumiranje kofeina u večernjim satima
Stručnjaci iz Hilarysa napominju kako ispijanje alkohola prije odlaska na počinak može uvelike poremetiti vaš san, odnosno utjecati na njegovu kvalitetu.
Pića koja sadrže alkohol smanjuju količinu REM sati sna. Riječ je o dijelu ciklusa koji nam osigurava najdublji san i pomaže da se osjećamo svježe nakon buđenja. Buđenje tijekom noći, kojemu je uzrok nekoliko čaša vina previše, može izazvati osjećaj pospanosti i poremetiti vaš bioritam.
6. Ispijanje alkohola prije odlaska u krevet
Stručnjaci kažu da biste trebali pokušati ograničiti unos kofeina šest sati prije odlaska u krevet. Kofein se ne nalazi samo u čaju i kavi – prisutan je i u raznim gaziranim pićima.
Čaj od kamilice sadrži antioksidanse koji pomažu u ublažavanju stresa i anksioznosti smanjenjem upale i smirivanjem mišića. Zbog toga se često preporučuje onima koji se bore s nesanicom. Jedna šalica prije spavanja umirit će vas, ugrijati i pripremiti na kvalitetniji san.
7. Intenzivna tjelovježba prije spavanja
‘Vježbanje prije spavanja povećava tjelesnu temperaturu i stimulira živčani sustav što može dovesti do poremećaja spavanja. Ako vježbate, savjetuje se da to radite najmanje dva sata prije odlaska u krevet, kako biste osigurali dovoljno vremena da se tijelo opusti i vrati na normalnu razinu’, pojašnjavaju stručnjaci s Hilarysa.
Foto: Instagram