Zagreb je postao bogatiji za još jednu umjetničku galeriju Zen Contemporary Art galeriju specijaliziranu isključivo za suvremenu umjetnost, čija je osnivačica i voditeljica povjesničarka umjetnosti Frankica Mitrović Mihić. Galerija je svečano otvorena uz prigodnu izložbu ‘Art Now’ na kojoj su posjetitelji mogli uživati u monumentalnim slikama jednih od najznačajnijih predstavnika hrvatske likovne scene Grgura Akrapa, Sebastijana Dračića i Matka Vekića te u bezvremenski lijepim skulpturama talijanskog kipara Danielea Fortune.
Galerija uspješno djeluje već dugi niz godina kao online galerija, koju galeristica osniva po povratku iz SAD -a gdje u New Yorku završava svoj postdiplomski studij Business of Art na Fashion Institute of Technology.
U New Yorku, najvećem centru suvremene umjetnosti, dodatno usavršava svoje stručno znanje, upoznaje tamošnju umjetničku scenu i tržište umjetnosti, mnoge galeriste, kolekcionare i umjetnike, a najviše je veselio suret i razgovor sa umjetničkim parom Christo i Jeanne Claude svjetski priznatim konceptualnim umjetnicima za vrijeme posjeta njihovom studiju u New Yorku.
Svoju galeriju osniva sa željom bolje promidžbe i prezentacije likovnih umjetnika mlađe i srednje generacije, te otkrivanja i promicanja novih talentiranih i perspektivnih likovnih umjetnika na domaćoj i međunarodnoj likovnoj sceni.
U svom dugogodišnjem radnom iskustvu kao kustosica i voditeljica galerije do sada je realizirala niz izložbi hrvatskih i stranih autora u raznim kulturno-umjetničkim institucijama, te sudjelovala na nekoliko međunarodnih sajmova suvremene umjetnosti u zemlji i inozemstvu.
U Milanu ostvaruje i suradnje s nekoliko talijanskih galerija u kojima danas odabrani hrvatski umjetnici redovito izlažu.
Nakon dugog niza godina poslaovanja otvara svoj fizički galerijski prostor u novoizgrađenom kvartu nedaleko od Laube u Gradišćanskoj ulici 30. Ponosna je jer radi profesionalni iskorak i vjeruje da će uspjeti još bolje oživjeti hrvatsku likovnu scenu i našim umjetnicima osigurat redovito izlaganje, a samim tim poticat ih i motivirat na njihovo daljnje stvaralaštvo i njihovu umjetničku produktivnost čija je kvaliteta neupitna.
Od samog početka surađuje sa umjetnicima koje osobno cijeni i poštuje, čiji rad prati i smatra kvalitetnim i jedinstvenim.
Odlučila se za kvalitet, a ne kvantitet umjetnika koje želi izlagati u svojoj galeriji, te tim probranim umjetnicima želi osigurati ono što oni i zaslužuju, a to je redovito izlaganje njihovih umjetničkih djela na visokom nivou, od same pripreme izložbe, prijateljskog odnosa, galerijskog prostora po uzoru na galerije Soho četvrti u NY, do najsitnijih detalja koji rade razliku da prezentacija umjetnina potencijalnim kupcima i kolekcionarima bude na vrhunskom nivou.
Smatra da upravo galerijski prostor je mjesto gdje se stvaraju uvjeti da se neko umjetničko djelo prezentira dostojanstveno i zavodljivo kako bi se neki novi/stari kolekcionar zaljubio u njega, a naravno sa svakom novom galerijom šanse za to se povećavaju.
Želja joj je da njena galerija uz svoj redovit izložbeni program postane i mjesto redovitog okupljanaj i druženja, mjesto razgovora, stvaranja novih ideja i suradnji, mjesto u kojem se svi osjećaju ugodno i opušteno.
Najsretnija je kada otvori izložbu i kada vidi da su umjetnici istinski sretni i zadovoljni kvalitetom izložbe, brojem posjetitelja i povratnim informacijama o svojem radu.
Vjeruje da sa dosadašnjim radnim iskustvom, znanjem, entuzijazmom i ljubavi prema svom poslu, poznavanjem likovne scene, dobrim odnosima s umjetnicima i kolegama, ambicijom i velikom željom za kontinuiranim promoviranjem hrvatskih suvremenih umjetnika kroz vođenje svoje galerije mogla doprinijeti i poboljšati kulturno-umjetnički repertoar grada.
Izložba je otvorena do 28.10., u Gradišćanskoj ulici, u Zagrebu.
Pogledajte FOTO galeriju:
Foto: promo