Make your day different

Logo Cover

Predlažemo 5 rajskih destinacija na kojima možete prezimiti

Dok u Lijepoj Našoj vladaju niske temperature, sve o čemu možemo razmišljati je tirkizno more, bijeli pijesak i kokosove palme. Iako je izbora uistinu mnogo, naš savjetnik za putovanja Vlado Šestan donosi vam top pet rajskih destinacija i egzotičnih otoka na kojima barem nakratko možete pobjeći od tmurnih zimskih dana…

1.Havaji – Postoji mnogo egzotičnih otoka u svim oceanima i morima, no Havaji su samo jedni. Arhipelag udaljen oko 6 sati leta od Kalifornije jedno je od najizoliranijih mjesta na svijetu. Priroda je fascinantna; predivne plaže i toplo more, tropska džungla, vulkani koji su među najvišim na svijetu i opuštena mjesta u kojima se živi kao u raju. Glavni, no ne i najveći, otok Oahu je često početna stanica. Honolulu je od doba Elvisa Presleya prerastao u milijunski grad. U tom gradu se turisti inače ne zadržavaju dugo iako je poznata Waikiki Beach i dalje primamljiva kupačima. Iz Oahua se leti na Maui, Molokai, Kauai, Hawaii ili neki mani otok. Jedan od razloga zbog čega se Havaji slobodno mogu smatrati najboljim otočjem za zimski odmor na svijetu jest činjenica da se nalaze u Americi. Priroda je savršeno sačuvana, nema smeća i otpadaka kao u Aziji. Ceste, naselja i kontrolirana gradnja…. sve je baš onako kako treba biti. Havaji će zato uvijek biti moja preporuka broj jedan.

 

@goraelisa

 

2.Tahiti – Otok koji ima image najljepšeg na svijetu. Bora Bora je samo jedan od brojnih otoka u arhipelagu Francuske Polinezije. Najveći i glavni je Tahiti. Na njemu se nalazi glavni grad Papeete i aerodrom na koji se stiže i s kojeg se leti dalje. Otok je vulkanski pa su stoga sve plaže crne. Kažu da je to jedan od razloga zbog čega se nije nikada do kraja razvio turizam. Na Tahitima se ili ne ostaje ili se noći zbog ranih letova. Obišao sam ga u jedan dan autom i svidio mi se. Usprkos ekskluzivnom turizmu na nekim otocima, Francuska Polinezija je siromašna zemlja koja većinu budžeta puni od francuskih dotacija. Naime, tu su vršena brojna ispitivanja nuklearnih eksplozija nakon rata, pa Francuska plaća za učinjenu štetu. Osim Bora Bore, meni se najviše svidjela Moorea. Ima i manjih, ekskluzivnijih otoka poput Tahaa, Raiatea te još manjih atola.

 

@hiltonmoorea

 

3. Maldivi – o Maldivima se mnogo toga zna. Da postoji ‘postmaldivska’ depresija naučio sam brzo nakon povratka. Kada sam odlazio bio sam prilično skeptičan oko toga što ću raditi tamo tjedan dana. Ležanje na plaži nije nikad bio moj ideal dobre zabave. Pogotovo besmisleno mi se činila ideja da pređem pola svijeta kako bi ležao na plaži, no u konačnici i to je trebalo vidjeti. Vrijeme sam provodio roneći s maskom ili s bocama na zrak i to mi je bila glavna zanimacija. Priznajem uživao sam, snimio fenomenalne podvodne fotke, plivao za morskim psima koji su bježali pa na kraju mogu samo reći da je bilo divno. Boravak ovisi o kategoriji hotela. Jasno; što je hotel skuplji sve je bolje. Svaki otočić je jedan hotel pa za ljude poput mene koji su naviknuti svaki dan ići negdje drugo,  Maldivi nisu najbolji izbor. Barem se tako čini do dolaska. Kada se približi dan odlaska svi bi rado ostali još koji tjedan.

 

@maldives.islands

 

4. British Virgin island – Svi su otoci na Karibima jako lijepi,  kada bih trebao odabrati jedan otok/državu, to bi bio British Virgin Island. Otoci poput  St.Lucije, Antigue, St.Vincenta, Nizozemskih ABC, Bermuda i još desetak sličnih nisu ništa bitno lošiji. Arhipelag   British Virgin Island spada u područje Velike Britanije. Nalaze se istočno od Puerto Rica. Otoci Virgin Gorda, Tortola i Jost Van Dyke su najpoznatiji po finim i skupim resortima koje obilaze razni celebrity Iz svih područja javnog života. Postoji više manjih otoka koji čine ovaj vulkanski arhipelag. Vrlo blizu preko puta kanala su US Virgin Island na kojima je puno manje stanovništva i  koji nije toliko turistički razvijen. Najveći otoci su St.Thomas i  St.John. U doba naše zime Karibi su najbolji izbor zbog klime jer sezona uragana prestaje u studenom. Zbog blizine Amerike i Europe, na otocima su cijene znatno više nego u Aziji. Najbolji način uživanja u otočju je unajmiti jedrilicu i jedriti oko otoka.

 

@sailitc

 

5. Sejšeli – mala točkica na mapi između Somalije i istočno Madagaskara već je dugo poznata Europljanima. Na otoku su neizbrisiv trag ostavili Francuski i Engleski osvajači te se to osjeti i danas. Sva su imena naselja francuska ili engleska iako je kultura ostala donekle autohtona. Arhipelag se sastoji od najvećeg otoka Mahe, manjih Praslina, La Digue i Silhouette te više još manjih otoka. Svi veliki su dobro turistički razvijeni. Većina hotela je s pet zvjezdica, no sve je veća ponuda manjih pansiona i apartmana. Koji god da otok izabrali ne možete pogriješiti. Svaki je dobar i svi su slični, jedina razlika jest da na udaljenijim otocima gotovo da nema prometa te sve puno opuštenije i mirnije. Na Maheu ima prometa, dok je grad Victoria je mjesto gdje se radi i kupuje. Hoteli su udaljeniji od grada i smješteni u predivnim zaljevima na kojima gotovo da nema nikoga. U posljednje vrijeme se dosta ulaže u otoke. Lijepo naselje Eden Island je odličan primjer kako izgraditi ekskluzivne stambene jedinice i sačuvali prirodu te ne narušiti sklad. U Edenu se mogu unajmiti kuće i apartmani za odmor.

 

@Seychelles

 

Ova lista nije savršena niti se može odabrati 5 najboljih otoka na svijetu jer ih je doslovce na milijune. Dok ovo pišem pada mi na pamet još barem desetak sličnih kao recimo Fiji, Aitutaki, Martinique ili Mauritius. Ove sam izabrao jer je na njima dobro vrijeme u doba naše zime te je gotovo nemoguće naći zamjerke za bilo koji od njih.

Autor: Vlado Šestan, www.travel-advisor.eu
Fotografije: Instagram



Dobro Pršut


Dobro Pršut


Slični članci