Stupanje u bračnu zajednicu mnogi vide kao prekretnicu u životu i to na bolje. Moderan način života donosi razne mogućnosti osiguranja vlastite dobrobiti čak i ako ljubav krene nizbrdo. To mogu biti predbračni ugovori, vjenčanja u privatnom okruženju ili dogovor o partnerstvu umjesto klasičnog braka. U svakom slučaju, posvetiti svoj život jednoj osobi znači suočiti se s brojnim izazovima. Većinu ćete uspješno prebroditi budete li izbjegavali ove 4 navike u ponašanju i komunikaciji…
Prema Državnom Zavodu za statistiku, u posljednjih deset godina trendovi u braku su se bitno promijenili. Vjenčanje je događaj koji se pamti cijeli život, ali na njega se odlučuje sve manje parova. Također, sve više partnera odlučuje se na građanski brak umjesto vjerskog, točnije, u 2018. godini 50 posto brakova stvoreno je u uredu matičara.
Podaci ukazuju i na veći oprez u planiranju bračnog života u skladu sa životom izvan braka pa se prosjek godina s kojima partneri stupaju u brak prilično povećao. Djevojka, koju su prije samo par desetljeća nazivali ‘starom curom’, danas još ni ne pomišlja na brak.
View this post on Instagram
Pri ulasku u brak rijetko tko razmišlja o njegovom roku trajanja, a možda je upravo zato isti sve kraći s godinama. U hrvatskom prosjeku traje oko 15 godina, a svake godine razvede se otprilike 6000 brakova, što čini trećinu ukupno sklopljenih brakova. Razloge za tako puno razvoda odlučili smo pronaći u stručnoj analizi ponašanja svakog pojedinca. Za Your Tango istraživači su zaključili da je za uspješan i dugotrajan brak ključno izbjegavati ove tipove ponašanja:
- Optuživanje
Najgore što možete napraviti u odnosu s partnerom je pripisati mu krivicu za pogreške, pogotovo ako niste upućeni u sve činjenice. Takav postupak može biti opravdan u slučaju nervoze, pogotovo ako se problemi nagomilaju, ali tad je osobito važno sniziti razinu stresa i racionalno razmisliti o prošlim postupcima i kako bi oni mogli utjecati na buduće.
Sugeriramo da optužbu pretvorite u pitanje, čak i kad znate da je vaš voljeni pogriješio, uvijek pretpostavljajte najbolje. Svi griješimo, pa ako aspirirate ugledati bolju sliku partnera pokažite mu to i on će početi težiti takvom ponašanju da bi se uzdigao na razinu vaših očekivanja, a vi ćete harmonično slijediti njegov primjer.
View this post on Instagram
- Eskaliranje
Kad se nađemo u stresnim okolnostima, obično teže kontroliramo emocije pa one postanu ili pretjerano ili nedovoljno izražene. Oba ponašanja su toksična, ali pretjerivanje je posebno pogubno za brak. Usko je povezano sa optuživanjem pa kad oba partnera počnu pribjegavati dvoboju defenzivnosti u kojem se uzajamno optužuju i reagiraju kaotično na upućene optužbe, gubi se normalna nit komunikacije.
U takvim slučajevima postavite sebi i partneru ovo pitanje: ‘Želiš li biti u pravu, ili biti zaljubljen?’. Tako ćete se naučiti kretati u smjeru razumijevanja prema rješenju problema, umjesto u smjeru daljnje destrukcije temeljene na lošoj komunikaciji.
- Poništavanje
Ovaj tip ponašanja primjećuje se kod partnera koji međusobno ne uvažavaju uspjehe, ma koliko maleni bili, već se diskreditiraju i na neki način oslabljuju. Čak i kad to radite u dobroj namjeri – da bi potaknuli partnera da se trudi još više, u velikoj većini slučajeva to stvara kontra-efekt i snižava samopouzdanje. Nitko ne želi biti s osobom koja ga potkopava i uništava pozitivno gledanje na sebe i svijet te stoga takvi odnosi često rezultiraju prekidom.
View this post on Instagram
Umjesto da postupke partnera snižavate na nedovoljno dobru razinu, osvijestite samima sebi da je on, baš kao i vi, samo čovjek. Svatko od nas broji puno vrlina i mana i u skladu s tim se uvijek trudimo dati najbolje od sebe. Primijetite li da ono što se čini dobro za vas nije dobro za vašeg partnera i okolinu, ili pak da se vaš partner uistinu ne trudi biti najbolja verzija sebe, uvijek se možete okrenuti pomoći bračnih psihologa ako vam je u cilju spasiti odnos.
- Otuđivanje
Ovaj tip ponašanja postaje sve češći, pa nije ni čudo da se svaki treći bak suočava s propašću. Radi se o napuštanju svake volje i truda da se riješi neki zajednički problem. Može biti obostrano, pa podsvjesno odlučite odmoriti jedno od drugoga, a može biti i jednostrano i tad je još opasnije jer se radi o pasivnoj agresiji.
Nastojite izravno i odlučno rješavati nedoumice, jer ako ih zagurate ispod tepiha, tamo će i ostati i kad tad izroniti iz zaborava i dodatno ‘uprašnjaviti’ vaš odnos. Osim toga, vrlo je važno zajedničko nadopunjavanje u ispunjavanju ciljeva i potreba.
Niste se spojili u brak da bi bili odvojeni, već da bi zajedno išli ukorak sa svim nedaćama, ali i srećama koje vam život donosi.
Pripremila: Silvija Valjin
Foto: Instagram