Naš putnički stručnjak i savjetnik za putovanja Vlado Šestan će vam otkriti sve tajne koje skriva rajski otok Bali, preporučiti vam najbolje lokacije za smještaj, zabavu i uživanje u impozantnoj arhitekulturi ovog dragulja izgubljenom na prijelazu iz Indijskog u Tihi ocean. Zašto Bali nazivaju otokom bogova i demona ali i rajem i paklom na Zemlji doznajte u nastavku…
Bali je uistinu veliki otok, a iako nosi laskavu titulu jednog od najljepših mjesta na svijetu, uvjeti života na njemu nikako nisu idealni. Na njemu živi oko 5 milijuna ljudi, a otok je gotovo cijele prenapučen turistima. Glavni grad je Denpasar u kojem živi oko milijun stanovnika, no nemoguće je definirati jasne granice metropole budući da su sva naselja na tom dijelu otoka spojena.

Bali je izrazito turistički otok i gotovo pa ne postoji dio godine kada u njemu nema turista. Rajsko mjesto poznato je po lokalnoj umjetnosti i folkloru, hramovima, rižinim poljima i plažama. Otok je većim dijelom brdovit, a ceste su uske i vrlo prometne. Sve te činjenice treba uzeti u obzir prilikom planiranja putovanja na bajkoviti Bali.

Najmudrije je boraviti na nekoliko provjerenih mjesta na otoku i tako smanjiti vrijeme provedeno u vozilima i stajanja u gužvi što, vjerujete, nije malo. Idealan odabir za boravak je neko od mjesta koja su smještena uz plaže na južnom dijelu: Kuta, Legian, Seminyak, Nusa Dua, Sanur…

Druga opcija za boravak je središnji dio Ubuda jer su mnogi hramovi puno bliži, a i to je ujedno i najšarmantnije mjesto na otoku. Treća opcija je boravak na zanimljivoj i puno manje posječenoj sjevernoj strani oko Lovine i Singaraje na kojoj su smještene prostrane plaže.
Na Baliju prevladava raskošna hinduistička arhitektura bogato ukrašena reljefnim arhitektonskim elementima i skulpturama. Kada sam prvi puta bio na Baliju krajem osamdesetih, današnja vrlo popularna mjesta među turistima nisu postojala.

Prilikom boravka na ovom otoku mudro je kombinirati različite doživljaje koje on nudi. Skrivena i obalna mjesta za kupanje, surfanje i tulumarenje se skrivaju na Kuti. Ako želite uživati u izletima, bogatoj kulturi i ponajboljim restoranima zaputite se prema Ubudu, a posjet sjeveru iskoristite kako bi doživjeli samu suštinu otoka; njegovu beskrajno lijepu prirodu, jezera i impozantne vodopade.
Što vidjeti na Baliju?
1. Tanah Lot – hram na stijeni u oceanu blizu obale je ‘must see spot’ za slikanje selfija u zalaz sunca. Hram Tanah Lot je posvećen duhu mora. U sumrak milijuni šišmiša izlete iz stijena oko hrama.

2. Besakih – najveći i najsvetiji glavni hram. Nalazi se na obroncima Mt.Agung na oko 1000 m nadmorske visine. Okružen je bujnom vegetacijom i rižinim poljima te slovi za jedno od najljepših mjesta za posjet.
3. Kintamani i Mt.Batur – Živi vulkan Mt.Batur i jezero su lokacije gdje turisti najčešće idu na izlet. Posebna ljepota leži u mogućnosti da se na planinu uspnete na zoru i tamo dočekate izlazak sunca.
4. Jatiluwih, rižine tarase – Nekad je pola Balija bilo pod rižinim poljima, a danas se treba voziti satima da bi stigli do njih. Od svih na koje vode izleti, Jatiluwih su najljepša.
5. Uluwatu – mali hram na vrhu visokih stijena nad oceanom. Sa proplanka se pruža predivan pogled na šumu u kojoj borave majmuni. Blizu hrama je amfiteatar u kojem se izvodi poznati Kecak Dance.

6. Goa Gajah – Slonova špilja je arheološki zanimljivo i sveto mjesto. Nalazi se svega 6 km od Ubuda te je lako doći do njega. Ništa nema slično na Baliju i put do tamo će vam se zasigurno isplatiti.
7. Ulun Danu Beratan – jedna od najslikanijih vizura. Mali hram na jezeru Beraten okružen je visokim planinama. Za vrijeme trajanja plime, promatrač dobiva iluziju da vizura ‘lebdi’.
8. Art markets – tržnice u Ubudu, Skawatiju i Guwangu su mjesta gdje se mogu naći vrlo lijepi predmeti. Balinežani su umjetničke duše i apsolutni majstori u proizvodnji rukotvorina.

9. Folklor – vrlo je živopisan i zabavan svim turistima. Svakako treba vidjeti plesove i predstave Kecak, Barong ili Legong. Najbolje je doživjeti sve tri jer su su potpuno različite, a glazba je ugodna iako potpuna drukčija od one na koju smo navikli.
10. Sport – na Baliju se osim ležanja na plaži može baviti raznim aktivnostima, primjerice surfanje. Na velikim plažama postoje mnoge škole koje nude tečajeve i daske za najam. Rafting na rijeci Ayung je dobar doživljaj. Planinarenje na vulkane je za one u formi. Bicikliranje po rižinim poljima za one koji su u potrazi za dobrim fotkama. Što se tiče vožnje skuterima; tko preživi pričat će…
Autor: Vlado Šestan, www.travel-advisor.eu
Fotografije: Instagram