Prof. dr. sc. Velimir Šimunić, specijalist ginekologije i opstetricije te subspecijalista humane reprodukcije, pionir je ginekološke endokrinologije i humane reprodukcije te je bio vođa tima stručnjaka koji su postigli začeće i rođenje prvog IVF-djeteta Hrvatske. Time je zauvijek upisan u anale medicinske struke. Prof. dr. sc. Velimir Šimunić ujedno je osnivač i voditelj Poliklinike IVF, prve privatne ustanove za liječenje neplodnosti na ovim prostorima, koja se bavi reprodukcijskom medicinom i liječenjem izvantjelesnom oplodnjom – IVF i ICSI, a za lifestyle portal Cover Style otkriva sve o cistama na jajnicima, simptomima, dijagnostici i liječenju, ali i kada one mogu biti uzrok neplodnosti….
Jajnik ima središnji dio stromu, a periferno je kora (cortex) s brojnim folikulima koji su u različitim fazama razvitka. Intenzivna dinamika folikulogeneze ovisna je o usklađenoj interakciji i funkciji somatskih stanica folikula (granuloza i teka stanice).
Dirigent tog sklada je jajna stanica (oocita). Pluripotentnost stanica jajnika i njihova proliferativnost, mogu biti izvor disbalansa i brojnih patoloških promjena u jajniku. Incidencija cista u mlađih žena je visoka, a u postmenopauzi 18% žena ima ciste jajnika. Ciste su češće uz pušenje duhana.
Ciste jajnika mogu biti funkcionalne i neoplastične (novotvorine).
Najčešće su funkcionalne ciste jajnika koje u IVF populaciji nalazimo sporadično u 30 – 40 % pacijentica. Smatra se da većina žena jednom ili više puta u životu ima neku od funkcionalnih cista jajnika. Funkcionalne ciste jajnika u pravilu su bezazlene. Samo rijetko mogu sekundarnim promjenama izazvati smetnje koje su razlog za operaciju. Dva su, odnosno 3 tipa funkcionalnih cista. Funkcionalne ciste se dijele na:
Slika 1. Ciste i tumori u premenopauzi
Funkcionalne ciste
Tijekom folikularne faze ciklusa mogu nastati ciste različitih karakteristika i veličina. Folikularne ciste su u pravilu veće od 30 mm u promjeru te mogu stvarati osjećaj pritiska, nelagode i težine u donjem trbuhu. Takve disfunkcijske ciste prati izostanak ovulacije zbog visoke razine FSH ili poremećaja LH pulzatilnosti i skoka. Folikularna cista nije dakle oslobodila oocitu. Uz hormonsku stimulaciju (endogenu ili egzogenu) ciste nastavljaju rasti. Perzistentan folikul (što je ustvari folikularna cista) ima funkcionalnu granulozu koja proizvodi estradiol, što može produljiti ciklus.
Funkcionalne ciste su češće:
- u žena koje su i ranije imale ciste
- uz indukciju ovulacije klomidom
- uz hormonski intrauterini uložak (Mirena)
- kod hipotireoze
- samo progesteronske pilule
Ciste žutog tijela
Nakon ovulacije u folikul se izlije krv pa nastaje corpus haemorhagicum, a stanice se luteiniziraju i nakuplja se žuti pigment. Tako nastaje žuto tijelo (corpus luteum) koje proizvodi sve više progesterona, a funkcija mu je neophodna sve do 9. tjedna trudnoće. U urednoj trudnoći s 12-14 tjedana žuto tijelo se postepeno razgrađuje i nestaje. Ako ne dođe do trudnoće, žuto tijelo traje 14 dana, a potom nekrotizira i fibrozira, te zaostaje kao mali bijeli ožiljak. Žuto tijelo je bogato prokrvljen organ. Ukoliko ne dođe do rezolucije, a u žuto tijelo se ulaže suviše krvi i tekućine nastaju ciste žutog tijela. Ugrušak unutar ciste nema krvotok i izgleda kao žele.
Teka- luteinske ciste
Teka- luteinske ciste (ili hyperractio luteinalis) nastaju zbog hipertrofije i luteinizacije teka stanica folikula. Poticaj za nastanak takvih multiplih cističnih folikula je prenaglašena reakcija na humani chorionski gonadotropin (HCG).
Nastaju u slijedećim okolnostima:
- stimulacija ovulacije gonadotropinima (vrlo rijetko klomifen)
- hiperstimulacija jajnika (OHSS- ovarian hyperstimulation syndrome)
- sindrom policističnih jajnika (PCOS)
- višeplodne trudnoće
- dijabetes, hipotiroidizam (povišeni TSH)
- gestacijske trofoblastiče bolesti
- mola hidatidosa
- koriokarcinom
Sva tri navedena tipa funkcionalnih cista mogu proizvoditi hormone, a moguće komplikacije u svih jesu:
- povećanje i pritisak na okolinu
- rupture (prsnuće)
- krvarenje
- sekundarna upala i apsces (posebno kod IVF-a)
- torzija (uz ciste ≥ 5 cm rizik je 15%).
Cistične novotvorine
Mogu biti dobroćudne i zloćudne. Dobroćudne jesu:
- teratomi
- endometriomi
- cistadenomi, cistadenofibromi
- serozni (5-8 cm, tanki zid, 15% bilateralni)
- mucinozni (velike unilateralne ciste).
Više o cistama jajnika na stranicama Poliklinike IVF.
Prof.dr.sc. Velimir Šimunić, Dr. Igor Maričić, Dr. Ivan Grbavac
Poliklinika IVF
član grupe Pronatal
Zagreb, Antuna Nemčića 7