Ženske grudi mijenjaju se kroz čitav život. Kako godine odmiču, promjene na grudima kreću se od izgleda do načina na koji ih osjećate, stoga je pametno pratiti sve promjene na ovom osjetljivom području. Istražili smo što se događa s vašim grudima tijekom dvadesetih, tridesetih i četrdesetih godina života te na koje je stvari posebno važno obratiti pažnju…
Grudi su vrlo osjetljiv dio ženskog tijela koji zahtjeva posebnu brigu i pažnju, osobito u srednjim godinama.
Poput svih drugih organa, dojke se mijenjaju u svakom desetljeću života – od onoga kako izgledaju do načina na koji ih osjećate. Upravo zato važno je pratiti promjene i voditi računa o njihovom zdravlju.
U 20-ima se odvijaju mnogobrojne promjene. Veličina vaših grudi može iz različitih razloga fluktuirati u ovom desetljeću, prema riječima Lise Jacobs, profesorice kirurgije na Johns Hopkins Medicine. ‘Grudi će se mijenjati u veličini kako dobivate ili gubite na težini’, kaže Jacobs.
Pored toga, postoji trudnoća: ‘U 20-im godinama mnoge žene zatrudne, tako da dolazi do povećanja grudi s povećanjem tjelesne težine i pripremom za dojenje’, kaže ona.
Nakon laktacijskih promjena, grudi će vam se činiti ili manje ili veće nego prije trudnoće. Trudnoća također može učiniti areole tamnijima, a bradavice većima, mada se oboje vrati u stanje prije trudnoće nakon porođaja.
Uobičajene kvržice i izbočine
Fibrocistične promjene, uobičajeno stanje karakterizirano benignim kvržicama na jednoj ili obje dojke, često se pojavljuje kada su žene u svojim 20-ima, napominje profesorica kirurgije.
Žene se u ovoj dobi mogu suočiti s promjenama u svom menstrualnom ciklusu, što znači razlike u hormonima poput estrogena. Zbog toga se u grudima mogu pojaviti natečene kvržice, što je često potpuno normalno.
Ako osjećate kvržicu koja boli, ali je pod opipom kao i područje u istoj dojci ili onoj drugoj, to je znak da je to vjerojatno fibrocistična promjena, a ne nešto zabrinjavajuće (kvržice povezane s rakom obično nisu bolne). Ipak, svakako se obratite liječniku ukoliko primijetite neke veće promjene.
U 30-ima, nakon što ste rodili nekoliko djece, koža vaših grudi može se početi istezati zbog povezanog debljanja i gubitka kilograma, odnosno oscilacija u težini.
‘To može dovesti do pojave strija ili spuštanja grudi’, kaže Jacobs. To je posebno povezano sa značajnim promjenama težine tijekom i nakon trudnoće, tako da se ne uzbunite oko pojave tragova, mada s još uvijek vjerojatnije pojavljuju na trbuhu.
U 40-ima najava menopauze ili menopauza dovodi do većih promjena dojki, jer jajnici počinju stvarati manje estrogena.
U ovom trenutku vaše grudi prolaze kroz ono što se naziva involucijom, a to je da tkivo dojke zamijeni masnoća, što je mekše, tako da one više nisu toliko čvrste, kaže profesorica kirurgije.
Involucija se ne odvija jednoliko, tako da se jedan dio dojke može udebljati, a tkivo pored pod opipom može podsjećati na kvržicu. Ako su kvržice meke, poput strane nosa, to nije znak za uzbunu.
Ako su malo čvršće, trebalo bi ih procijeniti. U svakom slučaju, čestim samopregledima možete primijetiti razlike i promjene zbog kojih se možda trebate uputiti liječniku.
‘Ohrabrujemo žene da na redovite samopreglede kako bi mogle pratiti promjene grudi’, kaže Lisa Jacobs.
Smanjenje gustoće
Iako spuštanje grudi možete doživjeti nakon većeg gubitka kilograma ili trudnoće, vjerojatnije je da će se pojaviti prirodno s godinama.
Elastičnost grudi može opadati jer kolagen koji to prevenira počinje slabjeti. To je i trenutak kada grudi gube i na gustoći. To je jedan od razloga zašto se mamografija savjetuju nakon 40. godine, jer liječnici mogu bolje vidjeti zbog smanjene gustoće.
Pripremila: M.P.
Izvor: YourTango (originalni članak iz tiskanog izdanja Women’s Health)
Foto: Instagram