Francuska prestižna modna kuća Chanel radi na prototipu zaštitne maske, u suradnji sa zdravstvenim suradnicima. A isto su odlučili i čelnici britanskog luksuznog brenda Burberry, koji se priključio borbi protiv koronavirusa, ali i protiv siromaštva te su odlučili financirati razvoj cjepiva. Takve će maske spadati pod medicinske proizvode te FFP2 i FFP3 koje spadaju pod osobnu zaštitnu opremu, za koje proizvođač mora provesti odgovarajući postupak ocjenjivanja sukladnosti, izraditi tehničku dokumentaciju. One moraju nositi oznaku sukladnosti CE , te posjedovati EU izjava o sukladnosti. I one će se moći nazivati ‘zaštitnim’ za razliku od onih izrađenih od pamuka, koje u prodaji ne smiju nositi oznaku – zaštitnih, ali ih se, naravno, preporuča nositi u slučaju da imate simptome neke bolesti…
Francuski modni brend Chanel i britanski Burberry pridružili su se nizu brendova koji umjesto kolekcija odjeće, danas u svojim pogonima šiju zaštitne maske, a brojne svjetske fashionistice ne mogu dočekati dan kad budu puštene u prodaju.
Jer, sve one koje uživaju u modi sada će imati i fashion dodatak koji će svakako pomoći u usporavanju širenja koronavirusa.
Francuski ministar zdravstva Olivier Verón istaknuo je da Francuska tjedno potroši oko 40 milijuna maski te da ih je naručila još milijardu, i to iz Kine, objavio je Harper’s Bazaar.
‘Danas mobiliziramo svu radnu snagu i naše partnere kako bismo proizveli što više zaštitnih maski i medicinskih košulja’, objavili su iz Chanela.
A prije Chanela, u borbi protiv koronavirusa i za zdravlje, uključio se i britanski brend Burberry, koji je također svoje poslovanje fokusirao na izradu zaštitnih maski, ali se i priključio borbi protiv siromaštva te financiraju razvoj cjepiva.
Iako Chanel maske još uvijek nisu proizvedene, svjetske fashionistice iskoristile su logo kako bi njime ukrasile obične maske.
Sve je više high street i dizajnerskih brendova koji svoje tvornice pretvaraju u pogone za proizvodnju zaštitnih maski, dok beauty brendovi proizvode sredstva za dezinfekciju ruku.
Pomoći u borbi protiv pandemije koronavirusom priključio se i Burberry koji planira donirati 100 tisuća kirurških maski britanskoj Nacionalnoj zdravstvenoj službi, a već su i tvornicu za proizvodnju slavnih balonera u Yorkshireu prenamijenili u tvornicu za proizvodnju zaštitnih maski namijenjenih pacijentima u britanskim bolnicama, piše Vogue.
Osim toga, luksuzni se britanski brend obvezao i financirati istraživanje o cjepivima na Sveučilištu Oxford.
‘Iznimno sam ponosan što sam dio ove nevjerojatne obitelji dok radimo na pružanju podrške potrebitima u zajednici u ovim teškim vremenima, zajedno ćemo ovo prebroditi!’, napisao je u postu Riccardo Tisci, kreativni direktor brenda, poznat i kao prijatelj ruske manekenke Irine Shayk pa je samo pitanje dana kad će slavna ljepotica osvanuti na ulicama New Yorka s brendiranom maskicom na licu.
Slavni brendovi Christiano Siriano i Brandon Maxwell također su se fokusirali na izradu zaštitnih maski. Dok se Fendi zadržao na izradi običnih pamučnih maski. Na pojedinim luksuznim internet trgovinama mogu se pronaći, a cijena na popularnoj internet trgovini ‘Luisaviaroma’ iznosi vrtoglavih 270 dolara.
Maska je u potpunosti rasprodana što svjedoči o razni panike svijetu, ali i o dubini džepa pojednih ljudi koji su spremni na lice staviti bilo kakvu masku. Ova luksuzna maska u potpunosti je izrađena od svile, i ne može nositi etiketu – zaštitne.
Naime, pamučne, perive maske za višekratnu uporabu ne smiju se na tržištu oglašavati niti prodavati kao zaštitne maske, izvijestio je u subotu Državni inspektorat nakon što je zaprimo brojne upite vezane za te proizvode i njihovu cijenu.
Odlukom su obuhvaćene kirurške zaštitne maske koje spadaju pod medicinske proizvode te FFP2 i FFP3 koje spadaju pod osobnu zaštitnu opremu, za koje proizvođač mora provesti odgovarajući postupak ocjenjivanja sukladnosti, izraditi tehničku dokumentaciju. One moraju nositi oznaku sukladnosti CE , te posjedovati EU izjava o sukladnosti.
Pamučne, perive maske ne smatraju se navedenim kategorijama proizvoda i nemaju takva svojstva zaštite, pa se na tržištu ne smiju oglašavati niti prodavati kao zaštitne maske, ističe Inspektorat.
Ako se u inspekcijskom nadzoru utvrdi da trgovac oglašava i prodaje ‘pamučne, perive maske’, kao ‘zaštitne pamučne maske’, njemu će se zabraniti zavaravajuća, odnosno nepoštena poslovna praksa iz Zakona o zaštiti potrošača te će se poduzeti prekršajne mjere temeljem Zakona o zaštiti potrošača, stoji u priopćenju Državnog inspektorata.
Pritom valja napomenuti da pamučne maske ne predstavljaju zaštitu od zaraze koronavirusom, niti je nošenje bilo kakvih maski propisano mjerama Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu. Pravu zaštitu mogu dati tek maske s filterima kakve nosi medicinsko osoblje, odnosno troslojne kirurške maske s plastičnim slojem kakve trebaju nositi oboljeli da ne bi širili zarazu na druge.
Ipak, uz psihološku ulogu maske predstavljaju određeni minimum zaštite kod kihanja, kašljanja i neposrednog kontakta. Ukoliko takvu masku nemate poslužiti može i dvoslojna pamučna maska koja se može iskoristiti u nuždi kako biste ublažili kapljični kontakt prilikom, primjerice, odlaska u nužnu nabavku.
Pogledajte FOTO galeriju običnih (perivih!) pamučnih maski:
Foto: Instagram