Make your day different

Logo Cover

Recept za lječenje mamurluka: Evo kako se riješiti neugodnih posljednica žestokog tulumarenja i onih par čašica previše

Vrijeme je blagdana i pregršt je razloga za slavlje. Ali, budite oprezni jer previše čaša kuhanoga vina i ostalih pića uobičajenih za zabave koje slijede može vam ujutro pokloniti dar koji nitko ne voli – mamurluk. Glavobolja, vrtoglavica, slabost, mučnina, povraćanje ili kraće: ‘jutro poslije’ kazna za pretjerivanje u alkoholu, a na vašu sreću, za to neugodno stanje poznato ima lijeka…

Nakon žestokog tulumarenja do ranih jutarnjih sati na red dolazi nešto manje ugodna posljedica zvana mamurluk. Svima su nam poznati njegovi simptomi koji uključuju mučninu, osjetljivost na svijetlo, glavobolju, bol u mišićima, proljev i smanjene motorne sposobnosti.

Sve je to posljedica hormonalne promjene u tijelu i kemijske reakcije uzrokovane toksinima od alkohola.

@livingforgoldmoments

Iako ne postoji savršeni lijek za mamurluk, prema riječima stručnjaka majka priroda nudi nam neka rješenja za ublažavanje patnji nakon noći pretjerivanja.

Dobar san

Nakon burno provedene večeri važno se dobro naspavati. Ukoliko sljedećeg dana ne morate ići na posao ili se buditi iz nekog drugog razloga, isključite mobitel, zamračite sobu, ugasite grijanje i spavajte minimalno sedam sati.

Voda

Budući da zbog alkohola češće mokrimo, vjerojatno je da ste dehidrirani nakon ludo provedene noći. Najpametnije što možete napraviti je piti mnogo vode koja će ne samo hidratizirati tijelo, već i pomoći da se brže riješite nakupljenih toksina i ublažite nepodnošljivu glavobolju. Malo dulje tuširanje u toploj vodi pomoći će u opuštanju mišića i umanjiti bol u organizmu te blagotvorno djelovati i na glavobolju.

@flaming.goose

Đumbir

Đumbir se odavno koristi u kineskoj medicini kao lijek protiv mučnina, a njegovu medicinsku vrijednost potvrdilo je i znanstveno istraživanje. Šalica čaja od đumbira uz doručak jeftin je način za postizanje dvostrukog učinka – nadoknađivanje izgubljene tekućine i umirivanje želuca. U vruću vodu stavite dvije žličice đumbirova praha ili naribanog đumbira, sok pola limun i dvije žličice meda te pričeka nekoliko minuta prije konzumiranja.

Banane i jabuke

Preporučljivo je dan započeti bananom koja će nadoknaditi kalij koji ste izgubili uslijed dehidracije. Naime, uslijed nedostatka kalija javlja se osjećaj umora, a mogu se pojaviti i simptomi poput povraćanja i mučnine, a banana koja je prirodno bogata kalijem mogla bi biti od velike pomoći. Također je dobro pojesti jabuku na prazan želudac budući da sadrži antioksidanse, voćne šećere i minerale poput magnezija koji ubrzavaju prirodni proces detoksikacije tijela.

@livingforgoldmoments

Juha za triježnjenje

Juha Yak-a-mein poznata je kao jedini pravi lijek protiv mamurluka u New Orleansu, a nazivaju je još i juhom za triježnjenje. Glavni sastojci ovog jela su slana govedina i umak od soje na bazi temeljca, rezanaca, piletine ili škampa, luka i narezanog tvrdo kuhanog jajeta. Znanstvenici sa Sveučilišta u Kaliforniji tvrde da ova juha ima optimalnu kombinaciju soli, proteina, ugljikohidrata i mikronutrijenata koji pomažu kod glavobolje uzrokovane mamurlukom. Vitamin B1 koji nalazimo u mesu i ribi pomaže u sprečavanju nakupljanja glutamata koji uzrokuju glavobolju nakon opijanja. Na našim prostorima jede se i juha od rajčice.

Namirnice koje treba izbjegavati kada ste mamurni:

  • Alkohol – Neki sugeriraju da mamurluk treba uništiti istim oružjem, u ovom slučaju bi to značilo unos dodatne količine alkohola. Ako ne želite produžiti agoniju, klonite se dodatnog alkoholiziranja.
  • Kava – Baš kao i alkohol, kava je također diuretik. Kako biste spriječili daljnju dehidraciju organizma, izbjegavajte je u širokom luku.
  • Sok od naranče – dodatno iritira želudac i loš je izbor za stanje mamurluka.

Foto: Instagram



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci