Svakodnevne navike i način na koji provodite slobodno vrijeme mogu negativno utjecati na imunitet. Ne treba se čuditi da je često pranje ruku, redovito cijepljenje, dovoljno spavanja i zdrava prehrana učinkovit način zaštite od virusa i drugih mikroba. Saznajte koje su to navike i pronajte ih izbaciti…
Ono što možda ne shvaćate jest da drugi faktori u vašem životu mogu ugroziti sposobnost vašeg tijela da se zaštiti.
Kako provodite svoje slobodno vrijeme, kolika vam je razina stresa, koliko često pijete, koliko se bavite fizičkom aktivnošću, pa čak i zrak koji udišete može loše utjecati na vaš imunološki sustav.
Stres
Duga razdoblja intenzivnog stresa mogu utjecati na imunološki sustav. Stres potiče mozak na proizvodnju hormona kortizola, što narušava funkciju T stanica koje se bore protiv infekcije.
Dobijanje podrške od prijatelja, postavljanje prioriteta, redovito vježbanje i vježbanje tehnika opuštanja poput joge i tai chija mogu vam pomoći u ublažavanju stresa, kaže Nacionalni institut za mentalno zdravlje (NIMH).
Usamljenost
Osjećaj usamljenosti mogao bi narušiti vaš imunološki sustav, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Neuroimmunology za prosinac 2014. Istraživanje provedeno na štakorima otkrilo je da povećana anksioznost povezana s usamljenošću dovodi do većeg narušavanja imunološkog sustava i više oksidativnog stresa.
Istraživanje objavljeno u časopisu Psychological Science u veljači 2015. godine upućuje na to da jednostavno zagrljaj nekoga može imati učinak na smanjenje stresa i smanjiti osjetljivost na bolest.
Sjedilački način života
S vremenom, previše sjedenja i izbjegavanje vježbanja može utjecati na sposobnost vašeg tijela da se bori protiv infekcije, pokazala je studija iz siječnja 2012. u Američkom časopisu za preventivnu medicinu.
Bez obzira na dob, spol i druge štetne navike poput pušenja i pijenja, sjedeći način života povezan je s povećanim rizikom za preranu smrt. Na kraju neaktivnost može dovesti do oslabljenog imunološkog sustava, upale i drugih kroničnih bolesti, upozorava studija. 30 minuta redovnog vježbanja može itekako pomoći, savjetuje NIMH.
Previše vježbe
Biti inertan na kauču narušava vaš imunološki sustav, ali suprotni ekstrem također može uzeti danak. Previše naporna tjelovježba, koja se naziva sindromom pretreniranosti, može oslabiti tijelo i učiniti ga ranjivijim na infekcije, prema pregledu u Acta Clinica Croatica od prosinca 2012. godine. Ali studija iz 2014. sugerira da vas redovita, umjerena tjelesna aktivnost može učiniti manje podložnim virusima.
Nikotin
Bez obzira na to jeste li pušili tradicionalne cigarete ili e-cigarete, i dalje ste izloženi nikotinu, što može štetno djelovati na vaš imunološki sustav. Nikotin povećava razinu kortizola, smanjujući istovremeno stvaranje B-antitijela i odgovor T-stanica na antigene, objašnjava dr. Spangler.
Pare iz e-cigareta mogu oštetiti pluća i učiniti ih podložnijima infekcijama. Istraživači su upozorili da su e-cigarete nesigurne jer njihova para sadrži slobodne radikale koji mogu izazvati upalu dišnih puteva i slabiju reakciju na bakterije i viruse.
Ultraljubičasto zračenje
Povećavanje razine određenih onečišćujućih tvari u zraku oštećuje ozonski omotač, povećavajući razinu štetnog ultraljubičastog (UV) zračenja od sunca. To bi moglo dovesti do veće stope raka kože, katarakte i oslabljenog imunološkog sustava, prema Agenciji za zaštitu okoliša (EPA).
Izloženost UV zrakama u okolišu mogla bi utjecati i na stanice odgovorne za izazivanje imunoloških odgovora, povećavajući rizik od infekcije i eventualno snižavanje obrane protiv raka kože, upozorava Svjetska zdravstvena organizacija. Preporuča se obavezno nošenje sunčanih naočala, zaštitne odjeće i kreme sa zaštitnim faktorom SPF 30 ili više, savjetuje EPA.
Dijeta
Prehrana bogata zasićenim masnoćama smanjuje imunološki sustav, a sol i šećer mogu također imati negativne učinke, stoji u izvještaju iz lipnja 2014., objavljenom u Nutrition Journalu.
Pretilost utječe na imunološki sustav smanjujući broj i funkcije bijelih krvnih stanica potrebnih za borbu protiv infekcije, prema izvještaju iz svibnja 2012. Objavljenom u Proceedings of the Nutrition Society. Američka akademija za prehranu i dijetetiku naglašava da je dobra prehrana ključna za zdrav imunološki sustav.
Alkohol
Prekomjerno uživanje u alkoholu može umanjiti reakciju imunološkog sustava na napadačke patogene, kaže dr. Spangler. ‘Glavni metabolit alkohola, acetaldehid, vjerojatno oštećuje cilijarnu funkciju u plućima, čineći ih sklonijim bakterijskim i virusnim napadima’, objašnjava on.
Tuga
Iznenadni ili tragični događaj može oslabiti imunološki odgovor vašeg tijela, navodi NIMH. Na primjer, gubitak voljene osobe može povećati proizvodnju živčanih kemikalija i hormona koji povećavaju rizik od učestalijih i težih virusnih infekcija, poput gripe, navodi agencija.
Osetljivost je povezana s povećanim odgovorom na kortizol i imunološkom neravnotežom, prema izvještaju objavljenom u lipnju 2012. u Dialogues u Clinical NeuroSciences. Prema izvješću NIMH-a, određena cjepiva, uključujući i gripu, mogu biti manje učinkovita za one koji se nose s velikim gubicima.
Foto: Instagram