Make your day different

Logo Cover

Kad doznate što svakodnevno ispijanje čaja radi našem tijelu nećete ga piti (definitivno!) samo kad ste bolesni….

Nakon vode, čaj je drugo najčešće konzumirano piće u svijetu. Čak je postigao takvu popularnost, da je 15. prosinca proglašen ‘Svjetskim danom čaja’. Što čaj čini tako popularnim?

Prema legendi, povijest čaja započela je 2737. godine pr. Kr. kada je kineski car Shen Nung čekao da voda u posudi prokuha te mu je vjetar u vodu ubacio listić s obližnjeg stabla biljke Camellia sinensis. Do cara je došao nepoznat miris, otpio je nekoliko gutljaja i oduševio se aromom. Napitak mu se toliko svidio da je naručio kultivaciju ove biljke po cijeloj Kini. Bez obzira na legendu, prvi dokumentirani izvori o čaju potječu iz 3. st. iz Kine. Premda se od tada konzumacija čaja proširila na cijeli svijet, najviše čaja se i dalje pije u Kini.

@natura_botanicals

Postoji nekoliko vrsta čaja, a sve potječu od iste biljke. To je kineski čajevac (Camellia sinensis). Osušeni listovi čajevca koriste se za proizvodnju različitih vrsta čaja koji se razlikuju po stupnju fermentacije: zeleni (nefermentirani), bijeli (lagano fermentirani), oolong (djelomično fermentirani) i crni čaj (fermentirani). Ostale vrste poput kamilice, šipka, mente i drugih, zapravo su infuzije određenih biljnih dijelova ili cijele biljke, ne potječu od čajevca i ne sadrže kofein.

@ohmyteaparis

Čaj ima brojne pozitivne učinke na zdravlje ljudi, prvenstveno zbog snažnog antioksidativnog djelovanja, ali također pomaže pri regulaciji tjelesne mase i smanjuje rizik od razvoja kroničnih bolesti, srčano-žilnih bolesti, raka, upala, pretilosti i dijabetesa tipa 2. Specifičan okus čaja i njegove zdravstvene dobrobiti potječu od kompleksnog kemijskog sastava. Primarno su za to zaslužne bioaktivne komponente, od kojih su najzastupljeniji polifenoli koji djeluju kao antioksidansi, zatim aminokiseline, fluoridi, vitamini K, vitamin C, kofein, minerali, alkaloidi i brojni drugi.

@wildflowers.and.stilllife

Naravno, ni sa čime ne treba pretjerivati. Naime, u čaju je prirodno prisutan kofein, a najviše ga ima u crnom čaju (oko 25,5 mg kofeina u 100 mL čaja). Smatra se da umjerena konzumacija 2-3 šalice čaja dnevno neće imati nikakve negativne učinke, nego će, naprotiv, doprinijeti hidraciji organizma i imati brojne spomenute povoljne učinke na zdravlje!

@velvetdynasty

Čaj ima veliki zdravstveni i kulturološki utjecaj još od antičkih vremena. Stoga nemojte čaj piti samo kada ste bolesni, nego uživajte svaki dan u ovom čudotvornom napitku i gledajte kako pozitivno djeluje na Vas i Vaše zdravlje!

Ukoliko Vas zanimaju slične teme, trendovi i rasprave domaćih i stranih stručnjaka iz područja nutricionizma i srodnih znanosti, priključite se 7. Međunarodnom kongresu nutricionista koji će se održati 8.-10. studenog 2019. u Sheraton Hotelu u Zagrebu! Više informacija o samom Kongresu možete saznati ovdje.

@michaela.laf

Napisala: Marinela Nutrizio, mag.nutr.
Foto: Instagram



HZZO
Merkur


hogwarts

Slični članci