Drijemanje nije samo za bebe Studije pokazuju da je popodnevno drijemanje sjajno i za odrasle. Ne morate se osjećati lijenima za uživanje u dnevnom snu. Kratko drijemanje u popodnevnim satima može poboljšati pamćenje, radnu učinkovitost, podići raspoloženje, učiniti vas budnijom i smanjiti stres.
Drijemanje djeluje tako da vam poboljšava motoričke sposobnosti, osjetilnu percepciju i verbalno prisjećanje. A može poboljšati i vaš izgled. Evo blagodati koje vam može donijeti popodnevni drijemež! Može poboljšati vaše pamćenje…
Studije su pokazale da san igra važnu ulogu u pohrani sjećanja. Spavanje vam može pomoći da se sjetite stvari naučenih ranije tokom dana koliko i spavanje tokom cijele noći.
Lakše ćete povezati stvari Ne samo da vam spavanje može pomoći da se sjetite stvari koje ste upravo naučili, već bi moglo pomoći vašem mozgu povezeti naučene stvari. U jednom istraživanju, osobama koje drijemaju je bilo lakše sastaviti podatke koje su dobili ranije tokom dana. Može podići vaše raspoloženje Ako ste potišteni, pokušajte malo odrijemati da si podignete raspoloženje. Odmaranje samo sat vremena može vam uljepšati čak i izgled.
Trebate biti više fokusirani? Odmorite se! Ako se nakon ručka počnete osjećati pomalo pospano, niste jedini. 20-minutni drijemež može vam pomoći u borbi s teškim kapcima.
Kratki drijemeži donose velike koristi
Drijemež u trajanju od 10 minuta može biti koristan, ali ograničite ga na maksimalno 30 minuta ili manje kako se ne biste probudili osjećajući se još umornije. Ta nestabilnost koju možete osjetiti nakon spavanja naziva se inercijom spavanja. Što duže spavate, veća je vjerojatnost da ćete imati taj osjećaj. Što je gore, to će vam trebati više vremena za buđenje i prijelaz na posao.
Drijemež je bolji od kofeina
Ako se osjećate umorno, ali imate posla ili učite, možda će vam biti bolje da zaspite nego popijete kavu. U usporedbi s kofeinom, drijemanje može donijeti bolje pamćenje i učenje.
Smanjuje stres
Ako ste pod velikim pritiskom, drijemanje može otpustiti stres i poboljšati vaše imunološko zdravlje.
Dobro je za srce
Studija je otkrila da su ljudi koji su spavali 45 do 60 minuta imali niži krvni tlak nakon što su prošli kroz mentalni stres. Tako drijemanje može pomoći vašem tijelu da se oporavi od situacija prepunih stresa.
Mogu vas učiniti kreativnijima
Jeste li se ikad probudili sa izvrsnom idejom? REM spavanje, koje obično započinje 70 do 90 minuta nakon što zaspite, aktivira dijelove vašeg mozga povezane sa slikama i sanjanjem. Spavanje s REM snom može vam pomoći kombinirati ideje na nove načine da biste pronašli odgovore.
Drijemanje može pomoći da bolje spavate noću
Iako se može čini nelogičnim, spavanje tokom dana može pomoći starijim odraslima da poboljšaju san noću. Studije pokazuju 30-minutno spavanje između 13:00. i 3 p.m. u kombinaciji s umjerenim vježbanjem, poput šetnje i istezanja u večernjim satima, poboljšava noćni san. Mentalno i fizičko zdravlje također se može poboljšati.
Foto: Instagram